Živě: Na Letné se sešlo čtvrt milionu lidí. Chceme Babišovu demisi, burcovali

Živě
Na pražské Letné proběhla demonstrace za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi. Do hlavního města se samostatně i organizovaně sjeli lidé z celé republiky i zahraničí. Dění na Letenské pláni jsme sledovali v online reportáži.
Demonstrace na Letné
Demonstrace na Letné | Foto: Libor Fojtík
Živě
Aktualizovat reportáž
20:28

Děkujeme za pozornost, on-line přenos z demonstrace na Letenské pláni skončil. 

20:07

"Babiš svým voličům řekl, že má Čapí hnízdo, ale neřekl jim, že svými ostrými výroky vůči Evropské unii začne naši zem postupně izolovat," říká Michael Kocáb.

Kocáb: Tahle demonstrace nebyla koncert. Babiš by měl odstoupit

Michael Kocáb
4:47
Premiér je zastánce direktivního řízení, formulky já chci, já rozhoduji, říká Michael Kocáb. | Video: DVTV
19:54

Ačkoli nedošlo k potyčkám či jiným konfliktům, měla policie co na práci.

19:49

Premiér Andrej Babiš nesouhlasí s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice. Babiš ocenil, že v Česku mohou lidé 30 let po revolučním roce 1989 svobodně demonstrovat a vyjadřovat své názory. O některých si však podle něj může normální člověk myslet své.

Babiš označil některé projevy demonstrantů za neuvěřitelné. "Byl to prý dnes pestrý proud lidí, kteří hovořili o nezávislosti justice, u toho mě posílali rovnou do kriminálu, našeho pana prezidenta (Miloše Zemana) do rakve, a třeba by i znárodňovali soukromé společnosti. Neuvěřitelné. Ale i tohle jsou názory, které můžou v demokracii zaznít, i když normální člověk si o nich tedy může myslet své," napsal premiér.

Foto: ČTK
19:48

Na Letné bylo podle dat T-Mobile 258 000 lidí
Dnešní protivládní protest na pražské Letné byl zřejmě největší demonstrací od roku 1989, jak avizovali jeho organizátoři ze spolku Milion chvilek. Jejich odhad počtu účastníků potvrdila telekomunikační společnost T-Mobile, která na základě dat ze své sítě uvedla, že na Letné se sešlo víc než 258 000 lidí.

"Na základě anonymizovaných dat z naší sítě přepočtených na celou populaci se na pražské Letné dnes v době od 16:30 do 18:00 hodin sešlo více než 258 000 lidí," uvedl T-Mobile. Jde podle něj o předběžný údaj, konečný odhad se však od něj nemá významně lišit. Přepočet na celou populaci vychází z podílu operátora na českém trhu.

Foto: Lukáš Bíba
19:45

Záchranáři museli během akce ošetřit 60 osob, 7 z nich odvezli do nemocnice. 

19:43

Lidé k odchodu využívají také Letenský tunel.

19:39

Dnešních protestů si všiml i komentátor The Times Edward Lucas, který byl jako jediný britský zpravodaj přítomen u listopadu 1989. 

19:34

Na pódiu se vystřídala řada slavných umělců, s písničkou ale přijel i tento protestující z Valašska.

19:30

Tito demonstranti z Pelhřimova se mohou pyšnit největší vlajkou na celé Letné. Má 18 na 12 metrů.

19:22

Odchod z Letné se zatím obešel bez větších potíží.

19:18

Mikuláš Minář ukončil demonstraci. "Nezapomeňte, tohle není tečka, ale dvojtečka. Naděje zlátne a pokračujeme v indiánském běhu. Děkuju!" řekl. "Uvidíme se zase na Letné a možná už mnohem dřív."

19:15

Zaplněnou Letnou zní česká hymna. Demonstrace je v samém závěru. Ruce protestujících jsou jednotně v gestu "véčka".

19:12

Na závěr přečetla členka spolku Alena Rybníčková manifest iniciativy Milion chvilek pro demokracii. "Každý rozhodujeme o tom, jak náš prostor vypadá," zakončila svou řeč.

