Po kyberútoku nefungují benešovské nemocnici počítače ani přístroje, lidé musí jinam

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2019 11:05
Provoz nemocnice v Benešově ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na středu napadl nemocniční počítačový systém. Nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace jsou zrušené. Nemocnice žádá pacienty, aby šli do jiného zařízení. Plný provoz v nemocnici se ve středu určitě nepodaří obnovit, řekl ředitel zařízení Roman Mrva. Případem se zabývá také policie.
Počítač. Ilustrační foto.
Počítač. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Událost nastala ve 2:50, podle mluvčího byl nemocniční systém zásadně napaden. Na nápravě intenzivně pracují IT specialisté. Kdy se problémy podaří vyřešit, není známo. Ředitel Mrva připustil, že teoreticky by odstraňování problémů mohlo trvat i týdny, což je krajní možnost, kterou si nikdo nepřeje.

"V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani jiný přístroj včetně počítačové sítě. Prosíme všechny pacienty, kteří nemusí bezpodmínečně navštívit benešovskou nemocnici, aby svou návštěvu odložili nebo se obrátili na jiné zdravotnické zařízení," uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek před 7:30.

V nemocnici podle něj zasedá krizový štáb, o situaci byla informována záchranná služba a další zdravotnická zařízení v okolí.

Mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Radek Holý řekl, že se úřad snaží nemocnici kontaktovat. "Zjišťujeme konkrétní informace, co se stalo. Zatím je nemáme. Nabídneme nemocnici naši pomoc, jsme schopní tam i přijet a pomoci se zjišťováním. Potom jim doporučíme kroky, jak to napravit," uvedl Holý.

Podle něj může nastat několik scénářů. "Pokud jsou data zašifrovaná, může být i pozdě. Kdyby měli data zálohovaná na discích oddělených od sítě a virus se tam nemohl rozšířit, později se data obnoví ze záloh. Pokud data zálohovaná nemají, může se to podařit rozšifrovat, ale také nemusí, což by v krajním případě mohlo vést ke ztrátě dat," uvedl Holý.

Mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková řekla, že situací v nemocnici se na základě zpráv z médií a sociálních sítí zabývají také policisté, a to jak kriminalisté z Benešova, tak specialisté z odboru kybernetické kriminality krajského policejního ředitelství.

"Spolupracují s IT specialisty benešovské nemocnice. Zajišťují důkazy a provádějí další úkony trestního řízení, právní kvalifikace zatím nebyla stanovena," dodala Suchánková.

Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120 tisíci obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.

Hackeři nemocnice napadli už v minulosti

Loni v červnu se stal podobný případ v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku, jejíž počítačovou síť tehdy napadl hacker. Zašifroval veškerá data, nemocnice se k nim několik dnů nemohla dostat. Správce sítě vyzval neznámý pachatel k uhrazení částky ve virtuální měně, která se zobrazila na monitorech. Nemocnice na to nepřistoupila. Díky zálohám ani nepřišla o data, lékaři se ale několik dní nemohli dostat ke kartám pacientů.

Lidové noviny začátkem listopadu informovaly, že s různými formami kybernetických útoků mají zkušenosti i další zdravotnická zařízení, například brněnská nebo královéhradecká fakultní nemocnice nebo pražský Motol. V jejich případě ale byly postiženy jen jednotlivé počítače, ne celá síť.

 

Právě se děje

Další zprávy