Praha - Novým náčelníkem generálního štábu se stal Josef Bečvář. Ve funkci nahradil Petra Pavla, který odchází do čela Vojenského výboru NATO.
Pavel mu v pondělí slavnostně předal funkci, odpoledne ho oficiálně jmenoval prezident Miloš Zeman. Změna ve funkci fakticky nastala již 1. května.
Pavel funkci Bečvářovi slavnostně předal na Čestném dvoře Národního památníku na pražském Vítkově před nastoupenými vojáky.
Prapor pro Stropnického
Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc oznámil Zemanovo rozhodnutí o odvolání Pavla a jmenování Bečváře.
Pavel poté předal bojový prapor armády ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO), od něj ho převzal Bečvář.
Na Vítkově také položili květiny u hrobu Neznámého vojína a drželi minutu za všechny padlé při obraně vlasti.
Nad památníkem poté přeletěly dvě stíhačky Gripen a transportní letoun CASA.
Hlavní cíl: naplnění stavů
Bečvář na Vítkově řekl, že nová funkce je pro něj výzvou a ctí. Za svůj prvořadý úkol považuje doplnění početního stavu vojáků a dokončení koncepce výstavby armády. Poznamenal, že je rád, že se vládní koalice zavázala zvyšovat výdaje na obranu.
Česko se podle něj nachází ve světě, kde teroristický útok a porušování úmluv jsou časté a armádním úkolem je těmto hrozbám čelit a zajistit bezpečnost České republiky.
Na Hradě se pak odpoledne uskutečnil ceremoniál, při kterém byl Bečvář jmenován novým náčelníkem generálního štábu oficiálně.
"Velmi bych si přál, aby pod vaším velením česká armáda, tak jako dosud, účinně zasahovala v boji proti mezinárodnímu terorismu a aby navázala na tradice, které se vytvořily v Afghánistánu, v Mali, na Sinaji a v řadě dalších míst," řekl Zeman po Bečvářově jmenování.
Věří, že se podaří dosáhnout postupného rozšiřování českých vojáků na Golanských výšinách nebo využít polní nemocnici při pomoci uprchlíkům v Jordánsku či jinde.
Bečvář na Hradě znovu zopakoval nutnost přezbrojení i úpravy koncepce pro roky 2020 až 2025.
Nesnadná úloha
Plzeňský rodák Bečvář vystudoval Vojenskou vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově. Dále studoval také na Vojenské akademii v Brně, Právnické fakultě Univerzity Karlovy, v zahraničí pak navštěvoval v letech 1998 - 1999 Vševojskovou školu obrany v Paříži.
V minulosti byl mimo jiné náčelníkem Vojenské policie a přidělencem obrany ČR ve Francii. Poslední měsíce působil jako první zástupce Pavla. Ve funkci by se chtěl zaměřit hlavně na personální otázky armády.
Jak již dříve upozornil deník Aktuálně.cz, Bečvářova úloha nebude snadná.
"Pavel si vytvořil silnou, charismatickou a respektovanou pozici, nehledě na značné podfinancování armády a složitou bezpečnostní situaci. Svému nástupci tím paradoxně dost zkomplikuje život," vysvětlil například bezpečnostní expert a nedávný ředitel kabinetu ministra obrany František Šulc.
Handicapem nového velitele armády může být i to, že největší bojová jednotka, které velel, byla dělostřelecká baterie, tedy uskupení o pouhých několika desítkách mužů.
V éře expedičních misí armád NATO navíc na rozdíl od Pavla v žádné z nich nebyl.
Bezpečnostní experti a generálové se ale také shodují na tom, že má nezbytné manažerské schopnosti na to, aby svou funkci zvládl.