Petr Pavel fanouškům: Už mě prosím nenavrhujte na prezidenta

Jan Mates Jan Mates
23. 3. 2015 14:35
Autoři úspěšné facebookové iniciativy "Petr Pavel prezidentem" vyhlásili, že na přání generála přestávají s jeho aktivní podporou.
V únoru měla fanouškovská stránka Petra Pavla pár stovek podporovatelů. Po zveřejnění v médiích však jejich počet prudce narostl.
V únoru měla fanouškovská stránka Petra Pavla pár stovek podporovatelů. Po zveřejnění v médiích však jejich počet prudce narostl. | Foto: Repro Facebook

Praha - Přes šest tisíc podporovatelů si za pár dní našla idea autorů stránky "Petr Pavel prezidentem" na Facebooku. Jejich počet se začal rychle zvyšovat v únoru poté, co charismatický náčelník generálního štábu české armády zareagoval na Aktuálně.cz poděkováním za "každé slovo podpory", přičemž myšlenku na kandidaturu výslovně nevyloučil (ale ani nepřijal).

Teď už však generálovi podobné výzvy začaly vysloveně vadit. A dal to najevo i svým fanouškům na Facebooku, kteří jej po dosažení pěti tisíc "lajků" osobně kontaktovali.

"Generál Pavel nám potvrdil, co deklaroval v Interview ČT24, tedy že kandidovat nehodlá. Také požádal, abychom v aktivní podpoře zde na Facebooku ustali, což tímto činíme," uvedli čerstvě na své stránce.

"Soustředím se na NATO"

Faktem je, že Pavel "hradní úvahy" od počátku tlumil s odkazem na to, že se nyní soustředí především na budoucí vysokou funkci v NATO. Chystá se na roli předsedy vojenského výboru, tedy nejvyšší vojenské funkce v Alianci. Minimálně tři roky tedy ještě zůstane ve službě a ta mu nedovoluje se jakkoli politicky angažovat.

"Jestliže jsem vojákem v činné službě, pak je mi jakákoli aktivita zapovězena. Nemohu ani vyvíjet žádnou předvolební kampaň. Já se musím držet toho, že pro mě jako vojáka tohle nepřipadá v úvahu," řekl Pavel nedávno v ČT.

Krátce předtím totiž myšlenku na jeho kandidaturu naopak rozdmýchal bývalý český velvyslanec v Rusku a ve Spojených státech Petr Kolář vyjádřením pro Hospodářské noviny.

Kolář dal dohromady sestavu lidí, která se od dubna vydá na turné po českých městech, mezi nimi má být i Petr Pavel, ale i listopadoví studentští vůdci Šimon Pánek a Jan Bubeník.

Kolář připustil, že vedlejším produktem akce může být nalezení alternativního prezidentského kandidáta k reprezentantům politických stran. "Není to primární úkol celé akce, ale pokud nějaký takový výstup směrem k prezidentské volbě jako vedlejší produkt přirozeně vyplyne, tím lépe," řekl bývalý vysoký diplomat HN.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy