Praha - I svoboda slova má své mantinely, zdůvodnila policie, proč obvinila předsedu krajně pravicové Národní demokracie (ND) Adama B. Bartoše. Za popírání holocaustu a další dva trestné činy proti lidskosti Bartošovi hrozí až tři roky vězení.
"Pan Bartoš byl obviněn především pro obsah jím vydávaných knih a jiných písemností, a pro obsah jeho veřejných projevů. V rámci těch měl úmyslně hanobit a podněcovat k nenávisti vůči osobám židovského národa, nebo židovského vyznání. Obdobně si měl ale počínat i vůči imigrantům," vysvětlil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Bartoše policie zadržela ve čtvrtek dopoledne, noc strávil ve vazební cele. V pátek byl u výslechu a policie ho po poledni propustila, když Bartoš slíbil, že nebude pokračovat v trestné činnosti. Bartoš se prý k věci vyjádří později.
Bartoš byl obviněn ze tří trestných činů, kterých se podle policie dopouštěl už od května 2013. "Jedná se konkrétně o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," popsal Hulan
Policie taktéž potvrdila, že kriminalisté provedli u Bartoše domovní prohlídky. "Při těch zajistili celou řadu tiskovin, jiných písemností a datových nosičů,“ dodal Hulan
Činy Bartoše a Národní demokracie se policie zabývala již několikrát. On i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek byli také v březnu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za své loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899.
U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: "Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté za ni odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.