Žalobce Nečasové: Rozsudek je nezákonný, čeká nás druhé kolo

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
29. 5. 2015 12:40
Státní zástupce Bajger je přesvědčený, že odvolací soud dá obžalobě za pravdu a Janu Nečasovou s trojicí bývalých příslušníků uzná vinnými ze zneužití vojenské rozvědky.
Milan Kovanda a Ondrej Páleník u soudu.
Milan Kovanda a Ondrej Páleník u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Před novináři se ani nesnažil skrýt nespokojenost s rozsudkem. Státní zástupce Rostislav Bajger, respektive olomoucké vrchní státní zastupitelství v prvním kole neuspělo s obžalobou na bývalou šéfku kabinetu Janu Nečasovou a tři bývalé příslušníky vojenské tajné služby.

Podle soudkyně Heleny Králové totiž nedošlo k naplnění skutkové podstaty přečinů, z nichž obžaloba čtveřici vinila, a tudíž ani ke zneužití Vojenského zpravodajství. "Rozsudek samozřejmě považujeme za nezákonný a neodůvodněný," čílil se v hloučku novinářů žalobce.

Podle něj předložené důkazy hovořily naprosto jasně a během líčení nedošlo k žádnému zásadnímu posunu. Je proto přesvědčený, že odvolací soud rozhodnutí zvrátí.

Aktuálně.cz: Co říkáte na zprošťující verdikt?

Rostislav Bajger: Rozsudek samozřejmě považujeme za nezákonný a neodůvodněný. To je asi vše, co k tomu lze v tuto chvíli říct.

Počítali jste s takovou variantou, nebo vás rozhodnutí soudu zaskočilo?

Je to poměrně překvapivé, ale v minulosti už jednou došlo k postoupení této věci, došlo k jednomu vydání trestního příkazu, k zastavení. Takže v podstatě jsme si připouštěli i tu variantu, že budeme muset opětovně jít k městskému soudu, což se nám podařilo. Bude ještě druhé kolo a tam to bude o něčem jiném.

Není škoda, že soudkyně s odůvodněním odkázala na písemnou verzi rozsudku?

Mohla být vyloučena veřejnost, já bych si rád poslechl úvahy soudu. Strany by si to určitě zasloužily.

Co myslíte, že soud dovedlo k tomuto závěru? Zazněly například při výpovědích nějaké informace, které by důkazní situaci změnily?

Pro mě, a řekl jsem to i v závěrečné řeči, nedošlo k žádné změně důkazní situace oproti té, která zde byla při podání obžaloby. Přišlo se s určitou verzí, my jsme k tomu konstatovali, že obhajoba s nějakou verzí přijít musela, protože předchozí rozhodnutí městského soudu se jevilo, že původní verze by nemusela být vítězná. K tomu došlo, ale podle mě se nic zásadního nezměnilo.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy