Soudce si uložil na účet přes dva miliony poté, co předčasně propustil kmotra z ODS

Jan Horák Jan Horák
27. 7. 2023 5:30
Bývalý chomutovský soudce Ivan Novák dostal podmíněný trest za to, že nepřijatelným způsobem vyřešil žádost o podmíněné propuštění podnikatele. Jak ale nyní zjistilo Aktuálně.cz, na počátku kauzy stálo jiné podezření. Policie se zabývala tím, zda přijal úplatek za předčasné propuštění jednoho z nejmocnějších zákulisních hráčů ODS Alexandra Nováka.
Kdysi jeden z nejmocnějších zákulisních hráčů ODS Alexandr Novák.
Kdysi jeden z nejmocnějších zákulisních hráčů ODS Alexandr Novák. | Foto: Profimedia.cz

Letos v únoru se penzionovaný soudce z Chomutova dozvěděl, že Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání. Bránil se proti ročnímu vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Dostal ho za zneužití pravomoci kvůli tomu, že známému advokátovi radil, jak sepsat žádost o podmíněné propuštění jeho klienta Tomáše Maliny. Sám jí pak vyhověl.

Kvůli kauze přišel soudce Novák o talár. Po pravomocném rozsudku přestal v listopadu 2021 splňovat zákonem požadovanou podmínku bezúhonnosti. Trest už má za sebou, podmínka mu loni vypršela. Soudit však přestal už v březnu 2016, kdy ho tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (v té době ANO) kvůli obvinění zprostil funkce.

Během procesu vyšlo najevo, že se na soudce policie zaměřila po podmíněném propuštění jeho jmenovce Alexandra Nováka. Dosud ale nebyly známé důvody. Aktuálně.cz nyní na základě získaných dokumentů zjistilo nové informace. Kriminalisté se zabývali podezřením z korupce. Alexandr Novák býval jednou z klíčových postav severočeské ODS.

Podezření na úplatek a zneužití pravomoci

Vedle Patrika Oulického, Pavla Dlouhého či Iva Rittiga představoval Alexandr Novák jednoho z nejmocnějších mužů v ODS z pomezí politiky a byznysu. Za přijetí úplatku 43 milionů korun skončil ve vězení. Soudce Novák ho však 7. května 2015 podmíněně propustil. A za 19 dní přišel do banky, kam si uložil 2,5 milionu korun v hotovosti. Tím vše začalo.

"S ohledem na časovou souvislost mezi podmíněným propuštěním Alexandra Nováka, o kterém rozhodoval Ivan Novák, a vkladem 2,5 milionu korun, kdy vkladatelem byl soudce, podle policejního orgánu existovalo důvodné podezření, že se může jednat o úplatek za toto propuštění," zní klíčová pasáž neveřejného usnesení Nejvyššího soudu, jejž redakce získala.

Tehdejší Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, později se začlenil do Národní centrály proti organizovanému zločinu, začal prověřovat soudcův účet, analyzoval další transakce a opatřil si výpisy z katastru nemovitostí. V září 2015 spustila expozitura útvaru v Ústí nad Labem trestní řízení.

"Vedlo se pro podezření ze spáchání trestných činů přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby, kdy měl soudce Ivan Novák ovlivňovat řízení o podmíněném propuštění z výkonu trestu ve prospěch Alexandra Nováka," popisuje soudní dokument, čím se detektivové zabývali.

Podezřelý byl i šéf chomutovských žalobců

Podezřelým nebyl jen soudce Novák. Ze soudní listiny plyne, že protikorupční policie ze stejného důvodu prověřovala i tehdejšího vedoucího Okresního státního zastupitelství v Chomutově Ladislava Kosána. Ten byl druhou stranou v řízení s kmotrem Novákem, proti jeho propuštění však nepodal stížnost.

Bývalý šéf chomutovských žalobců Ladislav Kosán.
Bývalý šéf chomutovských žalobců Ladislav Kosán. | Foto: ČTK

Kosán s manželkou roku 2011 uzavřeli s radnicí kontrakt za 4,1 milionu korun na koupi pozemku, kde chtěli postavit obchodní centrum. Podle policie na to ale neměli peníze. Detektivové se nemýlili. Žalobce za parcelu nezaplatil, zastupitelstvo proto v dubnu 2015 od smlouvy odstoupilo. Bylo to měsíc před propuštěním Alexandra Nováka.

V té době získali policisté z Kosánova okolí novou informaci. Zjistili, že žalobce má od kmotra za pomoc při jeho osvobození dostat jinou kompenzaci. "Po propuštění měl být viděn s Alexandrem Novákem v restauraci v Chomutově," popisuje Nejvyšší soud poznatky protikorupčního útvaru.

Odposlechy podezření nepotvrdily

Když kriminalisté rozjeli 25. září 2015 trestní řízení proti soudci a žalobci, dozorovalo je Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Za čtyři dny se jeho šéf Jan Jakovec z objasňování kauzy vyloučil pro podjatost, protože Kosána osobně znal. Úřad vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové svěřil případ Krajskému státnímu zastupitelství v Hradci Králové.

Hradecký okresní soud v říjnu 2015 povolil policii odposlechy telefonu soudce Nováka, o měsíc později umožnil sledovat obsah jeho e-mailové schránky. Detektivové si od toho slibovali, že se jim indicie o údajné korupci za propuštění kmotra Nováka podaří potvrdit a opatřit k nim pevné důkazy.

Dál se však útvar nedostal. Poznatky dokládající podezření, jež by umožnily zahájit stíhání soudce Nováka či žalobce Kosána za úplatkářství při osvobození kmotra Nováka, policisté nezískali. Odposlechy je však přivedly na stopu kauzy, za niž dostal soudce podmíněný trest, jak stojí v úvodu textu.

Případ vypadal následovně: Soudce Novák v lednu 2016 podmíněně propustil podnikatele Tomáše Malinu, který seděl ve vězení za hospodářské delikty. Malinu zastupoval advokát Josef Doucha. Tomu Novák radil, kdy podat žádost o propuštění tak, aby ji dostal k vyřízení právě on. S Douchou konzultoval i formální náležitosti žádosti. Oba dostali trest za zneužití pravomoci.

Soudce uložením hotovosti porušil zákon

Právě na nasazení odposlechů si soudce Novák stěžoval Nejvyššímu soudu, který je klíčovou autoritou pro posouzení jejich zákonnosti. Bránil se, že původní podezření kriminalistů na úplatek od kmotra Nováka bylo vykonstruované. Podle něj bylo záminkou, aby ho mohla policie svévolně sledovat.

Nejvyšší soud si vyžádal policejní spis, žádost žalobce o odposlechy i odůvodnění jejich povolení hradeckým soudem. Po prostudování dokumentů senát soudkyně Marty Ondrušové uvedl, že nasazení operativně pátracích prostředků bylo v pořádku. Konstatoval, že je ospravedlňovalo důvodné podezření na korupci.

Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.
Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. | Foto: Tomáš Škoda

"Byť se jednalo o indicie, tak je třeba mít za to, že právě nařízený odposlech a záznam telekomunikačního provozu měl tyto indicie buď postavit najisto, nebo vyvrátit," uvedl Nejvyšší soud ve zmíněném usnesení, které Aktuálně.cz získalo. Vzhledem k povaze podezření nebylo podle soudu možné získat další poznatky jinak než odposlechy.

Soudkyně poukázala na vklad 2,5 milionu. V bance soudce Novák uvedl, že jsou za prodej penzionu. Před Nejvyšším soudem je však označil jako peníze na jeho nákup. Především ale porušil zákon o omezení plateb v hotovosti, protože transakce nad 270 tisíc korun se má vyřizovat elektronicky. "Musel si být vědom, že uložení částky v hotovosti může působit podezřele," píše soudkyně.

Žalobce dostal trest snížení platu

Ani vedoucí chomutovských žalobců Ladislav Kosán za korupci obviněn nebyl. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová na něj však úspěšně podala kárnou žalobu za to, že proti rozhodnutí o podmíněném propuštění kmotra Nováka nepodal stížnost. Nejvyšší správní soud Kosána v březnu 2016 potrestal snížením platu o deset procent po dobu devíti měsíců.

"Způsob a výsledek vystupování kárně obviněného nebyly projevem jeho právního názoru o splnění zákonných předpokladů pro podmíněné propuštění odsouzeného, nýbrž vyplývaly ze závažných a hrubých porušení povinností státního zástupce majících povahu excesu," stojí v odůvodnění kárného senátu soudce Jiřího Pally.

Aktuálně.cz se s bývalým soudcem Novákem a někdejším představeným chomutovských státních zástupců Kosánem nepodařilo spojit. Oba muži jsou už několik let v důchodu. Redakce alespoň poslala dotazy právnímu zástupci bývalého soudce Vlastimilu Němcovi, ptala se ho na původ 2,5 milionu korun. Advokát prosbu nechal bez odpovědi.

"Poradil jsem mu, kdy má žádost má podat. Nemohl jsem ale dopředu vědět, zda budu v tom případě rozhodovat já či někdo jiný," hájil se Novák v procesu, v němž dostal s advokátem Douchou trest za propuštění podnikatele Maliny. Kosán odešel do penze v roce 2019. "Na každém pracovišti se najdou nějaké nedostatky, to je úplně standardní," komentoval svůj odchod.

 

Právě se děje

Další zprávy