10 let od razie na Úřadu vlády. Padl jediný trest, miliony odškodnění a vrácené zlato

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 13. 6. 2023 16:20
Na den přesně před deseti lety zasáhli příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády. Dodnes jde o největší policejní operaci v nejvyšších patrech české politiky. V důsledku razie padla vláda Petra Nečase (ODS) a otevřel se prostor novým stranám včetně nejvýraznějšího hnutí ANO. Aktuálně.cz přináší přehled, jak jednotlivé linie nejvýraznější kauzy po roce 1989 dopadly.

"Zapojeno bylo kolem čtyř set policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i dalších jednotek. Proběhlo 31 domovních a nebytových prohlídek. Bylo zajištěno 120 až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a dokumenty pro další vyšetřování," prohlásil na tiskové konferenci ředitel útvaru Robert Šlachta. 

Byl pátek 14. června 2013, den po zásahu. Šlachta seděl vedle olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana a jeho klíčových spolupracovníků Pavla Komára a Petra Šeredy. Ředitel útvaru poprvé oficiálně vysvětloval, co zásahu předcházelo, v čem spočívá jeho podstata a jak je případ závažný.

"Na začátku jsme prověřovali organizovanou zločineckou skupinu, která podle našich informací fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem vazeb byl neúměrný zisk, měl tam být i podíl vlivu ve státních a polostátních organizacích," popsal.

Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013.
Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013. | Foto: Profimedia.cz

Policejní akce znamenala značný politický otřes. Důvěru veřejnosti ztratily strany v čele s ODS, které působily v české politice od 90. let. Naopak se otevřela cesta novým subjektům, zejména hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Čtyři dny po zásahu podal premiér Petr Nečas (ODS) demisi a s ním padla celá vláda. Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem ekonoma Jiřího Rusnoka. Jeho úřednická vláda řídila zemi bez důvěry sněmovny do ledna 2014. Z předčasných voleb vzešla vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky. Ministrem financí se stal Andrej Babiš.

Politický podnikatel Roman Janoušek.
Politický podnikatel Roman Janoušek. | Foto: Vojtěch Marek

Janouškovy příjmy byly legální

Ze zásahu na Úřadu vlády vzešla také obžaloba jednoho z nejvlivnějších hráčů pražské politiky a byznysu v první dekádě 21. století Romana Janouška. Zodpovídal se z neoprávněného příjmu více než 60 milionů korun z firmy Chambon, již vlastnil. Společnost měla nelegálně čerpat peníze z veřejného zdravotního pojištění na vyšetření krevních vzorků.

Řízení a činnost firmy obstarávali podnikatel Luboš Pašek, Petr Ullrich a lékařka Soňa Peková. Právě Paškovi patřilo 26 kilogramů zlata, o jejichž zajištění na tiskové konferenci informoval tehdejší šéf protimafiánské jednotky Šlachta. Podnikatelé a lékařka byli obžalovaní z podvodu, Janoušek skončil u soudu kvůli podílnictví. Chambon inkasoval od pojišťoven 239 milionů.

Obžaloba však neobstála, Vrchní soud v Praze letos v únoru všechny obžalované pravomocně očistil. Trestný čin se nestal. Jak upozornily Seznam Zprávy, Pašek se díky tomu dostal zpět k zabavenému zlatu. Obratem ho prodal. Paškovi s Janouškem policie zajistila také 80 milionů korun, i ty se jim vrátí do rukou.

"Šlo o brutální fabulaci ze strany státního zastupitelství," reagoval na pravomocné očištění podnikatel Pašek, který se s Janouškem zná nejméně 15 let. Nejvyšší žalobce Igor Stříž v kauze ani nepodával dovolání. "V Chambonu jsem byla zaměstnancem, v řídících strukturách společnosti jsem nepracovala, moje práce byla čistě odborná," uvedla lékařka Peková.

 

Právě se děje

Další zprávy