Nečasová zproštěna viny, rozvědku nezneužila, řekl soud

Radek Nohl Mikuláš Klang Radek Nohl, Mikuláš Klang
Aktualizováno 29. 5. 2015 12:11
Soudkyně Helena Králová svůj rozsudek kvůli řadě informací vedených v utajovaném režimu veřejně neodůvodnila. Případ ale nekončí, žalobce se odvolal, a další líčení tak míří k vyšší instanci.
Jana Nečasová-Nagyová
Jana Nečasová-Nagyová | Foto: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil Janu Nečasovou-Nagyovou a tři členy zpravodajské služby obžaloby. Ke zneužití Vojenského zpravodajství při sledování bývalé manželky expremiéra Petra Nečase tak podle soudkyně Heleny Králové nedošlo. Rozhodnutí je nepravomocné, státní zástupce Rostislav Bajger se proti němu okamžitě odvolal, a případ tak nyní poputuje k Městskému soudu v Praze.

"Soud dospěl k názoru, že obžalovaní nenaplnili skutkové podstaty přečinů, které jsou jim kladeny za vinu. Protože řada důkazů je vedena v režimu utajovaných skutečností, nemohu je veřejně prezentovat," řekla soudkyně Králová po přečtení obžaloby, které trvalo zhruba padesát minut. Podrobnější zdůvodnění se tak přísedící v soudní síni nedozvěděli.

Žalobce Rostislav Bajger na rozsudek a také absenci odůvodnění reagoval velmi tvrdě. "Rozsudek považujeme za nezákonný a neodůvodněný," uvedl s tím, že případ zdaleka nekončí a jeho protagonisté se znovu setkají u městského soudu. Soudkyně Králová odmítla na dotazy Aktuálně.cz odpovědět.

Eduard Bruna - obhájce Jany Nečasové - odcházel od soudu spokojený. "V tomto případě byla část důkazů a část domněnek. Tyto domněnky byly vydávány za důkazy. Já jsem říkal, že se jim to vymstí. Tenhle soud mi dal za pravdu," řekl Bruna. Svoji klientku, která u soudu nebyla, bude o verdiktu informovat telefonicky. "Předpokládám, že bude ráda," dodal.

Obdobně reagoval i jeden z obžalovaných Milan Kovanda: "Samozřejmě jsem spokojený. V hlavě se ale musím vyrovnávat s tím, proč jsme tady rok a půl popotahováni za věci, které se prostě nestaly." O tom, zda bude žádat v případě pravomocného rozsudku o odškodné, Kovanda mluvit nechtěl. Nadšení mírní další z obžalovaných, zpravodajec Jan Pohůnek. "Zatím jsme teprve v poločase, protože státní zástupce se odvolal. Takže na hodnocení bych si nechal čas, až bude nějaký pravomocný rozsudek. Ale už v tuto chvíli to cítím tak, že bylo objektivně posouzeno to, co je nám kladeno za vinu," popsal své pocity.

Žaloba chtěla tři až čtyři roky

Bajger původně navrhoval pro Nečasovou trest 3,5 roku vězení. Kromě Nečasové byli v případu obžalovaní dva bývalí ředitelé Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. I těm státní zástupce navrhl tresty mezi třemi a čtyřmi roky.

Soudkyně Králová v kauze rozhodovala již před rokem, kdy Nečasové uložila trestním příkazem roční podmíněný trest a případy spoluobviněných exšéfů Vojenského zpravodajství předala ministerstvu obrany, aby je vyřešilo jako kázeňské provinění. S tímto řešením nesouhlasili ani státní zástupci, ani advokáti obžalovaných, a soudkyně tak musela věc projednat ve veřejném hlavním líčení.

Obžaloba od začátku tvrdí, že Jana Nečasová nechala v roce 2012 sledovat z osobních důvodů manželku premiéra Petra Nečase Radku. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil.

Odposlechy u soudu

Před soudem v kauze vypovídala řada známých osob. Petr Nečas svou současnou ženu bránil a řekl, že ke sledování nedošlo. Bývalí ministři obrany Vlastimil Picek a Alexandr Vondra shodně uvedli, že o případu až do velké zatýkací akce nic nevěděli. A například bývalý ředitel Úřadu vlády Lubomír Poul raději mlčel, aby si nepřivodil trestní stíhání.

Soud v posledních dnech vyvrcholil odposlechy, které se soudkyně Helena Králová rozhodla pustit veřejně. Z nahrávek vyplývá averze Jany Nečasové vůči bývalé manželce Petra Nečase, o které mluvila často sprostě. Radka Nečasová přitom před soudem řekla, že Janu Nečasovou nikdy neviděla.

Odposlechy také potvrdily, že Petr Nečas o vztahu se svou současnou partnerkou veřejnosti dlouhodobě lhal.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy