Praha - Energetický regulační úřad po bezmála dvou letech sporu uznal, že distribuční firmy pochybily, když odmítly připojit do sítě tři malé solární elektrárny na střechách domů.
Trojice investorů doplatila na takzvaný stop-stav, který v únoru 2010 vyhlásily distribuční společnosti s tvrzením, že elektrizační soustava v zemi je kvůli nekontrolovatelnému rozvoji slunečních a větrných elektráren v ohrožení.
"Úřad ovšem vyhověl našemu argumentu, že nelze odmítnout připojení pouze s obecným poukazem na ohrožení spolehlivého provozu distribuční soustavy, nýbrž je potřeba posoudit v každém jednotlivém případě, zda distribuční a elektrizační soustava ohrožena bude, či nikoliv," uvedl advokát poškozených investorů Luděk Šikola.
Jde o zásadní průlom. Až dosud totiž regulační úřad stížnosti solárních podnikatelů, že je distribuční firmy odmítly připojit do sítě, víceméně zamítal.
Investované miliony
Trojice investorů, která teď se stížností u úřadu uspěla, plánovala své malé instalace v Trutnově, Benátkách nad Jizerou a ve Valašských Kloboukách. Šikola poznamenal, že na základě rozhodnutí Energetického regulačního úřadu musí distribuční firmy připojit solární panely do sítě během několika dnů.
Rozhodnutí úřadu uvítala Česká průmyslová fotovoltaická asociace. "Na nezákonnost stop-stavu jsme upozorňovali od chvíle, kdy byl zaveden," řekla zástupkyně asociace Zuzana Musilová, podle níž k plošnému stop-stavu nebyl nikdy důvod.
Kvůli stop-stavu se mnoho firem i domácností dostalo do vážných potíží, protože investovaly miliony do solárních elektráren, které jim pak distribuční firmy odmítly připojit. Spory některých firem nadále trvají, protože regulační úřad v minulosti v mnoha případech potvrdil, že distribuční firmy postupovaly správně, když odmítly solárního podnikatele připojit k síti.
Síť už není zcela uzavřená
Aktuální rozhodnutí úřadu o neoprávněném odmítnutí připojit tři střešní elektrárny přišlo v době, kdy distribuční firmy už znovu začaly postupně další elektrárny připojovat.
Právník Luděk Šikola i tak pokládá verdikt energetického úřadu za důležitý. "Energetický regulační úřad má hlídat zákonnost, je proto dobře, že takto rozhodl," řekl Aktuálně.cz Šikola.
Česká průmyslová fotovoltaická asociace odhaduje, že by se letos mohly do sítě připojit solární elektrárny o výkonu až 50 megawattů.
Další stop-stav na obzoru?
Energetický regulační úřad si ale nepřeje jejich další masivní rozvoj, protože kvůli finančnímu zvýhodnění roste cena proudu a vláda už podruhé za sebou tlumí zdražení elektřiny více než 11 miliardami korun ze státního rozpočtu.
Předsedkyně úřadu Alena Vitásková nevyloučila, že navrhne vládě, aby stáhla finanční podporu zeleným zdrojům na nulu. "Může se stát, že bude stop-stav podpory obnovitelných zdrojů energie," řekla Vitásková.