Otvírá první speciální ambulance pro děti ohrožené drogou

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2014 15:28
Nové pracoviště zřídili u pražského Apolináře, finančně ji podpoří VZP. Ročně končí v péči lékařů kvůli drogám a alkoholu 1 500 dětských pacientů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pro děti a mladistvé ohrožené drogami a alkoholem se otevírá v pražském Apolináři první specializovaná ambulance v Česku.

Finančně ji podpoří Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která za zdravotní problémy způsobené alkoholem a drogami u svých dětských klientů loni vydala 15,6 milionu korun.

Ročně končí v péči lékařů kvůli drogám a alkoholu na 1500 dětských klientů VZP, řekl její mluvčí Oldřich Tichý.

Pije šedesát procent dospívajících

S konopím mají české děti zkušenosti od třinácti let, kouří od jedenácti let a alkohol pravidelně pije šedesát procent dospívajících. Přesto dosud v Česku ani jedna adiktologická ambulance specializovaná pro děti nebyla.

První taková ambulance je součástí Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice. Přednosta kliniky profesor Michal Miovský řekl, že zmapovali potřebnost této péče a vyšlo jim, že jen v Praze a Středočeském kraji ji potřebuje až 5000 dětí.

Pilotní projekt ověřuje, jaké služby děti a dospívající potřebují, pak by mohla vzniknout síť ve všech krajích, pokud se k financování přidají i ostatní zdravotní pojišťovny.

"Ačkoliv nám nebyl zatím projekt představen, jsme po seznámení s podrobnostmi připraveni o případné podpoře jednat," řekla Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, která je největší zaměstnaneckou pojišťovnou.

Problémy s alkoholem a marihuanou

"Spolupráce je zatím dohodnuta na dvanáct měsíců, za tu dobu je VZP připravena uhradit služby až do výše tří milionů korun," uvedl Tichý s tím, že po roce fungování ambulance by bylo možno otevřít diskusi, zda má smysl zřídit podobná zařízení ve všech krajských městech.

Podle statistik VZP nejvíc dětí a mladistvých mělo loni a předloni problémy s alkoholem, na druhém místě byly marihuana a hašiš, na třetím pervitin a ostatní stimulancia.

Zkušenosti s konopím

Loni uhradila VZP za léčení 1453 klientů mladších osmnácti let 15,6 milionu korun, předloni za 1530 klientů 15,2 milionu korun. Zhruba 85 procent nákladů je za nemocniční léčení, necelých deset procent připadá na náklady zdravotnické záchranky. Celkem za léčení dětí i dospělých s těmito problémy vydala VZP loni 734 milionů korun.

Takzvané školské studie ukazují, že mezi -náctiletými se zkušeností s konopím lze až devět procent považovat za problémové. Zkušenosti s konopím má 48 procent studentů a 44 procent studentek.

Denně kouří tabák 29 procent chlapců a 25,3 procenta dívek ve věku šestnáct až osmnáct let. Náctiletí nejčastěji pijí pivo a destiláty. Jen 2,6 procenta alkohol nikdy nepilo.

 

Právě se děje

Další zprávy