Zastupitel je za drogy ve vazbě, v ČSSD už ho nechtějí

Michal Štůsek Michal Štůsek
4. 3. 2011 12:26
Komunálního politika zadržela policie při hromadné razii na drogový gang
Foto: Policie ČR

Praha - Osm členů drogového gangu, který policie dopadla v pondělí, vzal státní zástupce do vazby. Mezi nimi je i zastupitel na Praze 9 Petr Müller. Ostatní čtyři zadržení budou vyšetřováni na svobodě.

"Obvinění týkající se pana Müllera jsou natolik závažná, že je vysoce pravděpodobné, že je vazbě," potvrdil Aktuálně.cz starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS). Informaci redakci později potvrdil i Müllerův stranický kolega Ondřej Miffek.

Kvůli Müllerovu obvinění se v úterý mimořádně sešla rada Prahy 9, která zastupitele odvolala ze všech komisí, v kterých v městské části působil. O den později jednala o svém členovi i pražská ČSSD.

"Rozhodli jsme se přikročit k okamžitému přerušení členství Petra Müllera v ČSSD a jeho vyloučení z Klubu zastupitelů ČSSD v Praze 9. Zároveň jej vyzýváme k bezodkladnému složení mandátu zastupitele Městské části Praha 9 a ukončení členství v sociální demokracii," stojí ve veřejném prohlášení vedení ČSSD v Praze 9.

Jestli složí Müller mandát zastupitele, záleží čistě na něm. "V tomto směru na něj nemáme žádné páky," vysvětluje Ondřej Miffek s tím, že v krajním případě by muselo spor vyřešit až rozhodnutí soudu.

V tuto chvíli je navíc pravděpodobné, že politik ani o výzvě strany k odstoupení neví.

"Pana Müllera jsem kontaktoval prostřednictvím jeho právního zástupce, který mu naše požadavky sdělí, v tuto chvíli ale určitě řeší jiné věci a dá se těžko odhadnout, kdy se vyjádří " vysvětluje místopředseda ČSSD na Praze 9.

Ze školníka politikem 

Petr Müller vstoupil do ČSSD na Praze 9 na podzim v roce 2005. Před tím pracoval mimo jiné jako školník a údržbář v Domě dětí a mládeže na Praze 9. "Právě tato instituce spadala pod kompetence jeho pozdějšího stranického kolegy Jana Štrofa, který dříve v Praze působil jako radní pro školství," řekl Aktuálně.cz místopředseda ČSSD na Praze 9 Ondřej Miffek.

Jan Štrof však popírá, že by se na příchodu Petra Müllera do strany nějak podílel, naopak jej sám označuje za jeden z důvodů, proč při komunálních volbách do zastupitelstva na Praze 9 odstoupil společně s dalšími členy z kandidátky.

"Na podivné jednání pana Müllera, Plachého a dalších jsme upozorňovali již dříve, byl to také důvod opuštění kandidátní listiny," sdělil Aktuálně.cz. Štrof přitom o složení listiny věděl a společně ji se stranickými kolegy odsouhlasil.

Ze strany byl s definitivní platností vyloučen v lednu letošního roku, kdy krajská organizace na sjezdu potvrdila dřívější rozhodnutí obvodní buňky.

Oficiálním důvodem vyloučení bylo porušení vnitrostranických pravidel. "Pan Štrof před volbami do zastupitelstva hlavního města Prahy rozesílal známým sms zprávy, ve kterých stálo, ať nevolí první dva kandidáty strany," popsal konkrétní důvod vyloučení Ondřej Miffek.

Výrobci drog a zloději aut

Policie podle mluvčího Tomáše Hulana obvinila po pondělní razii celkem dvanáct lidí. Kromě neoprávněného nakládání s psychotropními látkami a jedy mají někteří  z nich na svědomí také krádeže aut. Za to jim hrozí až desetiletý trest.

Skupina vyráběla a prodávala drogy od roku 2008 a za dobu svého působení vydělala kolem 1,5 milionu korun. Další majetek v hodnotě 800 tisíc korun získala krádeží šesti dodávek.

Mluvčí již dříve uvedl, že k dvanácti obviněným přibyly ještě další dvě osoby zadržené při razii, které sice s drogovým gangem přímo nesouvisí, ale policie později zjistila, že jsou v celostátním pátrání.

Jednoho z nich dokonce hledal Interpol pro jinou trestnou činnost. I tato osoba skončila za mřížemi. Posléze podle něj vyšlo najevo, že na dva z nich bylo vyhlášeno celostátní pátrání a jednoho hledá i Interpol.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Brescia podlehla Turínu, Matějů si dal vlastní gól

Fotbalisté Brescie neudrželi v 31. kole italské ligy vedení na hřišti FC Turín a prohráli 1:3. Domácí zaveleli k obratu po vlastním gólu Aleše Matějů, který odehrál celé utkání. Do zápasu zasáhl i jeho spoluhráč Jaromír Zmrhal, jenž se dostal do hry v 61. minutě.

Jakub Jankto odehrál 82. minut, porážce Sampdorie Janov 0:2 na hřišti rozjeté Atalanty Bergamo ale nezabránil. Ladislav Krejčí zůstal při porážce Boloně 1:2 se Sassuolem celý zápas na lavičce náhradníků.

Nešťastný moment prožil Matějů v 48. minutě, kdy ho za stavu 1:0 ve prospěch Brescie trefil zblízka do zad Lorenzo De Silvestri a míč se odrazil mimo dosah brankáře Jesseho Joronena. O deset minut později dokonal obrat nejlepší střelec "Býků" Andrea Belotti a pojistku přidal druhý útočník Simone Zaza.

Brescia tak nenavázala na vítězství z minulého kola proti Veroně a z předposlední příčky ztrácí na záchranu sedm bodů. Turín se posunul na 14. pozici.

Italská fotbalová liga - 31. kolo:

FC Janov - Neapol 1:2 (49. Goldaniga - 45.+1 Mertens, 66. Lozano), Fiorentina - Cagliari 0:0, AS Řím - Parma 2:1 (43. Mchitarjan, 57. Veretout - 9. Kucka z pen.), Bergamo - Sampdoria Janov 2:0 (75. Toloi, 85. Muriel), Boloňa - Sassuolo 1:2 (90.+1 Barrow - 41. Berardi, 57. Haraslín), FC Turín - Brescia 3:1 (48. vlastní Matějů, 58. Belotti, 86. Zaza - 21. Torregrossa).

Další zprávy