Řidiči finta nevyšla, ústní souhlas s pokutou nestačí

Tomáš Fránek
27. 1. 2011 11:05
Řidiči musí podepsat, že s udělením pokuty souhlasí, jinak je neplatná
Stop.
Stop. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - To, že řidič na místě přestupku ústně souhlasí s tím, že porušil zákon a má za to zaplatit pokutu, automaticky neznamená, že je pokuta platná.

Pokuta totiž platí až ve chvíli, kdy řidič podepíše pokutový blok, ústní souhlas nestačí. "Teprve podpisem stvrzuje obviněný řidič svůj souhlas se spolehlivě zjištěním přestupku," rozhodl precedenčně Nejvyšší správní soud v případě řidiče z Liberecka.

Soud tak v rozhodnutí 8 As 68/2010 - 81 odmítl počínání řidiče, který chtěl svým ústním souhlasem dosáhnout zaplacení výrazně nižší pokuty a také zabránění ztráty řidčského průkazu. Ústní souhlas měl totiž muži ušetřit za rychlou jízdu na pokutě tisíc korun a také čtyři měsíce bez řidičského průkazu.

O tisíc korun menší pokuta

Případ, který vedl soud k rozhodnutí důležitému i pro další podobné případy, se odehrál v létě 2009. Policejní hlídka v Jablonci nad Nisou zastavila rychle jedoucího řidiče a chtěla mu na místě v blokovém řízení dát pokutu ve výši dva a půl tisíce korun.

Řidič s pokutou souhlasil a policisté už měli nachystány bloky. Při prověřování v registru však policisté zjistili, že muž už je vyšetřován pro rychlou jízdu, které se dopustil o několik měsíců dříve - proto mu bloky nepředali a celý případ se dostal před úředníky z libereckého krajského úřadu.

A ti rozhodli, že řidič kvůli dvojímu porušení předpisů musí zaplatit pokutu ve výši 3,5 tisíce korun a na čtyři měsíce přijde o řidičský průkaz.

Řidič se poté obrátil na soud. Podle něj tím, že souhlasil s udělením pokuty v blokovém řízení, byl už jednou potrestán pokutou ve výši dva a půl tisíce korun a nový trest je tak nezákonný. Nikdo totiž nemůže být trestán dvakrát za stejné porušení zákona.

Krajský soud v Liberci řidiči vyhověl a verdikt o pokutě zrušil. Podle soudců k udělení pokuty ústní souhlas řidiče stačil, skutečnost, že nakonec nebyly pokutové bloky podepsány a nedostaly se do rukou řidiče, nebyla v té chvíli podstatná. "Uložením pokuty v blokovém řízení (ne jejím zaplacením) je tedy věc pravomocně ukončena," uvedli soudci a přísnější trest pro řidiče zrušili.

Zástupci Libereckého kraje ale poslali stížnost na Nejvyšší správní soud. Úředníci uvedli, že pokud by pokuty by byly platné od chvíle, kdy jsou ústně vyhlášeny, většina takových pokut by byla nezákonná.

Bloky podepište, jinak jsou neplatné

"Pokuta v blokovém řízení je uložena podpisem bloků,  nikoliv ústním vyhlášením policie o uložení blokové pokuty," uvedli ve stížnosti zástupci Libereckého kraje.

Senát Nejvyššího správního soudu vedený soudcem Janem Passerem rozhodl, že pokuta platí až ve chvíli, kdy ji řidič podepíše. "Pokuta je platná okamžikem podpisu pokutového bloku obviněným řidičem," rozhodli soudci.

Podle nich nemůže být rozhodnutí o pokutě závislé na tak nejistém okamžiku, kterým je ústní souhlas řidiče. Kdyby totiž mělo platit, že pokuta se stává platnou už ve chvíli ústního souhlasu, vedlo by to k nekonečným sporům a nižším trestům pro řidiče, kteří by se bránili odkazem na nezákonný dvojí postih za stejný přestupek.

Odvolání ústního souhlasu by podle soudců navíc vedlo k tomu, že by se pokuty nemohly vymáhat exekučně, k tomu je totiž potřeba pokutovaný blok podepsaný potrestaným řidičem.


 

Právě se děje

Další zprávy