Jak stát bojuje s korupcí? Rekonstrukce státu rok po volbách

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 12. 2014 14:30
Projděte si, jak si rok od voleb vede iniciativa, která pro prosazení devíti protikorupčních zákonů získala podporu desítek českých poslanců a senátorů.

Služební zákon

Foto: Aktuálně.cz

Stav: Přijato

Po dlouhých a komplikovaných jednáních schválili poslanci na podzim zákon o státní službě. Přijatá novela se ovšem výrazně liší od verze, kterou prosazovala Rekonstrukce státu. Poslanci z hnutí ANO, KDU-ČSL a TOP 09 se postavili proti vytvoření generálního ředitelství státní služby – tedy nezávislého orgánu, který by zodpovídal za úředníky. Místo něj vznikne pouze náměstek pro státní službu podřízený ministrovi vnitra. Část pravomocí, která měla přejít na úředníky, zůstane i nadále v rukou politiků.

Rekonstrukce státu: "Myslím, že jsou to spíš vyhozené peníze, zásadní přínosy tam nevidíme. Možná nějaké budou, buďme pozitivní. Ale to, k čemu to mělo směřovat – že politici nebudou mít takový dosah na úředníky, k tomu bohužel nedošlo. To si politici pěkně pohlídali.“

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy