S pětimilionovým úplatkem ho zadržela URNA. Dostal osm let, ale neodseděl si ani tři

Jan Horák Jan Horák
15. 8. 2024 10:48
Předčasně na svobodě je podle zjištění Aktuálně.cz bývalý vysoký úředník finanční správy, který byl ve vězení za korupci. Kvůli přijetí úplatku za vyzrazení informací z šetření možného daňového podvodu dostal osm let vězení. Za mřížemi strávil jen třetinu vyměřené doby a poté se dočkal podmíněného propuštění. Takto výrazné zkrácení trestu je podle zákona možné.
Úředník finanční správy Jiří Jung u soudu (uprostřed)
Úředník finanční správy Jiří Jung u soudu (uprostřed) | Foto: Marek Pokorný

"Doufám, že teďka na mě neskočí, vole, banda," řekl 13. února 2020 vysoký úředník Generálního finančního ředitelství, jinak finanční správy, Jiří Jung společníkovi, od kterého právě převzal pět milionů korun. Transakce proběhla v autě. Jungův společník zastupoval firmu, kterou správa prověřovala. Úředník mu za úplatek prozradil detaily.

Jungova obava se ukázala být oprávněná, obratem ho zatknul Útvar rychlého nasazení. Vzhledem k výši úplatku šlo o jeden z nejvýraznějších případů korupce ve veřejné správě posledních let. Věci šly rychle, už 6. srpna 2021 nastoupil dlouholetý úředník za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby k osmiletému trestu vězení.

Jak ale zjistila redakce, Jung už je na svobodě. Letos v dubnu podal žádost o podmíněné propuštění, které minulý měsíc Okresní soud ve Znojmě vyhověl. Právě ve znojemské věznici si úředník odpykával trest. Na svobodu vyšel 10. července. Za mřížemi strávil dva roky, jedenáct měsíců a čtyři dny.

Zkušební lhůta šest a půl roku

"Odsouzený byl podmíněně propuštěn, neboť byly splněny zákonné podmínky, které souvisely zejména s výkonem určené délky trestu odnětí svobody, prokázání polepšení i dovození předpokladu vedení řádného života," sdělil Aktuálně.cz místopředseda znojemské instance Jaromír Kapinus.

Podmíněné propuštění zpravidla následuje až po polovině odpykaného trestu. Zákon ale připouští možnost, že odsouzený se může dostat na svobodu už po třetině. Od října 2020 se to vztahuje i na zvlášť závažné zločiny, které nejsou násilné povahy, a pokud jde o první trest pro dotyčného. Oboje Jung splňuje.

Bývalému úředníkovi také pomohlo, že do vězení nastoupil včas a zaplatil rozsudkem stanovenou pokutu 1,5 milionu korun. Znojemský soud přihlédl i k nařízenému desetiletému zákazu ucházet se o místo ve finanční správě. Jung dostal zkušební lhůtu šest a půl roku, během které se nesmí ničím provinit. Jinak si odsedí zbytek trestu.

S propuštěním souhlasila i žalobkyně. Kdyby přitom podala stížnost, do jejího vyřízení by Jung zůstal za mřížemi. "Státní zástupkyní nebyla podána stížnost, neboť byly splněny všechny zákonné podmínky pro toto rozhodnutí soudu," vysvětlil Aktuálně.cz náměstek vedoucí znojemských žalobců Antonín Chaloupka.

Usvědčil ho bývalý kolega

Jung pracoval ve finanční správě deset let. Poslední dva roky tam působil v sekci řízení a rizik, což je jeden z jejích klíčových útvarů, který rozkrývá daňové podvody. Takovým se zabýval i Jung. Prověřoval podezření na podvodný daňový řetězec, jehož článkem měla být firma CTE Cargo Sped. O případ se zajímal i Evropský úřad boje proti podvodům (OLAF).

Bývalý ředitel Finanční správy Jiří Žežulka.
Bývalý ředitel Finanční správy Jiří Žežulka. | Foto: ČTK

Firmě poskytoval konzultace coby daňový poradce Jiří Žežulka, který shodou okolností řídil finanční správu do roku 2016. Jung ho znal. A věděl, čemu se věnuje. Udělal mu tedy nabídku. Když mu Žežulka od firmy zprostředkuje provizi deset milionů korun, na oplátku mu řekne všechno, co správa na společnost má.

Muži se potkali na třech schůzkách. Žežulka se hned po první obrátil na policii. Vyšetřovatelé ho vybavili nahrávacím zařízením, Žežulka zbylé dvě schůzky zaznamenal. Policie mu také dala pět milionů na "úplatek", jejž pod jejím dohledem coby první půlku slíbené provize Jungovi předal v autě v Thámově ulici v Praze. Pak už zasahovala URNA.

Zavrženíhodné jednání

"Zavrženíhodné počínání obžalovaného coby úřední osoby tkví nejen v jednání korupční povahy, ale především v tom, že se jej dopustil v postavení osoby, která sama byla povolána k odhalování a zprostředkovaně též postihování závažné kriminality na úseku správy a placení daní," uvedl soudce Městského soudu v Praze Jan Šott, když Junga potrestal.

Vyměřil mu devět let, ale vrchní soud snížil trest na osm. To byla také jediná změna, kterou odvolací instance v rozsudku udělala. Jung se hájil, že příběh se odehrál opačně. Úplatek mu prý nabídl Žežulka, který chtěl ochránit svého klienta. A úředník prý byl zvědavý, jak daleko je ochotný jeho bývalý kolega zajít a případně ho usvědčit.

"Toto vysvětlení postrádá logiku vzhledem k tomu, že obžalovaný neučinil absolutně žádný krok směřující k tomu, aby si o Žežulkově počínání opatřil nějaký důkaz. Žádnou komunikaci si nezaznamenal (pomocí print screenu ani nijak jinak), žádnou ze schůzek nenahrál, nezdokumentoval," uvedl soudce Šott, který navíc upozornil na zásadní věc: policii kontaktoval Žežulka.

Mohlo by vás zajímat: rozhovor s policejním prezidentem o tom, jak se policie staví k sexuálnímu násilí

Policejní prezident Martin Vondrášek mluví o tom, jak se policie staví k sexuálnímu násilí. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy