Praha - Protikorupční policie obvinila 17 členů pražské ČSSD. Důvodem jsou úplatky kvůli hlasování na stranických schůzích.
Podle kriminalistů někteří obvinění také vzali peníze za samotný vstup do strany. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize.
Podle informací ČT mezi velké ryby patří třeba šéf místní organizace v Praze 9 František Kolínský a bývalý radní magistrátu Lukáš Plachý.
Zdaleka nejde o první aféru pražských sociálních demokratů.
Peníze za hlasy
Počátkem prosince 2010 se v tisku objevila informace, že pražský radní za ČSSD Lukáš Plachý údajně slíbil 100 000 korun někdejšímu šéfovi místní organizace ve Vysočanech Ivanu Jirkovskému, pokud sežene dost hlasů pro zvolení Plachého na stranickou kandidátku na magistrát.
Plachý, jenž veškerou vinu odmítal, po pouhých třech dnech ve funkci rezignoval na místo pražského radního, ponechal si ale mandát zastupitele. Stranické kontrolní orgány posléze Plachého očistily, zatímco Jirkovský byl ze strany vyloučen.
Výroba a distribuce pervitinu
Počátkem loňského března policie zadržela a obvinila několik osob kvůli podezření, že vyráběly a distribuovaly pervitin. Mezi zadrženými byl i zastupitel Prahy 9 za ČSSD Petr Müller. Ten se krátce poté vzdal členství v ČSSD i mandátu zastupitele.
Počátkem tohoto týdne podalo státní zastupitelství na Müllera a devět dalších lidí obžalobu pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Müllerovi hrozí trest odnětí svobody od osmi do dvanácti let.
Namočen i Březina, poté zproštěn obžaloby
Koncem loňského října byla na tehdejšího náměstka pražského primátora za ČSSD Karla Březinu podána žaloba kvůli údajnému zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil.
Kauza souvisela s tím, že Březina v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Později nastoupil do dozorčí rady Žižkov Station Development.
Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem. Březina od počátku vinu odmítal a koncem loňského listopadu jej soud obžaloby zatím nepravomocně zprostil.
Hulinský: Peníze pro postižené sportovce a kyvadlovka k primárkám
Začátkem loňského prosince opustil stranickou funkci předseda pražské organizace ČSSD a městský zastupitel Petr Hulinský, jenž čelí podezření ze střetu zájmů.
Toho se měl dopustit tím, že pražská radnice a některé městské firmy podporovaly sdružení postižených sportovců, přičemž s těmito dary podle informací médií hospodařily ziskové firmy Hulinského spolupracovníků.
Už v roce 1996 na sebe Hulinský upoutal pozornost tím, že se mu ve stranických primárkách překvapivě podařilo dostat na třetí místo kandidátky pro volby do sněmovny.
V médiích se tehdy objevilo podezření, že Hulinský do strany účelově přihlásil zaměstnance firmy Indus, které pak k primárkám svážel autobusem. Hulinský připustil, že zařídil "kyvadlovou dopravu" pro asi 50 lidí, odmítl ale, že by šlo o zaměstnance Indusu.