19:08

Předseda ODS Petr Fiala dnes na Twitteru několikrát vyjádřil podporu demonstrantům. "Děkuji vám všem, kteří jste dnes jasně řekli, že takhle to dál nejde. Nikdy po Listopadu 1989 se nesešlo na demonstraci tolik lidí, protože se také nikdy po roce 1989 nestalo, aby premiér tímto způsobem vysával peníze z kapes lidí na své "podnikání" a ještě se jim vysmíval," napsal.

19:01

"Revoluce od nesvobodného režimu proběhla rychle. Revoluce od nesvobodného myšlení není hotová ještě ani dnes," prohlásil Minář.

19:00

"Nečekejte od nás zázraky. Převezměte svou osobní zodpovědnost," vyzval Minář protestující. "I pár lidí s velkou vytrvalostí může dokázat velké věci, natož když se takových lidí najdou miliony."

Foto: Lukáš Bíba
18:58

Minář oznámil, že se letos na Letné nedemonstruje naposledy "16. listopadu 2019 v sobotu se opět potkáme zde na Letenské pláni," řekl. O den později bude následovat setkávání po celé republice. Zdůraznil ale, že v případě mimořádných událostí je ochoten protesty uspořádat dřív.

18:56

Spolek plánuje na 28. září akci Kroky pro demokracii. "Uspořádání pochodu, výstupu či běhu pro demokracii," řekl Minář.

18:55

Spolek si je podle Mináře vědom, že přes léto nebude dále možné pořádat takto početné demonstrace. "Pokud dojde na vážné porušení pravidel demokratické hry, sejdeme se na náměstích znovu, ať už to bude v červenci, nebo v srpnu," řekl Minář. Naznačil, že jako důvod k setkání se jeví výročí 21. srpna 1968.

18:53

"Víme, že to není konec, ale začátek nové cesty. Dnešní setkání není tečka, ale dvojtečka," řekl Minář.

18:52

Mikuláš Minář rekapituluje dosavadní protesty a děkuje všem zúčastněným. "Nejdřív třikrát Staromák, pak dvakrát Václavák a teď Letná."

18:51

Demonstrace už se chýlí ke konci. Se závěrečným poselstvím znovu vystoupí Mikuláš Minář.

Foto: Lukáš Bíba
18:47

Letnou zní píseň "Naděje zlátne", podle organizátorů "soundtrack" této série demonstrací.

18:44

"Jde o Babiše," říká demonstrantka z Plzně.

18:40

Promluvil také youtuber Karel "Kovy" Kovář. "Mám jedno přání. Aby občanská společnost už nikdy neusnula," řekl

Demonstrace na Letné
Demonstrace na Letné | Foto: Libor Fojtík
18:35

"Tak jsem si dneska přečetl, že prý jsme jen hrstka," říká zpěvák Radek Banga. "Tohle není hrstka!"

Demonstrace na Letné
Demonstrace na Letné | Foto: Lukáš Bíba
18:33

Demonstranti směřují svá volání také vůči ČSSD.

18:30

Předseda pirátů Ivan Bartoš děkuje demonstrantům.

18:22

"Nejsme zaměstnanci, ale občané," říká Svěrák. "Máme takový národní rys. Že dokážeme rychle vzplanout, ale rychle nás někdo uhasí. Pojďme udělat výjimku. Tohle utkání totiž nebude krátké." Letnou zní píseň "Není nutno".

18:20

"Mikuláši, to se vám docela povedlo, tenhleten tábor lidu. Hezky jste to obeslal," komentuje Svěrák demonstraci. "Je to protestní shromáždění, ale já to přesto cítím jako oslavu. Slavíme to, že jsme se probudili. Takže dobré ráno!" říká Svěrák za skandování "Už jsme tady!". 

18:17

Na pódium přichází Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. Společně zpívají píseň "Pod dubem za dubem" z pohádky Lotrando a Zubejda.

