Policie zadržela Adama B. Bartoše, vyzýval k potrestání politiků "trestem nejvyšším"

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2016 21:27
Policie na pražské demonstraci proti islamizaci, xenofilním politikům, médiím a neziskovým organizacím zadržela předsedu radikální Národní demokracie Adama B. Bartoše a později další čtyři lidi. Podle policejních spisů ho také začala vyšetřovat kvůli podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Bartoš, který byl v večer propuštěn, ve svém projevu vyzval k potrestání politiků "trestem nejvyšším" za jejich přístup k imigrantům.
Adam Bartoš při svém projevu na pražské demonstraci proti islamizaci, xenofilním politikům, médiím a neziskovým organizacím
Adam Bartoš při svém projevu na pražské demonstraci proti islamizaci, xenofilním politikům, médiím a neziskovým organizacím | Foto: ČTK

Praha - Policie po demonstraci proti islamizaci v Praze začala vyšetřovat jednoho z řečníků kvůli podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod. Z policejního vyjádření vyplývá, že jde zřejmě o předsedu radikální Národní demokracie Adama B. Bartoše. Policie ho na demonstraci zadržela a večer propustila. Na akci zadržela další čtyři lidi.

Bartoš ve svém projevu vyzval k potrestání politiků "trestem nejvyšším" za jejich přístup k imigrantům, další zadržení se pokoušeli akci organizovat i poté, co byli vyzváni k rozchodu. Jeden z nich napadl policistu. Sdělil to mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Demonstrantů se na Václavském náměstí sešlo několik set, zasahovat museli těžkooděnci. Policie také uvedla, že účastníci zranili pět policistů, kteří museli vyhledat lékařské ošetření.

Akci svolalo hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie, podpořila ji také Dělnická strana sociální spravedlnosti. Bartoš ve svém projevu kritizoval vládu, která podle něj občany již několikrát podrazila, například pokud jde o dohodu s Tureckem.

Uvedl, že se migranti díky ní mohou dál šířit do Evropy. "To už není jenom nějaká liknavost nebo neschopnost vlády, to už je vědomé budování rozvratu země. To je vlastizrada. To je vlastizrada, která musí být potrestána trestem nejvyšším," řekl Bartoš. Bezprostředně po těchto slovech ho policisté zadrželi a odvedli pryč.

Demonstranti chtěli dorazit k Lidovému domu

Před 15:00 vyzvali pracovníci magistrátu účastníky akce k rozchodu. Lidé ale odejít nechtěli. Měli v plánu dojít až k sídlu sociální demokracie v Lidovém domě v Hybernské ulici. Policisté jim v tom zabránili a Hybernskou z obou stran uzavřeli. Prořídlý dav se pak navzdory několika policejním výzvám k rozchodu vrátil na Václavské náměstí. Tam jeden z řečníků nabádal megafonem účastníky, aby šli na Staroměstské náměstí. Policisté ho ale zadrželi, přestože se jim v tom někteří lidé pokusili zabránit.

Před Lidovým domem měli čekat účastníci shromáždění za zdravou společnosti, které jako protiakci svolali Mladí sociální demokraté. "Cílem je ukázat, že na rozdíl od antisystémových stran, jejichž cílem je ve společnosti vyvolávat hlavně strach, nabízí vláda pod vedením Bohuslava Sobotky skutečná řešení problémů české společnosti," uvedli.

 

Právě se děje

Další zprávy