Nádorů hlavy přibývá. Hlavně tam, kde dýchají špinavý vzduch

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
5. 2. 2015 5:30
Nejen cigarety a alkohol, ale i zplodiny z kotlů na uhlí a výfuků aut zásadně zvyšují riziko nádorů hlavy, úst a krku. Odborníci zjistili, že nejčastěji jimi trpí obyvatelé severní Moravy a Čech.
Největší počet pacientů se zhoubným tumorem v hlavně žije v oblastech se znečištěným ovzduším.
Největší počet pacientů se zhoubným tumorem v hlavně žije v oblastech se znečištěným ovzduším. | Foto: Jiří Kropáček

Praha - Čeští lékaři odhalili alarmující souvislost: v oblastech, kde lidé dýchají vzduch zamořený zplodinami z husté dopravy či z tuhých paliv, roste počet pacientů se zhoubnými nádory hlavy a krku. V roce 2011, ze kterého jsou poslední čísla, bylo v celém Česku takových pacientů o čtvrtinu více než devět let předtím.

Nejčastěji onemocní rakovinou v oblasti hlavy (statistika nezahrnuje mozkové nádory) obyvatelé Moravskoslezského kraje, Ústecka a Karlovarska. Dosud přitom lékaři výskyt těchto mimořádně agresivních nádorů se zaneřáděným vzduchem nespojovali.

"Nádory hlavy a krku skutečně souvisejí se znečištěním ovzduší, a to především s vysokou koncentrací oxidu siřičitého," potvrzuje vedoucí oddělení hygieny životního prostředí Státního zdravotního ústavu Helena Kazmarová. Mezi karcinogeny, které podle ní vznik tumorů podporují, jsou například benzen a benzo[a]pyren. Na zdraví lidí nepříznivě dopadá i větší množství pevných částic polétavého prachu.

Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu byla prokázána souvislost rozvoje rakoviny hlavy s vysokou koncentrací oxidu siřičitého v ovzduší.
Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu byla prokázána souvislost rozvoje rakoviny hlavy s vysokou koncentrací oxidu siřičitého v ovzduší. | Foto: Jiří Kropáček

"Tyto škodliviny s karcinogenním působením mohly skutečně riziko nádorového onemocnění navýšit, a to až o devět případů na deset tisíc obyvatel," potvrzuje náměstek ředitele pro vědu a výzkum ostravské fakultní nemocnice Václav Procházka. Na severu Moravy, kde Procházka působí, už vystoupal počet nově odhalených zhoubných nádorů hlavy dokonce ke třem stovkám.

Původci nebezpečí: kotel na tuhá paliva, auto a cigareta

Vyšší koncentrace rakovinotvorných látek bývají hlavně v regionech s nižší kupní silou, kde lidé používají k topení levnější tuhá paliva, například uhlí. Dalším zdrojem emisí je podle zdravotního ústavu doprava. 

Doposud lékaři rakovinu hlavy se znečištěním ovzduší nespojovali. Nádorové onemocnění přisuzovali spíš vlivu kouření a pravidelné konzumaci alkoholu. „To samozřejmě stále platí, zhoubné nádory hlavy s těmito zlozvyky jednoznačně souvisejí,“ říká šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Připouští však, že negativních faktorů je více. Některé rakovinotvorné látky, které lidé nasávají s cigaretovým kouřem, totiž také běžně poletují v ovzduší. V některých oblastech jich je tolik, že to lidi ohrožuje na zdraví.

Třeba imisní limit pro jeden z nejtoxičtějších karcinogenů - benzo[a]pyren - byl podle Státního zdravotního ústavu překročen v roce 2011 dokonce na 11 ze 17 stanic, kde se koncentrace této škodliviny měřily. "V Ostravě a v Karviné byl limit překročen dokonce na úplně všech stanicích," uvádí v souhrnné zprávě Státní zdravotní ústav.

Vysoké koncentrace v ovzduší byly na severu Moravy a Čech naměřeny také u další škodliviny, která se vyskytuje v cigaretách, oxidu siřičitého.

Rakovina hlavy

Karcinom hlavy a krku

  • Většinou vzniká z povrchových buněk jakékoliv tkáně nebo orgánu v oblasti hlavy a krku. Většina nádorů se vyskytuje s ústní dutině, hltanu a hrtanu.
  • Na celém světě lékaři odhalí 363 tisíc nádorů hlavy ročně, 200 tisíc lidí zemře.
  • V Česku se diagnostikuje kolem 2 tisíc tumorů ročně, kolem 700 lidí zemře.
  • Až v 66 procentech případů se nádor pacientům po léčbě vrátí, a to do 2 let od začátku léčby.

Typický pacient: chudší padesátník

Pokud k tomu lidé pravidelně pijí alkohol, mají podle lékařů na karcinom hlavy doslova zaděláno. Riziko, že se nádorové bujení v hlavě spustí, je totiž u pravidelných pijáků alkoholu dvakrát až šestkrát vyšší. „Alkohol sice sám o sobě nádorový růst nevyvolává, ale ve spojení s karcinogeny z cigaretového kouře nebo ze silně znečištěného ovzduší vznik zhoubného novotvaru podporuje,“ uvádějí onkologové na webu Rakovina hlavy a krku.

Podle přednosty kliniky otorinolaryngologie pražské motolské nemocnice Jana Betky proto trpí rakovinou hlavy a krku často lidé ze sociálně slabších skupin.

"Typický pacient s karcinomem horních cest dýchacích a polykacích je muž nad padesát let, kuřák, alkoholik, svobodný nebo rozvedený, často nezaměstnaný, který žije na okraji společnosti, v objektu vytápěném pevnými palivy a který a tráví mnoho času ve špatně ventilovaných restauracích," shrnuje.

Nádorů je o čtvrtinu víc

Rakoviny hlavy a krku v posledních zhruba třinácti letech dramaticky přibylo. Počet případů se v Česku zvedl dokonce o čtvrtinu. Zatímco ještě v roce 2002 jich onkologové zachytili 1649, o devět let později už napočítali 2072 tumorů.

Nádory hlavy a krku vznikají v povrchových buňkách jakékoli tkáně nebo orgánu v oblasti hlavy a krku. Většina je v ústní dutině, hltanu a hrtanu.

Nejběžnějšími příznaky jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot a změny hlasu. Může se vyskytnout také trvale ucpaný nos či bolest v krku. Pokud popsané obtíže trvají déle než čtyři týdny, radí lékaři lidem vyšetření.

 

Právě se děje

Další zprávy