Praha - Bývalý ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase Pavel Blažek (ODS) ocenil odvahu soudkyně Heleny Králové, která v pátek zprostila Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, a bývalé zpravodajce viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Nečase (ODS).
Neschopnost a nekompetentnost naopak Blažek vytýká Vrchnímu státnímu zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Předseda ODS Petr Fiala očekává, že jeho žalobci vyvodí z verdiktu osobní odpovědnost. Podobně reagoval také exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Veřejnost má znát důvod
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zdůraznil, že páteční rozhodnutí soudu není pravomocné a je třeba vyčkat na verdikt odvolacího soudu.
"Považuji ale za mimořádně nešťastné, jestliže se nedozvíme odůvodnění. Myslím, že veřejnost na ně má právo a určitě by šlo nalézt jiný způsob, jak ochránit utajované skutečnosti, než tajit celé odůvodnění," sdělil Pelikán.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) výrok soudu respektuje. "Já myslím, že to, co se odehrávalo na Úřadu vlády za vlády Petra Nečase, v pořádku nebylo."
"Ve standardní demokracii by mělo okolí premiéra fungovat poněkud jiným způsobem, ale jestli docházelo k porušování zákona, jestli celá ta věc má trestněprávní rovinu, o tom musí rozhodnout nezávislý soud a já přirozeně rozhodnutí nezávislého soudu respektuji," řekl v pátek Sobotka novinářům při odchodu z Lidového domu.
Blažek ocenil soudkyni
"Oceňuji odvahu soudkyně Králové rozhodnout tak, jak si myslí, že podle práva má, bez ohledu na očekávatelnou mediální a politickou hysterii," napsal Blažek.
"Neschopnost a nekompetentnost VSZ v Olomouci se poněkolikáté vyjevila v plné nahotě. Následků se ale bát nemusejí - pro současnou vládní garnituru splnili víc, než si vůbec mohla přát," dodal.
"Dnešní rozhodnutí soudu o zproštění obžaloby ve věci stíhání Jany Nečasové a dalších osob ukazuje, že morální selhání není a nemůže být trestným činem," uvedl v tiskovém prohlášení Fiala, který byl v Nečasově vládě ministrem školství.
"Stále čekáme na vysvětlení, proč se před dvěma lety konal zásah na Úřadu vlády, na jehož základě padla vláda. Rozhodnutí soudu ukazují, že zásah byl nepřiměřený a neodůvodněný. V demokratické zemi jsou takovéto praktiky nepřijatelné. Nyní očekávám, že osobní odpovědnost vyvodí zejména iniciátoři celé akce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," vyzval Fiala.
Kdo ponese odpovědnost?
Kalousek řekl, že rozhodnutí soudu respektuje. "Logicky se ale naskýtá otázka, kdo ponese odpovědnost za tu monstrózní akci, která stála desítky milionů a vedla k pádu vlády, o které po dvou letech zjišťujeme, že se vlastně žádný trestný čin nestal," uvedl místopředseda TOP 09.
Zda by to měli být žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství, jak požaduje Fiala, nechtěl Kalousek upřesnit. "Nejsem poučen o tom, kdo tu zodpovědnost nese, ale trvám na tom, že někdo ji nést musí. Není možné, aby to skončilo slovy: vyšetřování skončilo, zapomeňte," zdůraznil.