Žalobce Nečasové: Rozsudek je nezákonný, čeká nás druhé kolo

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
29. 5. 2015 12:40
Státní zástupce Bajger je přesvědčený, že odvolací soud dá obžalobě za pravdu a Janu Nečasovou s trojicí bývalých příslušníků uzná vinnými ze zneužití vojenské rozvědky.
Milan Kovanda a Ondrej Páleník u soudu.
Milan Kovanda a Ondrej Páleník u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Před novináři se ani nesnažil skrýt nespokojenost s rozsudkem. Státní zástupce Rostislav Bajger, respektive olomoucké vrchní státní zastupitelství v prvním kole neuspělo s obžalobou na bývalou šéfku kabinetu Janu Nečasovou a tři bývalé příslušníky vojenské tajné služby.

Podle soudkyně Heleny Králové totiž nedošlo k naplnění skutkové podstaty přečinů, z nichž obžaloba čtveřici vinila, a tudíž ani ke zneužití Vojenského zpravodajství. "Rozsudek samozřejmě považujeme za nezákonný a neodůvodněný," čílil se v hloučku novinářů žalobce.

Podle něj předložené důkazy hovořily naprosto jasně a během líčení nedošlo k žádnému zásadnímu posunu. Je proto přesvědčený, že odvolací soud rozhodnutí zvrátí.

Aktuálně.cz: Co říkáte na zprošťující verdikt?

Rostislav Bajger: Rozsudek samozřejmě považujeme za nezákonný a neodůvodněný. To je asi vše, co k tomu lze v tuto chvíli říct.

Počítali jste s takovou variantou, nebo vás rozhodnutí soudu zaskočilo?

Je to poměrně překvapivé, ale v minulosti už jednou došlo k postoupení této věci, došlo k jednomu vydání trestního příkazu, k zastavení. Takže v podstatě jsme si připouštěli i tu variantu, že budeme muset opětovně jít k městskému soudu, což se nám podařilo. Bude ještě druhé kolo a tam to bude o něčem jiném.

Není škoda, že soudkyně s odůvodněním odkázala na písemnou verzi rozsudku?

Mohla být vyloučena veřejnost, já bych si rád poslechl úvahy soudu. Strany by si to určitě zasloužily.

Co myslíte, že soud dovedlo k tomuto závěru? Zazněly například při výpovědích nějaké informace, které by důkazní situaci změnily?

Pro mě, a řekl jsem to i v závěrečné řeči, nedošlo k žádné změně důkazní situace oproti té, která zde byla při podání obžaloby. Přišlo se s určitou verzí, my jsme k tomu konstatovali, že obhajoba s nějakou verzí přijít musela, protože předchozí rozhodnutí městského soudu se jevilo, že původní verze by nemusela být vítězná. K tomu došlo, ale podle mě se nic zásadního nezměnilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy