Davida Ratha s Kateřinou Kottovou (tehdy Pancovou) a Petrem Kottem spojuje dlouhodobé přátelství. Manželská dvojice styky s Rathem využívala, když v letech 2011 a 2012 domlouvala průběh veřejných zakázek na rekonstrukci kladenské nemocnice, špitálu v Kolíně či výstavbu nového pavilonu nemocnice v Mladé Boleslavi. Rath coby hejtman spravoval krajské peníze. Kottovi s jeho vědomím promýšleli machinace s tendry a sháněli úplatky.
Letos v lednu Krajský soud v Praze celou skupinu čítající osm firem a devět fyzických osob uznal vinnými z několika korupčních trestných činů, Rath a Kottovi dostali osm let vězení. Rozsudek se psal skoro osm měsíců, 16. září jej rozesílali všem aktérům případu. O týden později se dozorový státní zástupce odvolal.
"Odvolání státního zástupce je podáno v neprospěch všech obžalovaných, u nichž soud volil mírnější tresty, než byly v závěrečném návrhu státního zástupce. Konkrétně je odvolání podáno v neprospěch všech obžalovaných fyzických osob vyjma obžalovaného Jiřího Anděla," potvrdil Aktuálně.cz Jiří Wažik, mluvčí Krajského soudu v Praze, jenž odvolání přijal. Kauzu v druhé instanci vyřídí Vrchní soud v Praze.
Žalobce chtěl pro Ratha 9,5 roku vězení
"Odvolání bylo podáno včetně odůvodnění, a to v neprospěch celkem 12 obžalovaných do výroků o trestech (míří tedy i proti čtyřem firmám, pozn. aut.), v případě obžalovaných MUDr. Kottové, MUDr. Kotta a MUDr. Ratha bylo napadáno také neuložení trestů propadnutí celého majetku," řekl Aktuálně.cz žalobce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Odvolání chce zvrátit také kvalifikaci soudu u jednoho z Rathových skutků, protože vrchní žalobci s ním nesouhlasí. Odvolání směřující k propadnutí majetku Ratha a Kottových už avizoval dozorový žalobce Jiří Pražák krátce po lednovém rozsudku. "U těchto obžalovaných jsou další čtyři skutky navíc, takže kdy jindy, když ne v takovém případě, je na místě tento trest uložit," sdělil tehdy Aktuálně.cz.
Kauza Rath II
Ve druhé větvi kauzy Rath padl pravomocný odsuzující rozsudek za přijetí úplatku, podílnictví, sjednání výhody při veřejné zakázce a poškození finančních zájmů Evropské unie. Manipulovalo se zakázkami na rekonstrukci bloku C2 v Nemocnici Kladno, opravou pavilonu O nemocnice v Kolíně, vybudováním parkoviště a pavilonu Palackého v mladoboleslavské nemocnici a tendrem na dodání 48 sanitek pro středočeskou záchranku.
Aktuálně.cz přináší přehled pravomocných trestů případně jiných rozhodnutí u všech aktérů případu:
- David Rath - osm let vězení a 13 milionů pokuta
- Petr Kott - osm let vězení a 15 milionů pokuta
- Kateřina Kottová - osm let vězení a 15 milionů pokuta
- Lucia Novanská z firmy ML Compet - šest let vězení a pokuta 400 tisíc
- bývalý ředitel firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský - šest let vězení a pokuta 750 tisíc
- exředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek - tři roky s podmínkou čtyři roky a pokuta 750 tisíc
- manažer firmy Puro-Klima Martin Jireš - tři roky s podmínkou čtyři roky a pokuta 1,5 milionu
- bývalý ředitel firmy Metrostav Pavel Pilát - tři roky s podmínkou čtyři roky a pokuta 2,5 milionu korun
- firma JIPE - zákaz účastnit se zakázek na tři roky a pokuta 2,5 milionu
- firma Puro-Klima - zákaz účastnit se zakázek na dva roky a pokuta dva miliony
- firma Hospimed - zákaz účastnit se zakázek na dva let a pokuta dva miliony
- firma Metrostav - zákaz účastnit se zakázek na tři roky a pokuta 10 milionů
- firma Metrostav Infrastructure - zákaz účastnit se zakázek na tři roky
- manažer Metrostavu Jiří Anděl - podmíněný trest a pokuta 250 tisíc
- firma Aveza - vyloučena k samostatnému projednání
- firma ML Compet - zrušení firmy
- firma Konstruktiva Branko - propadnutí majetku
- firma Tenton - vyloučena k samostatnému projednání
Státní zástupce narážel na už pravomocně uzavřenou hlavní větev případu, jejímž symbolem se stala krabice od vína se sedmimilionovým úplatkem. V této linii byl středobodem zmanipulovaný tendr na rekonstrukci zámku Buštěhrad. V aktuální druhé větvi se jedná vedle zmíněných nemocničních zakázek také o machinace tendru na dodání 48 sanitek pro středočeskou záchrannou službu.
Kromě Ratha a Kottových byli hlavními obžalovanými ředitel středočeské záchranky Martin Hodek, někdejší člen představenstva stavební firmy Metrostav Pavel Pilát či další manažer společnosti Jiří Anděl nebo šéf společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský. Z firem dopadl zatím nepravomocný rozsudek na Metrostav, Hospimed, ML Compet či JIPE. Vesměs dostaly firmy vysoké pokuty a zákaz účastnit se veřejných soutěží.
Domluvené úplatky ve výši 66 milionů korun
Rozsudkem se linou tresty za přijetí úplatku, zjednání výhody při veřejné zakázce, poškození finančních zájmů Evropské unie a podílnictví. Skupina si za manipulace zakázek domluvila úplatky ve výši 66 milionů korun, tři miliony si pak mezi sebe skutečně rozdělila.
Vedle státního zástupce už se také odvolali všichni odsouzení. Co říká na zásah státního zástupce Rathův advokát Adam Černý, není jasné. Na dotazy Aktuálně.cz nereagoval a telefon nezvedal. Už dříve se ale proti trestu pro svého klienta ohradil. "Klient se cítí nevinný, skutky nespáchal a s trestem nesouhlasí," prohlásil krátce po vyhlášení rozsudku.
Rozsudek v mimořádně rozsáhlé kauze četla soudkyně Iva Říhová 129 minut. Davida Ratha vypíchla jako klíčovou figuru případu, bez níž by se machinace neodehrály. "Stěžejní byly prostorové odposlechy, důkazy zajištěné při domovních prohlídkách a listinné důkazy," pojmenovala pak důkazy, jež dokládaly domluvy skupiny na machinacích a z nich plynoucí úplatky.