Obrazem: Havel s Dubčekem i prognostik Zeman. Jak to vypadalo na Letné v roce 1989

Obrazem: Havel s Dubčekem i prognostik Zeman. Jak to vypadalo na Letné v roce 1989
Demonstrace na Letné v Praze se v roce 1989 konaly o víkendu 25. a 26. listopadu.
Na první demonstraci dorazilo asi 800 000 lidí (některé zdroje ale mluví až o milionu zúčastněných), na druhou kolem 500 000. Obě jsou dodnes zdaleka největšími protesty v československých dějinách.
25. listopadu 1989. Do Prahy od brzkého rána přijíždějí davy lidí z celé republiky. K demonstraci se přidaly také tisíce poutníků, kteří se přijeli zúčastnit svatořečení Anežky České.
Dorazil také písničkář a signatář Charty 77 Jaroslav Hutka, který se v den první demonstrace vrátil do Prahy po jedenácti letech v exilu. Pro statisíce lidí zahrál svou slavnou píseň Náměšť.
Foto: ČTK
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
20. 6. 2019 16:10
Třicet let od sametové revoluce čeká pražskou Letenskou pláň další masivní demonstrace. Akce spolku Milion chvilek pro demokracii se asi stane největším protestem v historii České republiky, čísla z listopadu 1989 ale pravděpodobně nepřekoná - na Letnou tehdy přišlo až milion lidí. Z tribuny stadionu pražské Sparty k nim promluvili například Václav Havel nebo Alexander Dubček, v roli prognostika hovořil také současný prezident Miloš Zeman. Připomeňte si, jak vypadaly dvě dosud největší demonstrace v českých a slovenských dějinách.
 

Právě se děje

před 18 minutami

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy