reklama
 
 

Živě: Na Letné se sešlo čtvrt milionu lidí. Chceme Babišovu demisi, burcovali

23. 6. 2019 14:00
reklama
Na pražské Letné proběhla demonstrace za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi. Do hlavního města se samostatně i organizovaně sjeli lidé z celé republiky i zahraničí. Dění na Letenské pláni jsme sledovali v online reportáži.

Živě: Na Letné se sešlo čtvrt milionu lidí. Chceme Babišovu demisi, burcovali

reklama
20:28
 

Děkujeme za pozornost, on-line přenos z demonstrace na Letenské pláni skončil. 

20:07
Aktuálně.cz

"Babiš svým voličům řekl, že má Čapí hnízdo, ale neřekl jim, že svými ostrými výroky vůči Evropské unii začne naši zem postupně izolovat," říká Michael Kocáb.

Kocáb: Tahle demonstrace nebyla koncert. Babiš by měl odstoupit | Video: DVTV
19:54
 

Ačkoli nedošlo k potyčkám či jiným konfliktům, měla policie co na práci.

19:49

Premiér Andrej Babiš nesouhlasí s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice. Babiš ocenil, že v Česku mohou lidé 30 let po revolučním roce 1989 svobodně demonstrovat a vyjadřovat své názory. O některých si však podle něj může normální člověk myslet své.

Babiš označil některé projevy demonstrantů za neuvěřitelné. "Byl to prý dnes pestrý proud lidí, kteří hovořili o nezávislosti justice, u toho mě posílali rovnou do kriminálu, našeho pana prezidenta (Miloše Zemana) do rakve, a třeba by i znárodňovali soukromé společnosti. Neuvěřitelné. Ale i tohle jsou názory, které můžou v demokracii zaznít, i když normální člověk si o nich tedy může myslet své," napsal premiér.

19:48

Na Letné bylo podle dat T-Mobile 258 000 lidí
Dnešní protivládní protest na pražské Letné byl zřejmě největší demonstrací od roku 1989, jak avizovali jeho organizátoři ze spolku Milion chvilek. Jejich odhad počtu účastníků potvrdila telekomunikační společnost T-Mobile, která na základě dat ze své sítě uvedla, že na Letné se sešlo víc než 258 000 lidí.

"Na základě anonymizovaných dat z naší sítě přepočtených na celou populaci se na pražské Letné dnes v době od 16:30 do 18:00 hodin sešlo více než 258 000 lidí," uvedl T-Mobile. Jde podle něj o předběžný údaj, konečný odhad se však od něj nemá významně lišit. Přepočet na celou populaci vychází z podílu operátora na českém trhu.

Demonstrace na Letné Foto: Lukáš Bíba
19:45

Záchranáři museli během akce ošetřit 60 osob, 7 z nich odvezli do nemocnice. 

19:43
Twitter

Lidé k odchodu využívají také Letenský tunel.

19:39
Twitter

Dnešních protestů si všiml i komentátor The Times Edward Lucas, který byl jako jediný britský zpravodaj přítomen u listopadu 1989. 

19:34
Twitter

Na pódiu se vystřídala řada slavných umělců, s písničkou ale přijel i tento protestující z Valašska.

19:30
Twitter

Tito demonstranti z Pelhřimova se mohou pyšnit největší vlajkou na celé Letné. Má 18 na 12 metrů.

19:22
Twitter

Odchod z Letné se zatím obešel bez větších potíží.

19:18

Mikuláš Minář ukončil demonstraci. "Nezapomeňte, tohle není tečka, ale dvojtečka. Naděje zlátne a pokračujeme v indiánském běhu. Děkuju!" řekl. "Uvidíme se zase na Letné a možná už mnohem dřív."

19:15

Zaplněnou Letnou zní česká hymna. Demonstrace je v samém závěru. Ruce protestujících jsou jednotně v gestu "véčka".

19:12

Na závěr přečetla členka spolku Alena Rybníčková manifest iniciativy Milion chvilek pro demokracii. "Každý rozhodujeme o tom, jak náš prostor vypadá," zakončila svou řeč.

19:08
Twitter

Předseda ODS Petr Fiala dnes na Twitteru několikrát vyjádřil podporu demonstrantům. "Děkuji vám všem, kteří jste dnes jasně řekli, že takhle to dál nejde. Nikdy po Listopadu 1989 se nesešlo na demonstraci tolik lidí, protože se také nikdy po roce 1989 nestalo, aby premiér tímto způsobem vysával peníze z kapes lidí na své "podnikání" a ještě se jim vysmíval," napsal.

19:01
Mikuláš Minář

"Revoluce od nesvobodného režimu proběhla rychle. Revoluce od nesvobodného myšlení není hotová ještě ani dnes," prohlásil Minář.

19:00
Mikuláš Minář

"Nečekejte od nás zázraky. Převezměte svou osobní zodpovědnost," vyzval Minář protestující. "I pár lidí s velkou vytrvalostí může dokázat velké věci, natož když se takových lidí najdou miliony."

Demonstrace na Letné Foto: Lukáš Bíba
18:58

Minář oznámil, že se letos na Letné nedemonstruje naposledy "16. listopadu 2019 v sobotu se opět potkáme zde na Letenské pláni," řekl. O den později bude následovat setkávání po celé republice. Zdůraznil ale, že v případě mimořádných událostí je ochoten protesty uspořádat dřív.

18:56
Mikuláš Minář

Spolek plánuje na 28. září akci Kroky pro demokracii. "Uspořádání pochodu, výstupu či běhu pro demokracii," řekl Minář.

autoři: Domácí, ČTK | 23. 6. 2019 14:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama