10 let od razie na Úřadu vlády. Padl jediný trest, miliony odškodnění a vrácené zlato

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 13. 6. 2023 16:20
Na den přesně před deseti lety zasáhli příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády. Dodnes jde o největší policejní operaci v nejvyšších patrech české politiky. V důsledku razie padla vláda Petra Nečase (ODS) a otevřel se prostor novým stranám včetně nejvýraznějšího hnutí ANO. Aktuálně.cz přináší přehled, jak jednotlivé linie nejvýraznější kauzy po roce 1989 dopadly.

"Zapojeno bylo kolem čtyř set policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i dalších jednotek. Proběhlo 31 domovních a nebytových prohlídek. Bylo zajištěno 120 až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a dokumenty pro další vyšetřování," prohlásil na tiskové konferenci ředitel útvaru Robert Šlachta. 

Byl pátek 14. června 2013, den po zásahu. Šlachta seděl vedle olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana a jeho klíčových spolupracovníků Pavla Komára a Petra Šeredy. Ředitel útvaru poprvé oficiálně vysvětloval, co zásahu předcházelo, v čem spočívá jeho podstata a jak je případ závažný.

"Na začátku jsme prověřovali organizovanou zločineckou skupinu, která podle našich informací fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem vazeb byl neúměrný zisk, měl tam být i podíl vlivu ve státních a polostátních organizacích," popsal.

Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013.
Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013. | Foto: Profimedia.cz

Policejní akce znamenala značný politický otřes. Důvěru veřejnosti ztratily strany v čele s ODS, které působily v české politice od 90. let. Naopak se otevřela cesta novým subjektům, zejména hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Čtyři dny po zásahu podal premiér Petr Nečas (ODS) demisi a s ním padla celá vláda. Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem ekonoma Jiřího Rusnoka. Jeho úřednická vláda řídila zemi bez důvěry sněmovny do ledna 2014. Z předčasných voleb vzešla vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky. Ministrem financí se stal Andrej Babiš.

Bývalý náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libor Grygárek.
Bývalý náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libor Grygárek. | Foto: ČTK

Místo trestu milion odškodnění

Jednou z vedlejších větví zásahu protimafiánského útvaru na Úřadu vlády bylo také stíhání někdejšího náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Policie ho obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby. Měl chránit svého kamaráda a politického podnikatele Romana Janouška před vyšetřováním jeho konta ve Švýcarsku.

Grygárka kriminalisté začali stíhat v prosinci 2013, ale po necelých šesti letech skončil případ bez trestu. Vrchní soud v Praze v říjnu 2019 pravomocně rozhodl o zastavení stíhání. Případ byl podle instance tak jednoznačný, že nebylo ani potřeba projednat obžalobu veřejně. S dovoláním proti tomu neuspěl ani tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

"Ani přes masivní a dlouhotrvající použití těch nejinvazivnějších zásahů do mých občanských práv, včetně domovní prohlídky, se nic využitelného pro mé trestní stíhání nenašlo, neboť se ani najít nemohlo," reagoval Grygárek na ukončení svého stíhání. Po odchodu z Vrchního státního zastupitelství v Praze v srpnu 2012 působí v advokacii.

Grygárek získal od ministerstva spravedlnosti milion korun coby odškodnění za stíhání, jež skončilo jeho očištěním. Soudkyně Zuzana Zápalková, která kauzu zastavila, však ve svém rozhodnutí uvedla: "Udržoval zcela nadstandardní vztahy s kontroverzními postavami pražského podnikatelského prostředí. Je nepochybné, že jim nabízel své služby."

 

Právě se děje

Další zprávy