Praha - Šest ampulí nového léku ročně může u pacientů s takzvanou spinální muskulární atrofií zastavit ochabování svalů. U někoho může dokonce zdravotní stav zlepšit. Kvůli vysoké ceně, kdy jedna dávka stojí 2,5 milionu korun, ale na léčbu nedosáhne každý. U první pacientky pražské Fakultní nemocnice Motol nyní léčbu uhradí Vojenská zdravotní pojišťovna.
Prostředníkem při jednání mezi pacientskou organizací, pojišťovnou a výrobcem bylo ministerstvo zdravotnictví. Lék byl v Evropě zaregistrován v květnu tohoto roku. "Je velký úspěch, že jsme tak rychle zareagovali," myslí si náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).
Ministerstvo nyní jedná o zpřístupnění léku pro další pacienty. Spinální svalová atrofie je vzácné a vrozené onemocnění, při němž se v těle netvoří bílkovina nutná pro přežití nervových buněk. Jejich odumírání vede k postupnému ochabování svalů.
"Člověk postupně ztrácí schopnost chůze, pak může úplně ochrnout. Dokonce může potřebovat dechovou podporu, protože i k dýchání potřebujete svaly. Ale intelekt je plně zachován," vysvětlila lékařka z Motola Jana Haberlová. Pacientka, které nyní léčbu uhradí pojišťovna, má nejtěžší ze čtyř typů onemocnění.
Kromě zmíněného děvčete má Motol další čtyři desítky pacientů s tímto onemocněním. Jejich léčba novým lékem by nemocnici mohla vyjít až na půl miliardy ročně. "Není reálné, aby nemocnice nesla tíži léčby všech těchto pacientů," uvedl náměstek ředitele Motola a exministr zdravotnictví Martin Holcát. Dodal, že všichni ostatní pacienti jsou klienty jiných zdravotních pojišťoven než VoZP.
Místo injekce do páteře tableta
Vojenská zdravotní pojišťovna se zatím uvolila léčbu pacientky financovat jen do konce tohoto roku. Jde o jednu dávku. "Slibovat něco na delší dobu v momentě, kdy je možné, že se na trhu objeví kromě jednoho léku další dva a cena tím pádem půjde dolů, by nebylo úplně ekonomické," vysvětlil ředitel Odboru zdravotní politiky VoZP Milan Štěpánek.
Podle Holcáta by dva nové přípravky měly být komfortnější než ten, který nyní aplikují zmíněné pacientce do míchy. Jsou ve formě tablet, které stačí spolknout.
Ani cena léku, který nyní pojišťovna pacientce proplatí, nemusí být podle Štěpánka konečná. "V součinnosti s ministerstvem zdravotnictví budeme snažit stlačit jeho cenu co nejníž," dodal.