Žalobce Nečasové: Rozsudek je nezákonný, čeká nás druhé kolo

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
29. 5. 2015 12:40
Státní zástupce Bajger je přesvědčený, že odvolací soud dá obžalobě za pravdu a Janu Nečasovou s trojicí bývalých příslušníků uzná vinnými ze zneužití vojenské rozvědky.
Milan Kovanda a Ondrej Páleník u soudu.
Milan Kovanda a Ondrej Páleník u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Před novináři se ani nesnažil skrýt nespokojenost s rozsudkem. Státní zástupce Rostislav Bajger, respektive olomoucké vrchní státní zastupitelství v prvním kole neuspělo s obžalobou na bývalou šéfku kabinetu Janu Nečasovou a tři bývalé příslušníky vojenské tajné služby.

Podle soudkyně Heleny Králové totiž nedošlo k naplnění skutkové podstaty přečinů, z nichž obžaloba čtveřici vinila, a tudíž ani ke zneužití Vojenského zpravodajství. "Rozsudek samozřejmě považujeme za nezákonný a neodůvodněný," čílil se v hloučku novinářů žalobce.

Podle něj předložené důkazy hovořily naprosto jasně a během líčení nedošlo k žádnému zásadnímu posunu. Je proto přesvědčený, že odvolací soud rozhodnutí zvrátí.

Aktuálně.cz: Co říkáte na zprošťující verdikt?

Rostislav Bajger: Rozsudek samozřejmě považujeme za nezákonný a neodůvodněný. To je asi vše, co k tomu lze v tuto chvíli říct.

Počítali jste s takovou variantou, nebo vás rozhodnutí soudu zaskočilo?

Je to poměrně překvapivé, ale v minulosti už jednou došlo k postoupení této věci, došlo k jednomu vydání trestního příkazu, k zastavení. Takže v podstatě jsme si připouštěli i tu variantu, že budeme muset opětovně jít k městskému soudu, což se nám podařilo. Bude ještě druhé kolo a tam to bude o něčem jiném.

Není škoda, že soudkyně s odůvodněním odkázala na písemnou verzi rozsudku?

Mohla být vyloučena veřejnost, já bych si rád poslechl úvahy soudu. Strany by si to určitě zasloužily.

Co myslíte, že soud dovedlo k tomuto závěru? Zazněly například při výpovědích nějaké informace, které by důkazní situaci změnily?

Pro mě, a řekl jsem to i v závěrečné řeči, nedošlo k žádné změně důkazní situace oproti té, která zde byla při podání obžaloby. Přišlo se s určitou verzí, my jsme k tomu konstatovali, že obhajoba s nějakou verzí přijít musela, protože předchozí rozhodnutí městského soudu se jevilo, že původní verze by nemusela být vítězná. K tomu došlo, ale podle mě se nic zásadního nezměnilo.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ruská diplomacie přislíbila, že další odvetné kroky za "nezákonné protiruské sankce" budou následovat, uvedl list Kommersant na svém webu. Připomněl, že americký prezident Joe Biden v polovině dubna podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Rusku a USA také rozhodly o vyhoštění deseti ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén podle agentury DPA předložil v parlamentu v noci na středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí".

Unijní soud v červnu 2020 konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Podle kritiků byl tento a další zákony namířen především proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, kterého kvůli jeho liberálním názorům považuje premiér Viktor Orbán za svého nepřítele.

Nyní může být zákon zneplatněn na některé z příštích schůzí parlamentu. Chystaná novela podle DPA obsahuje ustanovení, na jehož základě bude maďarský účetní dvůr každoročně vypracovávat zprávy o těch nevládních organizacích, jejichž příjmy budou přesahovat 20 milionů forintů (1,43 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy