Drony kvůli silnému větru nevzlétly. Oběti simulované nehody v Brdech musel hledat vrtulník

ČTK ČTK
29. 9. 2016 14:16
Hasiči, policisté i záchranáři chtěli při cvičném zásahu u simulované letecké katastrofy v bývalém vojenském prostoru Brdy otestovat bezpilotní letouny. Kvůli větru, který měl v nárazech sílu až 18 kilometrů za hodinu, ale drony nemohly vzlétnout a figuranty musel najít vrtulník. Záchranáři si chtěli ověřit, jak by zasahovali na dnešním území chráněné krajinné oblasti v prostoru, který neprošel pyrotechnickou očistou.
Simulovaná letecká nehoda na vrchu Houpák.
Simulovaná letecká nehoda na vrchu Houpák. | Foto: ČTK

Obecnice (Příbramsko) – První větší zkoušku dronů v bývalém vojenském prostoru Brdy ve čtvrtek překazil silný vítr. Záchranáři chtěli bezpilotní letouny použít při simulované letecké nehodě na vrchu Houpák, nakonec ale musel figuranty v prostoru s nevybuchlou municí hledat vrtulník. Cvičení, do nějž se zapojilo šest desítek policistů, hasičů, záchranářů a dalších specialistů, zpočátku provázely i problémy se spojením. Novinářům to na místě řekl ředitel středočeské policie Václav Kučera. Podle něj bude nutné pořádat v oblasti ležící na hranici Středočeského a Plzeňského kraje podobná cvičení častěji.

Záchranáři si ověřili, jak by zasahovali na dnešním území chráněné krajinné oblasti v prostoru, který ještě neprošel pyrotechnickou očistou. Cvičení navodilo situaci, kdy je po pádu pětimístného letadla jeden člověk mrtvý, dva zranění a zbylé dva cestující je potřeba najít. K troskám stroje nejprve přijeli dva policisté na čtyřkolkách, poté jejich velitel a postupně i další složky. Cestu k místu neštěstí ale musel nejdříve zkontrolovat pyrotechnik s detektorem.

Policisté chtěli kromě nových čtyřkolek a terénních aut vyzkoušet i malé bezpilotní letouny Brus, které nedávno převzali od Vojenského technického ústavu (VTÚ). Jejich použití ale zatím není možné. "Nebyl dokončen proces registrace, takže ještě nemohou do vzduchu," řekla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Zástupci VTÚ proto do Brd přivezli vlastní drony, ani ty ale nakonec nevzlétly. Vítr totiž dopoledne na Houpáku dosahoval rychlosti deset a v nárazech 15 až 18 metrů za vteřinu, což jsou nadlimitní hodnoty. "Bezpilotní prostředek nám létá rámcově do deseti metrů za vteřinu, může létat i za většího větru, ale nesmí to být v poryvech. Musí to být stabilní vítr," upozornil ředitel Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany Petr Novotný. Podle něj by jinak hrozilo zřícení dronů a ohrožení lidí, kteří se do cvičení zapojili.

Bývalý vojenský újezd je od letošního roku chráněnou krajinnou oblastí. Pěším a cykloturistům se ale zatím otevřela jen část území. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřené až po dokončení povrchového pyrotechnického průzkumu. Termín mají vojáci do konce příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy