Praha - Aby Česko vyrobilo zboží srovnatelné s výrobky ve vyspělejších zemích, potřebuje k tomu více než dvojnásobek energie. Měla by tedy mnohem více šetřit.
Takové je jedno z hlavních doporučení Mezinárodní energetické agentury OECD, která ve čtvrtek zveřejnila výsledky několikaměsíčního auditu české státní energetické politiky.
Výkonný ředitel agentury Nobuo Tanaka připomněl, že Česko má ze zemí OECD druhé nejvyšší emise skleníkového oxidu uhličitého na dolar HDP. Horší už je jenom Austrálie. Zároveň je Česko třetím největším vývozcem elektřiny v Evropě - po Francii a Německu.
"Snížení energetické náročnosti, které nám audit doporučuje, je jednou z našich priorit," řekl ministr průmyslu Martin Kocourek, podle něhož by se toto téma mělo promítnout i v aktulizované verzi energetické koncepce, kterou jeho úřad připravuje.
Česko snížilo nejvíc, ale ani to nestačí
Koucourek připomněl, že podle právě zveřejněného auditu se Česku mezi lety 1990 a 2008 dařilo snižovat energetickou náročnost každý rok o 2,5 procenta.
To je sice nejlepší výsledek mezi zeměmi OECD, i tak ovšem zůstává česká energetická náročnost příliš vysoká, což snižuje konkurenceschopnost české ekonomiky.
Pochvala pro Zelená úsporám
Ředitel agentury Tanaka uvedl, že Česko by se mělo zaměřit především na stavebnictví a dopravu, v těchto sektorech totiž přibývá skleníkových plynů. Tanaka ocenil miliardové investice do zateplování domů v rámci programu Zelená úsporám.
"To by mělo pokračovat," řekl. Program Zelená úsporám přitom stát financuje z prodeje povolenek na emise skleníkového oxidu uhličitého.
Vláda musí dělat víc
Podle ekologických organizací Hnutí Duha a Centrum pro dopravu a energetiku dala Mezinárodní energetická agentura OECD českým politikům tvrdou energetickou lekci.
Připomněly závěry auditu, podle něhož by vláda "mohla dělat více" a "soustředit zdroje" na konkrétní opatření, které zajístí, aby česká ekonomika vyráběla s menší spotřebou energie.
"Auditoři upozorňují českou vládu, že dosavadní dlouhodobé plány na snižování emisí skleníkových plynů jsou nedostatečné. Jako důležitý prostředek pro razantnější snížení znečištění vidí zlepšení energetické efektivnosti českého hospodářství," řekl Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku.
Podle Martina Sedláka z Hnutí Duha by kabinet měl připravit pokračování programu Zelená úsporám. "Pomůže dalším tisícům domácností srazit účty za teplo a snížit závislost na uhelných dolech a ruském plynu," řekl Sedlák.