Foto: ČTK
18:12

"Nejde jen o obranu demokracie, jde také o probouzení společnosti. My všichni, kdo jsme tady, dáváme najevo, že nám stav věcí veřejných není lhostejný. V tomto smyslu mohou být naše demonstrace výzvou politickým stranám," řekl Benjamin Roll. 

Foto: Jakub Plíhal
18:10

Záchranáři zatím ošetřili 35 lidí, tři z nich odvezli do nemocnic.

18:08

"Pojďme tuto energii přeměnit na energii aktivizační. Politické strany na to mohou navázat," řekl Benjamin Roll. "Mezi politiky je spousta slušných a čestných lidí."

Foto: Jakub Plíhal
18:06

Spolek Milion chvilek pro demokracii se politickou stranou nestane. "Každý z nás má nějakou vizi, jak pokračovat. Množí se dopisy "Stane se Milion chvilek politickou stranou?". Nestane. Milion chvilek zůstane nadstranickou silou. Právě v nadstranickosti je síla těchto protestů," řekl místopředseda spolku Benjamin Roll.

18:05

Své prohlášení také z mnoha měst světa odeslali Češi žijící v zahraničí. "Politika, to jsme my všichni. Politika začíná od nás občanů. Proto se dnes spolu s vámi postavíme na náměstí a před ambasády ve dvaceti městech po celém světě. Od Tel Avivu po Portland, od Kodaně po Lisabon," napsali.

18:03

Jedna z organizátorek čte vzkaz od protestujících z Hongkongu. "Spolupracujme a připravme dalším generacím lepší život. Hongkong vás podporuje," zakončil svůj vzkaz Justin Tong z Hongkongu.

17:58

"Populisté stojí o tvárnou masu a ne o lidi," pokračuje Padevět ve svém projevu.

Foto: Jakub Plíhal
17:55

Historik Jiří Padevět vzpomíná na populismus normalizačního Československa. "Populismus vyžaduje jediné. Mlčet a za čtyři roky volit znovu stejně," říká. Jeho řeč ale přerušila žádost o přivolání sanitky před pódium.

Foto: Jakub Plíhal
17:52

Demonstraci na pražské Letné podpořili dnes odpoledne i protestující před libereckou Home Credit Arénou, kam se předseda vlády vydal na zahájení Olympiády dětí a mládeže. Babiš na protesty lidí před budovou nereagoval, v černé limuzíně projel kolem dovnitř do objektu. Dnes v dřívějších hodinách uvedl, že stále nerozumí tomu, proti čemu lidé demonstrují.

Demonstrace proti Babišovi a za nezávislost justice dnes odpoledne zaplnila pláň na pražské Letné. Další tisíce lidí před 17:00 stále přicházely. Svůj protest proti předsedovi vlády vyjádřily pískotem i děti a mládež v Liberci, když ho moderátor uvítal na zahájení olympiády. Premiér ale v sále nebyl přítomen, na zahájení her nepromluvil, údajně byl ve skyboxu.

17:51

"Že jsme byli citliví, ještě než se něco stalo? Vždy budeme citliví, možná až přecitlivělí, co se týče justice. Tam to totiž vždy začíná," napsal Pithart.

17:50

Herec Dejvického divadla Martin Myšička čte vzkaz Petra Pitharta, který dnes napsal, protože se demonstrace ze zdravotních důvodů nemůže osobně zúčastnit. "Nám jde o demokracii, která se před vítězi rádoby jednou pro vždy dokáže ubránit. Říká se jí demokracie liberální," citoval Pithartova slova Myšička.

Foto: Ludvík Hradilek
17:45

Pod prohlášení herců Národního divadla, které na demonstraci přečetl Filip Rajmont, se podepsali například David Prachař, David Matásek, Vladimír Javorský, Ondřej Pavelka, Pavla Beretová či Saša Rašilov. "Jako občané této země už se dále nechceme dívat, jak premiér zatahuje společnost do čím dál hlubšího marasmu, politického i morálního," uvedli umělci v prohlášení.

17:43

Pro demonstranty zpívá blues zpěvák Vladimír Mišík.

17:40

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček na Letnou asi nepřijde, dorazil tedy alespoň jeho papírový dvojník.

