Policie obvinila extremistu Bartoše za popírání holocaustu, hrozí mu tři roky vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2016 15:10
Předsedu krajně pravicové Národní demokracie (ND) Adama B. Bartoše policie obvinila z popírání holocaustu a dalších dvou trestných činů proti lidskosti. Bartošovi hrozí až tři roky vězení. Činy Bartoše a Národní demokracie se policie zabývala již několikrát. Bartoš byl obviněn ze tří trestných činů, kterých se podle policie dopouštěl od května 2013 do současnosti.
Adam B. Bartoš na demonstraci proti islamizaci.
Adam B. Bartoš na demonstraci proti islamizaci. | Foto: ČTK

Praha - I svoboda slova má své mantinely, zdůvodnila policie, proč obvinila předsedu krajně pravicové Národní demokracie (ND) Adama B. Bartoše. Za popírání holocaustu a další dva trestné činy proti lidskosti Bartošovi hrozí až tři roky vězení.

"Pan Bartoš byl obviněn především pro obsah jím vydávaných knih a jiných písemností, a pro obsah jeho veřejných projevů. V rámci těch měl úmyslně hanobit a podněcovat k nenávisti vůči osobám židovského národa, nebo židovského vyznání. Obdobně si měl ale počínat i vůči imigrantům," vysvětlil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Bartoše policie zadržela ve čtvrtek dopoledne, noc strávil ve vazební cele. V pátek byl u výslechu a policie ho po poledni propustila, když Bartoš slíbil, že nebude pokračovat v trestné činnosti. Bartoš se prý k věci vyjádří později.

Bartoš byl obviněn ze tří trestných činů, kterých se podle policie dopouštěl už od května 2013. "Jedná se konkrétně o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," popsal Hulan

Policie taktéž potvrdila, že kriminalisté provedli u Bartoše domovní prohlídky. "Při těch zajistili celou řadu tiskovin, jiných písemností a datových nosičů,“ dodal Hulan

Činy Bartoše a Národní demokracie se policie zabývala již několikrát. On i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek byli také v březnu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za své loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899.

U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: "Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté za ni odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.

 

Právě se děje

Další zprávy