Brno - Porotci spolku Děti Země v pátek udělili Ropáka prezidentovi Miloši Zemanovi především kvůli tomu, že podpořil výstavbu téměř 400kilometrového plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Stavbu za 300 až 400 miliard korun podpořil navzdory tomu, že ekologické, dopravní, ekonomické i právní hledisko tento projekt silně zpochybňují.
Na tom, že cenu za největší antiekologický čin by si zasloužil právě prezident republiky, se shodli také čtenáři Aktuálně.cz.
"Je to první Ropák roku, který je současně i prezidentem," říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Prezident získal cenu také za podporu kácení stromů napadených kůrovcem v Národním parku Šumava a za kladný postoj k výstavbě dalších jaderných bloků v Temelíně za 300 až 500 miliard a jednoho nového v Dukovanech.
Zde si můžete prohlédnout jednotlivé kandidáty na cenu.
Zelenou perlu vyhrál Andrej Babiš, který opakovaně říkal, že chce stát řídit jako firmu. "My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje i jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd," zní jeho vítězný výrok.
Za Zemanem skončil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), který například neschválil zákon o odpadech. O třetí místo se dělí ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a bývalý ministr životního prostředí Tomáš Podivínský (KDU-ČSL).
Mezi devatenácti nominovanými byl nejčastěji navrhován Tomáš Chalupa, nominován byl například i současný ředitel NP a CHKO Šumava Jiří Mánek.
Organizátoři chtějí prostřednictvím ankety obrátit pozornost ke konkrétním činům jednotlivců, "kteří by svým záměrem, rozhodnutím či prosazením konkrétní stavby mohli způsobit, či již způsobili poškození životního prostředí nebo přírody za uplynulý rok".
Anticeny uděluje na základě návrhů veřejnosti komise spolku Děti Země, v níž zasedá přes sto dvacet odborníků z řad vědců, publicistů, umělců, politiků a ekologických aktivistů.
Letos se konal již dvaadvacátý ročník soutěže, která původně vznikla jako recesistní akce. Anketa Zelená perla o antiekologický výrok se konala již po devatenácté.
Název soutěže Ropák odkazuje na stejnojmenný film od Jana Svěráka. Jeho krátký snímek vypráví o objevení fiktivního zvířete ropáka bahnomilného v severních Čechách, jenž si libuje ve znečištěném prostředí.