10 let od razie na Úřadu vlády. Padl jediný trest, miliony odškodnění a vrácené zlato

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 13. 6. 2023 16:20
Na den přesně před deseti lety zasáhli příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády. Dodnes jde o největší policejní operaci v nejvyšších patrech české politiky. V důsledku razie padla vláda Petra Nečase (ODS) a otevřel se prostor novým stranám včetně nejvýraznějšího hnutí ANO. Aktuálně.cz přináší přehled, jak jednotlivé linie nejvýraznější kauzy po roce 1989 dopadly.

"Zapojeno bylo kolem čtyř set policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i dalších jednotek. Proběhlo 31 domovních a nebytových prohlídek. Bylo zajištěno 120 až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a dokumenty pro další vyšetřování," prohlásil na tiskové konferenci ředitel útvaru Robert Šlachta. 

Byl pátek 14. června 2013, den po zásahu. Šlachta seděl vedle olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana a jeho klíčových spolupracovníků Pavla Komára a Petra Šeredy. Ředitel útvaru poprvé oficiálně vysvětloval, co zásahu předcházelo, v čem spočívá jeho podstata a jak je případ závažný.

"Na začátku jsme prověřovali organizovanou zločineckou skupinu, která podle našich informací fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem vazeb byl neúměrný zisk, měl tam být i podíl vlivu ve státních a polostátních organizacích," popsal.

Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013.
Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013. | Foto: Profimedia.cz

Policejní akce znamenala značný politický otřes. Důvěru veřejnosti ztratily strany v čele s ODS, které působily v české politice od 90. let. Naopak se otevřela cesta novým subjektům, zejména hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Čtyři dny po zásahu podal premiér Petr Nečas (ODS) demisi a s ním padla celá vláda. Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem ekonoma Jiřího Rusnoka. Jeho úřednická vláda řídila zemi bez důvěry sněmovny do ledna 2014. Z předčasných voleb vzešla vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky. Ministrem financí se stal Andrej Babiš.

Lobbista Ivo Rittig.
Lobbista Ivo Rittig. | Foto: DVTV

Rittig se o obsahu zprávy BIS nedozvěděl

Zásah na Úřadu vlády přivedl před soud také vlivného politického podnikatele blízkého ODS Iva Rittiga. Spolu se svým advokátem Davidem Michalem a Janou Nečasovou se měli podílet na ohrožení utajované informace, konkrétně šlo o poznatky Bezpečnostní informační služby o Rittigově nepřijatelném vlivu na státní orgány.

Lobbista se měl na jaře 2012 od Nečasové dozvědět, že zpráva BIS, kterou obdržel premiér Nečas, se týká jeho aktivit. Vyslal za ní svého advokáta Michala, aby vyzvěděl podrobnosti. V Hrzánském paláci mu podle obžaloby Nečasová obsah zprávy vyzradila. Rittig pak mohl podniknout kroky, aby po sobě zametl stopy.

Původně dostali všichni podmíněné tresty, jak v lednu 2017 rozhodl pražský městský soud. Vrchní soud v Praze však Nečasovou, Rittiga a Michala o necelé čtyři roky později pravomocně osvobodil. Nade vší pochybnost se neprokázalo, že se Nečasová se samotným obsahem utajovaného dokumentu skutečně seznámila. Aktéři této kauzy si řekli o kompenzaci 1,16 milionu korun, soud jim částečně vyhověl.

 

Právě se děje

Další zprávy