Jak stát bojuje s korupcí? Rekonstrukce státu rok po volbách

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 12. 2014 14:30
Projděte si, jak si rok od voleb vede iniciativa, která pro prosazení devíti protikorupčních zákonů získala podporu desítek českých poslanců a senátorů.

Rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu

Foto: Aktuálně.cz

Stav: Čeká na schválení Senátem

Novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu by této instituci umožnila kontrolovat také rozpočty obcí a státních firem. Na ty až dosud nezávislí kontroloři nedosáhli. Opatření by se týkalo firem, ve kterých má stát alespoň poloviční podíl, a také zdravotních pojišťoven, veřejných výzkumných institucí a dalších. Zákon již prošel Sněmovnou, čeká na schválení senátory a podpis prezidenta.

Rekonstrukce státu: "Novela čeká na schválení v Senátu, kde jsou proti především senátoři z ČSSD. Schválení by přineslo daleko větší tlak na obce a městské firmy, aby nezneužívaly finanční prostředky jim svěřené.“

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy