Policie obvinila miliardáře Speychala a dalších 21 lidí spojených s ČKD Praha DIZ kvůli krácení daní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 4. 2018 15:08
Strojírenská firma se podílela mimo jiné na stavbě pražského tunelového komplexu Blanka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý kvůli krácení daní, praní špinavých peněz a organizovaném zločinu obvinili 22 lidí, spojených s firmou ČKD Praha DIZ. Z nich jednadvacet lidí policisté zadrželi. Podle zdroje Aktuálně.cz blízkého vyšetřování je mezi obviněnými také bývalý majitel firmy a miliardář Petr Speychal.

"Do účetnictví daňového subjektu, české obchodní společnosti, zaúčtovali fiktivní faktury, které následně uplatnili v přiznáních k dani z přidané hodnoty a v přiznáních k dani z příjmu právnické osoby. Tímto jednáním měli zkrátit daň z přidané hodnoty nejméně o 441 298 622,- Kč a daň z příjmu nejméně o 408 130 658,- Kč," uvedla v tiskové zprávě dozorující státní zástupkyně Petra Ullrichová. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová potvrdila, že obviněno bylo 22 lidí, z toho zadrženo 21. Konkrétní jména neuvedla.

Peníze, které obvinění takto získali, jim byly později vybrány v hotovosti nebo přeposílány na zahraniční bankovní účty. Za krácení daní a účast na organizovaném zločinu na území vícero států obviněným hrozí pět až deset let vězení.

Strojírenská firma ČKD Praha DIZ se podílela mimo jiné na stavbě pražského tunelového komplexu Blanka. Policie v ní zasahovala už před dvěma lety, a to také kvůli podezření z krácení daní.

Při zásahu policie, celníků a finanční správy v roce 2016 patřila firma miliardáři Petru Speychalovi. Podle informací médií dlužila na daních 791 milionů korun a kriminalisté dlouhodobě prověřovali, zda z firmy nemizí nezdaněné stamiliony do daňových rájů. Speychala předtím policie v roce 2014 zadržela v souvislosti s údajným krácením daní a vydáváním fiktivních faktur. Po podání vysvětlení byl ale podnikatel propuštěn bez obvinění.

Firma je v konkurzu

Po Speychalovi se stal majitelem firmy Robert Wolf. Zásah policistů z roku 2016 kritizoval jako snahu rozprášit ČKD kvůli tomu, že společnost si vůči Praze nárokovala pohledávky vzniklé při pracích na tunelu Blanka. Věřitelé loni firmu poslali do konkurzu.

Už před stavbou Blanky se firma podílela na dodávkách technologií pro pražské tunely i další části Městského okruhu. Působila i na řadě staveb pro pražskou hromadnou dopravu, byla například subdodavatelem pro trasy A a C podzemní dráhy, dodávala i zařízení měníren a transformátorových stanic pro tramvajové tratě.

 

Právě se děje

Další zprávy