Zafungoval příklad Babiš. Nejbohatší primátoři jsou z ANO

Radek Nohl Radek Nohl
12. 12. 2014 5:30
Ministr financí naverboval do komunálních voleb na posty lídrů úspěšné manažery s mnohamilionovým majetkem. Zabralo to. Lidé je poslali vládnout magistrátům.
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Co se dosud spíš jen tušilo, je nyní definitivně potvrzeno: hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše poslalo na magistráty velkých tuzemských měst zámožné manažery, jejichž majetek vysoce převyšuje lídry z ostatních stran a hnutí.

Dokazují to vůbec první ucelená data, která nashromáždil deník Aktuálně.cz, když v minulých dnech mapoval jmění primátorů dvaceti největších českých a moravských měst.

Že má ANO zdaleka nejzámožnější primátory, přičítají jeho členové nebo sympatizanti taktice lídra hnutí Andreje Babiše. On šel jako miliardář do politiky a vyzval tak další úspěšné podnikatele a firemní šéfy.

"Zafungoval příklad pana Babiše. On způsobil, že o vstupu do politiky začali uvažovat i lidé, které by to jinak ani nenapadlo," řekl Aktuálně.cz primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO), který ve třetím největším tuzemském městě s Babišovým hnutím volby suverénně vyhrál.

Právě někdejší topmanažer farmaceutické firmy je příkladem movitějšího politika s úspěšnou minulostí. Jeho rodina vlastní kromě čtyř aut rodinný dům či horskou chatu. Navíc je Macura také akcionářem ve firmě, která provozuje zahraniční hotel.

"Pan Babiš hledá schopné a úspěšné lidi. A ti zpravidla umí podnikat, nebo se nechat zaměstnat tak, že to výrazně - několikanásobně - převyšuje odměny za volené funkce," vysvětluje nový primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, proč se najednou do vedení velkých měst dostávají i vrcholní manažeři, a ne pouze kariérní politici, kteří si funkci trpělivě vyseděli na stranických schůzích.

Svoboda před vstupem do politiky pracoval jako náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu a v minulosti byl i obchodním náměstkem ve stavební firmě OHL-ŽS Brno, která se nyní například podílí na opravách dálnice D1. Svůj bývalý plat Svoboda neprozradil, uvedl pouze, že byl "nadstandardní". 

Nižší plat? Nevadí

Teď ale nejen on půjde s penězi dolů. Manažerům v nových rolích primátorů to prý ale nevadí. "Kvůli penězům jsem do voleb nešel. Že si nyní pohorším, beru jako daný fakt," prohlásil třeba Tibor Batthyány, nový primátor Liberce.

Jako projektový manažer a asistent poslance ANO a bývalého novináře Martina Komárka bral 80 tisíc měsíčně hrubého, teď má zhruba o 15 tisíc méně.

Finančně si pohorší i vůbec nejbohatší primátor - tedy alespoň podle odpovědí, které šéfové měst zaslali redakci Aktuálně.cz. Jde o brněnského Petra Vokřála, až do roku 2013 předsedu představenstva ve firmě .A.S.A., která se mimo jiné zaměřuje na nakládání s odpady. Společnost má obrat přes deset miliard a v osmi zemích střední a východní Evropy pro ni pracuje přes čtyři a půl tisíce zaměstnanců.

Vokřál Aktuálně.cz řekl, že jeho plat se v době, kdy firmu vedl, pohyboval v řádu milionů korun. "Asi pět až šest milionů korun čistého ročně," uvedl. Teď si výrazně pohorší: jako primátor Brna bude brát za rok zhruba 1,1 milionu.

Gazdík: Na majetku nezáleží

Bohatí primátoři za ANO naznačují, že právě jejich nemalé jmění může být jednou ze záruk poctivějšího hospodaření města a jeho lepšího rozvoje. Nebudou se prý potřebovat finančně zajistit a spoléhat na tradiční klientelistické vazby.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a bývalého letitého šéfa hnutí Starostové Petra Gazdíka však na majetku vůbec nezáleží. "Vždy je to o morálních vlastnostech konkrétního člověka a jeho plánech. S čím na magistrát šel, jestli má ideu posunout město dál, aby se lidem žilo šťastně a spokojeně," říká.

"Pokud tam jde jen za funkcí, je pravděpodobné, bez ohledu na velikost jeho majetku, že pro město neudělá vůbec nic nebo se uchýlí i ke korupci," dodává Gazdík.

Českobudějovický primátor Jiří Svoboda přesvědčuje, že noví vládci za ANO chtějí, stejně jako Babiš na národní úrovni, situaci ve velkých městech změnit. A podobně mluví i další jeho kolegové.

"Naše vize je jasná - stát a město mají řídit odborníci - manažeři," prohlásil primátor Pardubic z ANO Martin Charvát. Před příchodem na magistrát byl pověřen řízením Rozvojového fondu Pardubice, který se stará o rekonstrukci památek, vlastní hokejovou ČEZ Arenu či spravuje bytový fond města. Jako úředník pobíral 40 tisíc korun měsíčně čistého.

Opustili byznys

Někteří noví primátoři za ANO chtějí být tak transparentní, že se vzdali i byznysu.

Firmy opustila pražská primátorka a bývalá náměstkyně ministra vnitra Adriana Krnáčová. A třeba ostravský Tomáš Macura tvrdí, že podnikání svěřil manželce. "Pochopil jsem, že podnikání s politickou činností skloubit nepůjde, a to hlavně z časových důvodů. Neumím věci dělat jen napůl," uvedl Macura.

Ani převod majetku nebo firemních podílů na blízké příbuzné však nutně nemusí znamenat, že se politik vyváže z případného podezření ze střetu zájmů. Město rozdává mnoho veřejných zakázek a hrozí, že některou z nich získá právě společnost člena rodiny.

"Majetek může v některých případech být motivem, že člověk se už nepotřebuje zaopatřovat. Jeho ekonomické aktivity však mohou znamenat také střet zájmů ve chvíli, kdy to podnikání pokračuje nebo je převedeno na nejbližší příbuzné," říká Michal Voda, analytik neziskové protikorupční organizace Naši politici, která aktivity politiků podrobně sleduje.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy