Zákon měl zatrhnout politické trafiky. Babiš ho neumí napsat

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 12. 2014 5:30
Ministerstvo financí údajně není schopno napsat zákon o obsazování dozorčích rad. Babiš nabídl, že za vytvoření normy zaplatí Rekonstrukci státu.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Úředníci ministerstva financí neumí napsat slibovaný zákon o obsazování dozorčích rad státních firem, tvrdí vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Přípravu normy, jejíž přijetí vláda garantuje v koaliční smlouvě, chtěl za úplatu přenechat iniciativě Rekonstrukce státu.

"My to neumíme napsat, tak jsem Rekonstrukci státu požádal, ať nám s tím pomohou,“ potvrdil deníku Aktuálně.cz Babiš.

Jeden z devíti protikorupčních zákonů, ke kterému se před volbami přihlásilo téměř 150 dnešních poslanců, měl zajistit, aby posty v orgánech státních firem v budoucnu nesloužily jako trafiky pro politiky.

Iniciativa navrhovala, aby místa byla obsazována pomocí transparentního výběrového řízení a každé ministerstvo si určilo jasná odborná kritéria. Jména by měla spolu s ministrem vybírat komise, která by zveřejňovala všechny dokumenty.

Babiš, jehož úředníci prý napsání normy "nejsou schopni“, by byl ochoten expertům z Rekonstrukce státu za vytvoření návrhu i zaplatit. Iniciativa však s přijetím jeho nabídky váhá, bojí se totiž možného obvinění, že si je "Babiš koupil“.

"Lidsky je to poměrně složitá situace. Pokud Andreje Babiše kritizujeme, že zákon nepřipravil, a on nás požádá v této věci o pomoc, pak samozřejmě můžeme říci: pane ministře, na to máte celý státní aparát, aby vám návrh zákona připravil. Ale přiznejme si, že je to trošku pokrytecký a opatrnický přístup, který nevede k cíli – prosazení zákona,“ uvedl za Rekonstrukci státu Pavel Franc.

Celá situace je o to komplikovanější, že po Sněmovně začal kolovat anonymní dopis, který Rekonstrukci státu obviňuje, že si na prosazování protikorupčních zákonů postavila výnosný byznys. Zástupci iniciativy jsou přesvědčení, že souvisí s dalším protikorupčním zákonem o registru smluv, kterému se brání především státem vlastněné firmy.

Babiš: Viděl jsem jen nadpisy

Za údajnou neschopností ministerských úředníků poradit si s návrhem zákona však stojí spíše Babišova neochota normu přijmout. "To budeme všechno řešit zákonem? Každá státní firma je jiná. My máme tolik zákonů, jsme přezákonovaní, což nás brzdí v investicích. To je další byrokracie,“ uvedl Babiš na adresu normy.

Byl to přitom právě on a jeho hnutí ANO, kdo se před sněmovními volbami nejhlasitěji postavil za Rekonstrukci státu a prosadil jejich návrhy i do koaliční smlouvy.

"Před volbami jsme to podepisovali paušálně, oni mi to strčili na pražském mítinku, já jsem viděl jen nadpisy,“ vysvětluje dnes Babiš změnu názoru. Ostatní normy, jako je například zavedení registru smluv nebo zákon o financování politických stran, prý i nadále podporuje.

Vysvědčení Rekonstrukce státu
Vysvědčení Rekonstrukce státu | Foto: DVTV

Babiš v minulosti zmiňoval, že spíše než zákonem by obsazování dozorčích rad mohl vyřešit vládní vyhláškou. Ani tu však ministerstvo financí dosud nepřipravilo. Když Rekonstrukce státu před podzimními komunálními volbami připravovala hodnocení politiků, Babiš kvůli tomu dostal velmi nelichotivé hodnocení.

"Pan ministr byl naším hodnocením hodně roztrpčen. Říkal, ať se podíváme, jak on ty dozorčí rady vyčistil. Má dojem, že řízení státních firem hodně zlepšil, což nechci hodnotit. V každém případě však šlo o nesystémové opatření, které jenom potvrzuje pravidlo, že kdo je u moci, ten bere státní firmy jako své dobyté území. A my potřebujeme, aby se stalo standardem, že státní firmy nejsou mocenským pašalíkem, ale odpovědně a nepoliticky řízené firmy,“ dodal Franc.

Rekonstrukci státu se zatím podařilo prosadit tři zákony z devíti. Jde o zrušení anonymních akcií, transparentnější přípravu zákonů a služební zákon. Od jeho konečného znění se však iniciativa distancovala. Na půl cesty je zatím další z norem - rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu. Ta prošla Sněmovnou, čeká však na schválení Senátem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy