Obrazem: Havel s Dubčekem i prognostik Zeman. Jak to vypadalo na Letné v roce 1989

Obrazem: Havel s Dubčekem i prognostik Zeman. Jak to vypadalo na Letné v roce 1989
Demonstrace na Letné v Praze se v roce 1989 konaly o víkendu 25. a 26. listopadu.
Na první demonstraci dorazilo asi 800 000 lidí (některé zdroje ale mluví až o milionu zúčastněných), na druhou kolem 500 000. Obě jsou dodnes zdaleka největšími protesty v československých dějinách.
25. listopadu 1989. Do Prahy od brzkého rána přijíždějí davy lidí z celé republiky. K demonstraci se přidaly také tisíce poutníků, kteří se přijeli zúčastnit svatořečení Anežky České.
Dorazil také písničkář a signatář Charty 77 Jaroslav Hutka, který se v den první demonstrace vrátil do Prahy po jedenácti letech v exilu. Pro statisíce lidí zahrál svou slavnou píseň Náměšť.
Foto: ČTK
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
20. 6. 2019 16:10
Třicet let od sametové revoluce čeká pražskou Letenskou pláň další masivní demonstrace. Akce spolku Milion chvilek pro demokracii se asi stane největším protestem v historii České republiky, čísla z listopadu 1989 ale pravděpodobně nepřekoná - na Letnou tehdy přišlo až milion lidí. Z tribuny stadionu pražské Sparty k nim promluvili například Václav Havel nebo Alexander Dubček, v roli prognostika hovořil také současný prezident Miloš Zeman. Připomeňte si, jak vypadaly dvě dosud největší demonstrace v českých a slovenských dějinách.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy