Odbor pro válečné veterány byl dříve jedním z nejsledovanějších na ministerstvu obrany. V letech 2013 až 2019 ho řídil uznávaný vojenský historik Eduard Stehlík, který k této agendě přitáhl pozornost společnosti. Nyní přitom ministerstvo veřejně neinformovalo, že má odbor poprvé od března 2021 stálého šéfa, jak zjistilo Aktuálně.cz.
"Plukovník Ing. Robert Speychal byl zařazen na služební místo ředitele Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR dnem 1. listopadu 2022," potvrdila redakci mluvčí resortu Simona Cigánková. Posledním řádným ředitelem byl Karel Vávra, který loni v březnu zemřel po nákaze koronavirem.
Vávra byl prvním a jediným ředitelem, který prošel výběrovým řízením. Konkurz na tuto pozici předpisy nevyžadují. Vedení ministerstva sáhlo po Speychalovi přímo. "Na místo ředitele byl zařazen bez výběrového řízení na základě odborných znalostí a zkušeností získaných v předchozím průběhu služebního poměru," dodala mluvčí resortu.
Voják, historik a sportovní manažer
Náplní odboru čítajícího zhruba 50 míst je tvorba a naplňování koncepce, jak pomoct účastníkům druhé světové války (byť dnes je jich naprosté minimum), aktérům protikomunistického odboje a účastníkům vojenských operací po roce 1989 se zařadit do běžného života. Odbor také spravuje válečné hroby.
Nový první muž odboru Robert Speychal má za sebou deset let služby v armádě. Od září 2002 do srpna 2012 působil ve Vojenském historickém ústavu, kde byl zástupcem ředitele odboru muzeí. Byl rovněž příslušníkem aktivní zálohy, kde působil jako velitel jednotky Krajského vojenského velitelství Praha.
Po odchodu z armády se několik let pohyboval ve zcela jiné oblasti, stal se sportovním manažerem. Řídil Sportovní holding Praha, do kterého náležely hokejové kluby Sparta Praha a Lev Praha. Druhý jmenovaný klub hrál v letech 2012 až 2014 ruskou KHL, kvůli finančním problémům holdingu však zanikl.
Sparta Praha vydržela ve jmenovaném sdružení firem do roku 2016, než ji koupil její bývalý brankář Petr Bříza. Hlavním investorem holdingu byla společnost ČKD Praha DIZ Speychalova bratra Petra, jež skončila v roce 2017 v likvidaci. O rok později Petra Speychala obvinila policie z daňových úniků. Posledních pět let byl Robert Speychal jedním ze dvou jednatelů Letiště Praha Letňany.
"Má složitou startovní pozici"
"Robert Speychal má nesmírně složitou startovní pozici. Aby jeho odbor pracoval, jak pracovat má, musí projít rozsáhlou reorganizací. Aby tam byli lidé, kteří se opravdu budou chtít práci věnovat. Péče o válečné veterány není povolání, ale poslání," míní bývalý šéf odboru Eduard Stehlík.
Odbor se za poslední více než rok a půl provizorního řízení dostal podle Stehlíka do situace, kdy svou funkci plní minimálně. Válečných veteránů je kolem patnácti tisíc. Nynější ředitel Památníku Lidice upozorňuje, že odbor se musí znovu naplno věnovat zajištění seniorské a zdravotní péče pro starší veterány a podílet se na možnosti rekvalifikace pro "mladší" účastníky bojů.
"Jsem rád, že tam šel zrovna on. Jsem přesvědčený, že má tah na branku a že to bude schopen zvládnout. Pokud bude mít podporu ze strany vedení resortu a jasně zadaný úkol, že se má pro veterány opravdu něco dělat, má šanci," doplňuje Stehlík, který se se Speychalem zná ze společného působení ve Vojenském historickém ústavu.
Speychal se ke dni svého jmenování znovu stal příslušníkem Armády České republiky, současně byl povýšen na plukovníka. "V předchozích zařazeních dosáhl vojenské hodnosti podplukovníka, která mu náležela i v záloze," podotkla mluvčí Cigánková. Speychal v minulosti finančně podpořil ODS, v roce 2017 jí poslal 50 tisíc korun.
VIDEO: Lidé jsou z digitálních Lidic nadšení, říká ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík (17. 6. 2021)