Jak stát bojuje s korupcí? Rekonstrukce státu rok po volbách

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 12. 2014 14:30
Projděte si, jak si rok od voleb vede iniciativa, která pro prosazení devíti protikorupčních zákonů získala podporu desítek českých poslanců a senátorů.

Zákon o registru smluv

Foto: Aktuálně.cz

Stav: Čeká na schválení vládou

Zákon o registru smluv by nařizoval státu, obcím a státním či městským firmám, aby zveřejňovaly všechny uzavřené smlouvy. Kontrakt, který by nebyl zveřejněn v internetovém registru, by byl automaticky neplatný. Na ministerstvu vnitra vzniklo již několik různých návrhů, žádný však zatím neprošel vládou. Rekonstrukce státu s dosavadními návrhy není spokojená – jeden z nich například umožňoval ve zveřejněné smlouvě začernit téměř vše včetně ceny s odkazem na obchodní tajemství.

Rekonstrukce státu: "Teď je na stole další návrh zákona o registru smluv z produkce ministerstva vnitra, který sice obsahuje povinnost zveřejňovat smlouvy, ale současně obsahuje návod, jak zákon obcházet. Tento zákon politiky vysloveně bolí, proto je tak odkládaný. A taky to bolí státem vlastněné firmy. Neustále si to přehazují a vymýšlejí, jak to udělat tak, aby byl ten zákon co nejvíce bezzubý.“

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy