Expertka: Vystrčil ukázal, že čínský císař nemá šaty. Cesta na Tchaj-wan už není tabu

Jana Václavíková Jana Václavíková
5. 9. 2020 17:08
Předseda Senátu Miloš Vystrčil ukončil oficiální návštěvu Tchaj-wanu. Jaký vliv bude mít jeho cesta ve světě? "Vystrčil udělal něco velmi důležitého. Věřím, že ostatní budou následovat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz odbornice na Asii Didi Kirsten Tatlowová z Německé asociace pro zahraniční politiku (German Council on Foreign Relations).
Miloš Vystrčil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.
Miloš Vystrčil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. | Foto: ČTK

O návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu se píše ve světových médiích a vyjadřují se k němu i politici za hranicemi. Stalo se tím Česko centrem světové politiky?

Vystrčilova návštěva Tchaj-wanu přitáhla světovou pozornost a Česko se tak zapsalo na mapu světa jako odvážná a čestná země. Jde o významný moment. Lidé jsou čím dál více znechucení panovačným chováním Čínské komunistické strany, jejím evidentně nekončícím porušováním lidských práv, například proti Ujgurům, a porušováním práv a mezinárodních dohod, jak se tomu děje třeba v Hongkongu.

A jak důležitá je tato návštěva pro Tchaj-wan?

Tím, že se Vystrčil vydal na Tchaj-wan a postavil se čínskému nároku na kontrolu tchajwanských mezinárodních vztahů, udělal něco velmi důležitého. Řekl "podívejte se, čínský císař nemá žádné šaty. Nemusíte se bát jeho hněvu".

Budou Vystrčilův příklad následovat i další politici? 

Byl to velmi statečný krok a já věřím, že ostatní budou následovat. Vystrčilově cestě také předcházela návštěva nejvyššího amerického politického představitele za desetiletí (začátkem srpna Tchaj-wan navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar, pozn. red.). Politická návštěva Tchaj-wanu je tabu, které padá. 

Odbornice na Čínu, Hongkong a Tchaj-wan Didi Kirsten Tatlowová.
Odbornice na Čínu, Hongkong a Tchaj-wan Didi Kirsten Tatlowová. | Foto: German Council on Foreign Relations / Oficiální stránky

Proč nepřišel tento impulz z jiné země, ale právě z Česka?

Česko má jedny z nejlepších a nejrealističtějších čínských analytiků v Evropě, například v Sinopsis při Karlově univerzitě (Didi Kirsten Tatlowová působí v Sinopsis jako nerezidentní vědecká pracovnice, pozn. red.). Není jich mnoho, ale mají velký vliv.

Roli hraje i zkušenost země s komunismem a duchovním, inteligenčním, morálním i uměleckým odporem a také s filozofickým nastavením Václava Havla. Tato historie je důležitá a dala některým lidem a politikům v Česku schopnost se odlišit. To je něco, co já osobně v Německu nevidím. 

Vystrčilovi kvůli tchajwanské návštěvě vyhrožoval i čínský ministr zahraničí Wang I. Pohrozil, že "zaplatí vysokou cenu"…

Wang I použil silná slova a zašel s nimi velmi daleko. Dokonce i Německo, které je jinak velmi opatrné, aby Čínu neurazilo, bylo s tímto komentářem nespokojeno. Myslím, že se (v Pekingu) přepočítali a že to poškodilo čínský obraz. 

Může to mít i nějaký negativní dopad na Tchaj-wan ze strany Číny?

Spíš ne. Tchaj-wan má už nyní spoustu vážných problémů s Čínou.

Z čínské strany se ozývá, že česká návštěva Tchaj-wanu je napojena na americkou zahraniční politiku. Stalo se Česko a Tchaj-wan novým bitevním polem pro obě velmoci?

Čína to sice říká, ale pravda to není. Na mnoha místech na světě se lidé obávají, že se Čína stává stále agresivnější a že není členem mezinárodní komunity. Tyto obavy se ozývají třeba z Austrálie, Hongkongu, Švédska a z mnoha dalších zemí. 

Jak složité je pro cizince rozumět české politice, když prezident Miloš Zeman dlouhodobě vystupuje pročínsky a současně jede předseda Senátu na Tchaj-wan?

Ano, česká politika je komplikovaná. Ale v demokracii není neobvyklé mít zastoupeny různé pozice a ve skutečnosti by to tak i mělo být. Důležité je, když všichni dodržují právo a nejsou zkorumpovaní. 

Video: Češi jsou tady. Šéfovi Senátu Vystrčilovi se dostává na Tchaj-wanu velkého mediálního zájmu

Češi jsou tady! Šéfovi Senátu Vystrčilovi se dostává na Tchaj-wanu velkého mediálního zájmu. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy