NÚKIB

Kyberúřad odvolal varování, hrozba útoků už podle něj klesla

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ukončil účinnost varování, které vydal v polovině dubna. Tehdy uvedl, že závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v Česku ve větším počtu lze očekávat v nejbližších dnech. Nyní podle úřadu hrozba kybernetických útoků klesla na běžnou úroveň.

Ukončení účinnosti varování podle úřadu neznamená, že útoky nebudou přicházet vůbec. "Hrozba útoků v kyberprostoru je v dnešní době bohužel permanentní. Proto bych rád apeloval na všechny, aby nepolevili v obezřetnosti a i nadále dodržovali preventivní opatření," uvedl ředitel úřadu Karel Řehka.

 

Šéfa NÚKIB by za opozici mohli vybírat Černochová a Zandl

V komisi, která po odvolání Dušana Navrátila vybere nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), by mohli zastupovat opozici poslankyně Jana Černochová (ODS) a zastupitel Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi Patrick Zandl (Piráti). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že dvojici zástupců opozičních stran nominuje do sedmičlenné komise na nejbližším jednání vlády v pondělí 6. ledna.

Vláda o odvolání Navrátila rozhodla toto pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) krok zdůvodnil jeho nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi.

Zdroj: ČTK
Pokračovat