Mimořádná zpráva

Jak stát bojuje s korupcí? Rekonstrukce státu rok po volbách

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 12. 2014 14:30
Projděte si, jak si rok od voleb vede iniciativa, která pro prosazení devíti protikorupčních zákonů získala podporu desítek českých poslanců a senátorů.

Zrušení anonymních akcií

Foto: Aktuálně.cz

Stav: Přijato

První zákon ze seznamu Rekonstrukce státu poslanci schválili již v květnu 2013, tedy ještě před volbami a nástupem Sobotkovy vlády. Zákaz anonymních akcií je důležitý především kvůli veřejným zakázkám. Ty často dostávaly firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou a nebylo možné dohledat, kam plynou veřejné peníze.

Rekonstrukce státu: " Zákon dlouhodobě vede k tomu, že bude daleko transparentnější vlastnictví ve firmách. Změnilo to i atmosféru ve společnosti – když například dnes neznáme majitele Blesku, tak je jasné, že vlastníci skutečně nechtějí, aby se vědělo, kdo za tou firmou stojí. Zatímco dřív by se řeklo, že je to běžná praxe, dnes už je utajení vlastnictví stigmatizující a je to tak dobře.“

 

Právě se děje

před 14 minutami

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy