Prezident už kvůli tomu oznámil, že Vystrčila nebude zvát na schůzky prezidenta, premiéra, šéfa české diplomacie a předsedů obou parlamentních komor k zahraniční politice.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v dnešní diskusi se šéfem Senátu řekl, že vládní činitelé se budou snažit vysvětlit čínské straně, že zahraniční politiku řídí vláda. Doufá, že Vystrčilova cesta nepoškodí české firmy a považuje ji za vzkaz českým voličům před říjnovými volbami do krajů a třetiny Senátu.
Miloš Vystrčil za největší lež považuje Zemanova slova, že při své návštěvě označil Tchaj-wan za samostatný stát, což předseda Senátu podle svých slov nikdy neřekl. Není podle něj pravdivé ani další vyjádření prezidenta, že schůzky k zahraniční politice se konají každého čtvrt roku. Poslední taková porada se konala v březnu, zatímco až začátkem června se Vystrčil rozhodl, že na Tchaj-wan pojede. "Kdybychom se scházeli po čtvrt roce, tak jsme se měli sejít v červnu," poznamenal Vystrčil.
Zemanovo rozhodnutí ho nezvat respektuje, odmítl ale, že by svým rozhodnutím uskutečnit návštěvu ostrova ostatní ústavní činitele urazil.
Čína považuje Tchaj-wan za svou vzbouřeneckou provincii a Vystrčilovu cestu tvrdě kritizovala. "Uděláme maximum pro to, aby české firmy nebyly poškozeny," řekl v nedělním pořadu Babiš. K Vystrčilově cestě na Tchaj-wan má sice výhrady a nedoporučil ji, doufá ale, že bude mít příznivé ekonomické dopady pro Česko.
Už dříve, stejně jako ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) či někteří evropští politici, český premiér odsoudil výroky čínského ministra Wang I o tom, že Peking za porušení principu jedné Číny donutí Vystrčila zaplatit vysokou cenu.
Vystrčil zdůraznil, že Česko nemůže poslouchat "Velkého bratra nebo nedemokratickou velmoc" a že návštěva senátní delegace nijak neporušila politiku jedné Číny. Možnosti spolupráce s touto asijskou zemí jsou podle něho obrovské.