Foto: Iva Studená
17:36

"Velmistrem vládních mystifikací je ministr životního prostředí Richard Brabec. Seznam jeho selhání je dlouhý," říká Piňos. 

17:34

Promlouvá ekolog Jan Piňos. Hovoří o špatném stavu českého životního prostředí. "Vláda neřeší sucho, neřeší klima, neřeší naši dinousauří energetiku," řekl.

17:32

Lidé přicházejí ulicí Milady Horákové od stanice metra Hradčanská i parkem od řeky Vltavy. Auta mířící na Letnou tunelem policie odklání směrem do Holešovic. Stanice metra Vltavská, která se kvůli technické závadě eskalátoru a přeplněnému nástupišti krátce po 16:00 uzavřela a vlaky v ní nezastavovaly, zhruba po půlhodině obnovila provoz.

Sektory vymezené pro účastníky protestu už jsou zcela zaplněné, lidé začali plnit okolní prostranství. Podle organizátorů ze spolku Milion chvilek přišlo zhruba 250 000 lidí. Na další ze série protestů, která začala na konci dubna, lidé přijeli z celé republiky i ze zahraničí.

17:32

"Andreje Babiše prosím, aby prodal kravku, na jaře už nezasel a ve vládě to vidím maximálně do švestek," řekl zástupce sedláků. 

17:30

Pohled na Letnou ze střechy jednoho z blízkých domů.

Demonstrace na Letné.
Demonstrace na Letné. | Foto: ČTK
17:29

Na místě nyní vystupují zástupci zemědělců.Kritizují  Andreje Babiše za jeho negativní postoj k boji s klimatickou změnou. "Agrofert navázal na JZD a je příčinou vodní eroze, způsobuje pokles diverzity a může za odtok vody ze zemědělských ploch a následné sucho," říkají.

17:27

Řada lidí mířících do Prahy z Moravy zůstala stát v koloně na dálnici - proto na místo přichází až teď.

Foto: Radek Bartoníček
17:24

Vystupují umělci slam poetry Tukan a Anatol Svahilec.

17:19

Za herce Národního divadla promlouvá Filip Rajmont. "Premiér nebere ohled ani na lidi, kteří žijí dnes, ani na ty, kteří budou žít v příštích dekádách."

17:17

Silnice vedle Letenské pláně musela být uzavřena, protože se lidé na chodník už absolutně nevejdou. Na místě přestává fungovat mobilní síť. Velký počet lidí stále přichází.

17:16

Hovoří expert na dezinformace Bohumil Kartous. "Směřujeme k predátorskému kapitalismu provozovaného v Rusku. Chceme jít stejnou cestou jako Rusko?" ptá se. "Nedopusťme, aby se Česká republika stala Maďarskem!"

17:10

Moderátor demonstrací během listopadu 1989 Václav Malý se na pódiu neobjeví, organizátoři ale přečetli jeho vzkaz. Kromě toho organizátoři přečetli také vzkazy disidentky Dany Němcové a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Ta uvedla, že českým demonstracím rozumí stejně, jako demonstracím na Slovensku.

17:02

Na pódium přišel zazpívat Tomáš Klus. Na hrudi má žlutou vestu. "Bude li naší hlavní motivací dialog, máme možnost zvítězit nad největším nepřítelem," řekl. "Věřím, že na světě je deset milionů blanických rytířů. Děkuji vám, že se probouzíte."

17:00

"Za náš spolek vám můžu slíbit, že budeme až do voleb vládní i opoziční poltiky a že uděláme vše proto, aby se poměry změnily k lepšímu," řekl Minář na závěr své řeči.

16:58

"Nebudeme dělat, že je to normální. Požadujeme demisi Andreje Babiše!" zdůrazňuje Minář za bouřlivého potlesku.

16:56

"Podle výškových fotografií to vypadá, že je nás tady nějakých 250.000. Ale uvidíme, kolik lidí ještě dorazí," uvedl Minář. Na dějiště protestu mířily půl hodiny po jeho oficiálním začátku podle dostupných informací další tisícovky lidí.

16:54

Minář opakuje požadavky protestujících. Při zaznění jmen Babiše a Benešové lidé pískají a skandují "Hanba!".

16:52

Slovo dostal předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. Vítá jej bouřlivý potlesk. "Už jsme tady!" skandují lidé.

16:49

Promlouvá kněz Robert Elva Frouz. "Jsme tu každý sám za sebe a zároveň spolu," řekl a vyzval protestující k minutě ticha, během které mají lidé mezi sebou nalézt synergii. 

16:47

Spolek také lidi vyzývá, aby zachovali bezpečnostní koridory.

16:44

"Varujeme před změnou, varujeme před tím, kam se pod Babišem a Zemanem naše země ubírá," říká místopředseda spolku Benjamin Roll. "Varujeme před tím, aby nám demokracie nebyla nepozorovaně ukradena."

16:43

Spolek milion chvilek pro demokracii zahájil demonstraci. "Nesmíme usnout na vavřínech, bude to ještě běh na dlouhou trať," řekli jeho zástupci. "Máme toho dost!" skandují lidé.

16:38

Reprodukcí slov Tomáše Garrigua Masaryka o demokracii v podání herce Radovana Lukavského začala dnes před 16:30 na pražské Letné demonstrace za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

"Nesprávné je dělat rozdíl mezi mravností velkou a malou. Že se politik v zájmu státu nemusí a nemá ohlížet na mravní předpisy. Věc se má ve skutečnosti tak, že člověk, který například lže a podvádí v životě politickém, lže a podvádí také v životě soukromém a naopak. Jen člověk slušný bude slušný vždy a ve všem," zahájila shromáždění Masarykova slova.

Foto: Lukáš Bíba
16:36

První fotografie zaplněné Letné z ptačí perspektivy.

16:28

Kromě stanic metra jsou již plné také první řady před pódiem.

16:26

Dopravní podnik hlásí překročení odbavovací kapacity stanice Vltavská. Další spoje stanici jen projedou a zastaví až na příští zastávce. Omezen je i provoz stanice Hradčanská.

16:22

Metro na Hradčanské je zcela přeplněné lidmi.

16:18

Podle České televize je na místě asi desítka zahraničních štábů.

Foto: Jakub Plíhal
16:16

Na demonstranty čekají zástupy mobilních toalet.

Foto: Jakub Plíhal
16:15

Pohled na stále přeplněný Štefánikův most. V metru bylo na přestupní stanici C podle zpravodajky ČTK po 15:00 o poznání víc lidí než v jiné neděle. Řada lidí nesla stočené vlajky a transparenty. Podle hlasů z místa je stanice Hradčanská přeplněná, téměř se nedá vystoupit z vozů.

Foto: Iva Studená
16:10

Do Prahy dorazili také demonstranti z Ostravy. "Veřejnost může dát pouze impuls ke změnám. Teď budou na řadě politici," říká jeden z nich. 

16:08

Před 16:00 byla plocha na Letné zaplněna asi z jedné čtvrtiny. Lidé mají transparenty "Stydím se za svého premiéra i prezidenta" nebo "Babiš, to je známá firma", další nápisy zmiňují Babišovu údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB) nebo žádající odstoupení premiéra. Cedule "Není tady žádný volný prostor" a další poukazují na očekávanou vysokou účast na demonstraci. Transparenty vyzývající k demisi a žádající nezávislost justice a veřejnoprávních médií vyvěsili také obyvatelé blízkého bytového domu.

Foto: Iva Studená
16:05

Štefánikův most vedoucí na Letnou.

16:01

Stejně jako na předchozích demonstracích si i dnes připravili někteří protestující originální kostýmy. K obvyklým ptačím hnízdům dnes přibyly i "motýle". 

15:55

Pro demonstranty jsou připraveny cisterny s pitnou vodou.

15:54

Třicet pět minut do začátku demonstrace. Davy lidí proudících na Letnou nepolevují. 

15:51

Na demonstraci dorazily i tyto studentky osmiletého gymnázia. "Chtěly bychom za premiéra někoho, kdo bude fér," říkají. Ne všichni jejich vrstevníci ale prokazují zájem o politiku. "Naši spolužáci teď někde sedí doma a smějí se nám, že jsme tady."

15:44

Letná právě teď.

15:42

Odpůrci Andreje Babiše nejsou jediní, kdo dnes přišel na Letnou vyjádřit svůj názor…

15:39

"Máme na to, abychom měli v politice slušné lidi," říká Jakub z Ostrova na Karlovarsku.

15:37

Demonstraci podporují také transparenty vyvěšené z letenských bytů.

Foto: Lukáš Bíba
15:34

Kvůli mimořádné vytíženosti MHD i parkovišť se mnoho lidí na Letnou vydalo pěšky. Organizátoři se postarali o to, aby se nikdo neztratil…

15:30

Pódium na Letné hodinu před začátkem demonstrace. Demonstranti pomalu plní první řady.

15:23

Demonstrující přijíždějí z Brna nebo Ostravy, ale například také z Krkonoš. Tyto dívky přijely z Pece pod Sněžkou. "Spokojené bychom byly, kdybychom věděly, že se už nemusíme za nic stydět," říkají. Přijely s nimi i celé rodiny, z obce Horní Maršov má dorazit plný autobus.

15:13

Na demonstraci dorazila i tato skupinka z Moravy. "Přece nejde, aby byl v čele státu někdo, kdo je trestně stíhaný a zcela evidentně lže a podvádí," říká jeden z demonstrantů. "Domluvili jsme se, že pojedeme, že se konečně ukážeme. Zatím nám to nevycházelo, ale neděle je ideální termín." 

15:08

Na pódiu se sice politici neobjeví, někteří z nich se ale připojí k davu demonstrantů. Svou účast dnes například v Otázkách Václava Moravce potvrdil předseda pirátů Ivan Bartoš. "Jako občan se tam s rodinou půjdu podívat," řekl. Šéf KSČM Vojtěch Filip naopak svou účast vyloučil.

Foto: Jakub Plíhal
15:03

Jak je na tom v tuto chvíli účet spolku Milion chvilek pro demokracii?

14:58

Ačkoli organizátoři řečníky zatím tají, už nyní je jasné, že se na pódiu neobjeví písničkář Jaroslav Hutka. Umělec organizátorům nabídl, že by zahrál skladbu Náměšť, podobně jako na demonstraci na stejném místě v listopadu 1989. Jeho nabídku však spolek odmítl. Zdůvodnil to tím, že na demonstraci nechce žádné příliš silné odkazy na rok 1989.

14:50

Na demonstraci se do Prahy sjíždějí lidé z celé republiky. Z Brna vyrazilo několik desítek lidí například vlakem v 10:37, demonstranti v autobusech vyjížděli od Janáčkova divadla. "Doufám, že ukážeme svou sílu a svou zbraň, kterou je hlavně slušnost," řekla před odjezdem do Prahy Hana Strašáková ze sdružení Společně Brno.

Z Ostravy kolem 08:00 vyjely dva autobusy se zhruba stovkou lidí, v Olomouci nastoupilo po poledni do vlaku několik desítek demonstrantů s vlajkami a transparenty. Další odjeli už předchozími spoji. Autobusy míří do Prahy i z dalších měst a krajů.

14:44

Jak se cítil předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář den před demonstrací? Aktuálně.cz jej vyzpovídalo přímo na Letenské pláni.

14:40

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil označil vyjádření bývalých prezidentů Klause a Zemana k demonstrantům za arogantní. 

14:30

S demonstranty příliš nesympatizuje Václav Klaus, podle kterého se před 30 lety protestovalo proti režimu, dnes ale demonstruje hrstička zneuznaných lidí. "Jsou nespokojení, frustrovaní, že nevyhráli volby," konstatoval Klaus.

Demonstrace mohou podle něj zneklidnit zemi, rozeštvávat a přispět k nepohodě v Česku.

14:12

Na Letnou míří lidé z celé republiky, takto například vypadá atmosféra v autobuse, který do Prahy jede z Pelhřimova. 

Do Prahy se vypravili i lidé z Pelhřimova, redakci Aktuálně.cz zaslali tuto fotku z autobusu.
Do Prahy se vypravili i lidé z Pelhřimova, redakci Aktuálně.cz zaslali tuto fotku z autobusu. | Foto: Hana Konvalinková
13:55

Premiér Andrej Babiš (ANO) stále nerozumí tomu, proti čemu lidé demonstrují. Podle něho však mají právo vyjádřit svůj názor. Naopak z řad svých příznivců cítí stále podporu a tím se chce řídit i do budoucna. Premiér to dnes řekl novinářům na okraj pietního shromáždění v Ležákách na Chrudimsku.

"Máme 30 let svobody a demokracie, lidé mají právo vyjádřit svůj názor. S paní ministryní (spravedlnosti Marií) Benešovou jsme udělali vše, abychom vyvrátili ty domněnky, splnili jsme i požadavky ohledně zákona o státním zastupitelství. Takže tomu moc nerozumím, proč se to děje. Mrzí mě to, lidé protestují proti něčemu, co se nestalo a ani nestane. Většina tvrzení není ani pravdivá," řekl Babiš.

Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK
13:35

Do Prahy dorazili první účastníci odpolední demonstrace. Mnozí z nich zamířili do supermarketů, aby si doplnili zásoby pití a potravin. Skupinka žen před Nádražím Holešovice na mobilu hledala spojení na Letnou a pokyny pořadatelů.

Na pražských nádražích dopoledne panoval klid. Na ploše na Letné byli ve 13:00 zatím jen organizátoři demonstrace

12:40

Několik desítek demonstrantů vybavených státním vlajkami a vlastnoručně vyrobenými transparenty dnes krátce po poledni nastoupilo na hlavním nádraží v Olomouci do vlaku mířícího do Prahy. Další demonstranti z Olomouce odjeli už předchozími spoji.

12:30

Jak protesty ovlivní dopravu a parkování? Odstavit auto v Praze není jen tak, systém barevných zón doplňují P+R parkoviště, využít lze i podzemní garáže obchodních domů a další. Připomínáme informace k jednotlivým typům parkování v hlavním městě.

11:45

Nedělní demonstrace si všímají i zahraniční média. "Tlak ulice roste," napsal internetový portál Oberösterreichische Nachrichten v souvislosti s protivládními demonstracemi, které v poslední době organizuje iniciativa Milion chvilek pro demokracii.

Agentura AP ale uvedla, že pozice Babiše, jehož označila za "podnikatele, ze kterého se stal populista", je pevná. Podle DPA se alespoň navenek tváří, že na něj protesty neudělaly dojem; neuškodila mu celá řada afér souvisejících s jeho dřívějším podnikáním nebo s údajným zneužíváním médií.

Polský Salon24 napsal, že Babišovi mediální poradci věří, že během letních prázdnin protesty umlknou a že se situace na nějakou dobu uklidní. To se prý může změnit na podzim, kdy si Česko bude připomínat 30 let od sametové revoluce.

11:30

Z Brna dnes podle místních aktivistů míří na demonstraci na pražskou Letnou nejméně 2000 lidí. Využijí vlaky, autobusy i auta.

Několik desítek lidí vyrazilo například vlakem v 10:37 z brněnského dolního nádraží, postupně odjíždějí také demonstranti v autobusech od Janáčkova divadla.

Zdravotnický dohled zajišťuje Český červený kříž z Prahy 1. Na místě je asi 50 jejich členů a dalších zhruba pět desítek dobrovolníků. Lidé mohou o pomoc požádat někoho z 24 lidí ve vestě s logem červeného kříže, nebo navštívit jedno z deseti stanovišť označených bílým křížem v zeleném poli.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže z nedělní demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii na pražské Letenské pláni. Situaci pro vás na místě sledují redaktoři i fotografové Aktuálně.cz. Z místa nabídneme i videopřenos. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 6. 2019 14:00
 

Právě se děje

Další zprávy