Expertka: Vystrčil ukázal, že čínský císař nemá šaty. Cesta na Tchaj-wan už není tabu

Jana Václavíková Jana Václavíková
5. 9. 2020 17:08
Předseda Senátu Miloš Vystrčil ukončil oficiální návštěvu Tchaj-wanu. Jaký vliv bude mít jeho cesta ve světě? "Vystrčil udělal něco velmi důležitého. Věřím, že ostatní budou následovat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz odbornice na Asii Didi Kirsten Tatlowová z Německé asociace pro zahraniční politiku (German Council on Foreign Relations).
Miloš Vystrčil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.
Miloš Vystrčil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. | Foto: ČTK

O návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu se píše ve světových médiích a vyjadřují se k němu i politici za hranicemi. Stalo se tím Česko centrem světové politiky?

Vystrčilova návštěva Tchaj-wanu přitáhla světovou pozornost a Česko se tak zapsalo na mapu světa jako odvážná a čestná země. Jde o významný moment. Lidé jsou čím dál více znechucení panovačným chováním Čínské komunistické strany, jejím evidentně nekončícím porušováním lidských práv, například proti Ujgurům, a porušováním práv a mezinárodních dohod, jak se tomu děje třeba v Hongkongu.

A jak důležitá je tato návštěva pro Tchaj-wan?

Tím, že se Vystrčil vydal na Tchaj-wan a postavil se čínskému nároku na kontrolu tchajwanských mezinárodních vztahů, udělal něco velmi důležitého. Řekl "podívejte se, čínský císař nemá žádné šaty. Nemusíte se bát jeho hněvu".

Budou Vystrčilův příklad následovat i další politici? 

Byl to velmi statečný krok a já věřím, že ostatní budou následovat. Vystrčilově cestě také předcházela návštěva nejvyššího amerického politického představitele za desetiletí (začátkem srpna Tchaj-wan navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar, pozn. red.). Politická návštěva Tchaj-wanu je tabu, které padá. 

Odbornice na Čínu, Hongkong a Tchaj-wan Didi Kirsten Tatlowová.
Odbornice na Čínu, Hongkong a Tchaj-wan Didi Kirsten Tatlowová. | Foto: German Council on Foreign Relations / Oficiální stránky

Proč nepřišel tento impulz z jiné země, ale právě z Česka?

Česko má jedny z nejlepších a nejrealističtějších čínských analytiků v Evropě, například v Sinopsis při Karlově univerzitě (Didi Kirsten Tatlowová působí v Sinopsis jako nerezidentní vědecká pracovnice, pozn. red.). Není jich mnoho, ale mají velký vliv.

Roli hraje i zkušenost země s komunismem a duchovním, inteligenčním, morálním i uměleckým odporem a také s filozofickým nastavením Václava Havla. Tato historie je důležitá a dala některým lidem a politikům v Česku schopnost se odlišit. To je něco, co já osobně v Německu nevidím. 

Vystrčilovi kvůli tchajwanské návštěvě vyhrožoval i čínský ministr zahraničí Wang I. Pohrozil, že "zaplatí vysokou cenu"…

Wang I použil silná slova a zašel s nimi velmi daleko. Dokonce i Německo, které je jinak velmi opatrné, aby Čínu neurazilo, bylo s tímto komentářem nespokojeno. Myslím, že se (v Pekingu) přepočítali a že to poškodilo čínský obraz. 

Může to mít i nějaký negativní dopad na Tchaj-wan ze strany Číny?

Spíš ne. Tchaj-wan má už nyní spoustu vážných problémů s Čínou.

Z čínské strany se ozývá, že česká návštěva Tchaj-wanu je napojena na americkou zahraniční politiku. Stalo se Česko a Tchaj-wan novým bitevním polem pro obě velmoci?

Čína to sice říká, ale pravda to není. Na mnoha místech na světě se lidé obávají, že se Čína stává stále agresivnější a že není členem mezinárodní komunity. Tyto obavy se ozývají třeba z Austrálie, Hongkongu, Švédska a z mnoha dalších zemí. 

Jak složité je pro cizince rozumět české politice, když prezident Miloš Zeman dlouhodobě vystupuje pročínsky a současně jede předseda Senátu na Tchaj-wan?

Ano, česká politika je komplikovaná. Ale v demokracii není neobvyklé mít zastoupeny různé pozice a ve skutečnosti by to tak i mělo být. Důležité je, když všichni dodržují právo a nejsou zkorumpovaní. 

Video: Češi jsou tady. Šéfovi Senátu Vystrčilovi se dostává na Tchaj-wanu velkého mediálního zájmu

Češi jsou tady! Šéfovi Senátu Vystrčilovi se dostává na Tchaj-wanu velkého mediálního zájmu. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy