Do voleb míří hnutí RESTART 2014. Praha je nemocná, tvrdí

Ondřej Chlupáček
7. 8. 2014 16:48
Volební lídryní hnutí a kandidátkou na primátora Prahy je bývalá magistrátní pracovnice Světlana Kubíková.
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Úřadující TOP 09 vyzve v podzimních komunálních hnutích další zájemci o zastupitelská křesla. Ve čvrtek totiž svou kandidátku představilo politické hnutí RESTART 2014.

Volební lídryní a kandidátkou na primátora Prahy je bývalá magistrátní pracovnice Světlana Kubíková.

"Hnutí RESTART 2014 vzniklo jako občanská iniciativa. Jsme připraveni se ucházet o přízeň voličů. Naši odborníci z různých oblastí díky svým zkušenostem dokážou vést hlavní město ke spokojenosti občanů," prohlásil předseda hnutí Richard Perman.

Podle Kubíkové je Praha nemocná a současné vedení považuje za neprůhledné. "Chceme restartovat tradiční hodnoty, jak v politice, tak v diskuzi. Jsem ráda, že jsem dostala příležitost zúročit 18 let zkušeností ve státní správě," dodala.

Kdokoli jen ne komunisti

Hnutí RESTART 2014 se chce zaměřit na dílčí problémy, slibuje například, že vyřeší časté dopravní zácpy.

"Měl by se vyvinout maximální tlak na dořešení dokumentace a na dopravní průzkumy. Na místě je rovněž zlepšení systému městské hromadné dopravy a zvýšení povědomí mezi veřejností o alternativách cestování, jako je například systém Zaparkuj a jeď," nastínila možnou cestu ke zlepšení situace Kubíková.

Pokud by hnutí uspělo ve volbách, jeho předseda má celkem jasnou představu o tom, s kým by utvořil potenciální koalici. "Nebránili bychom se nikomu kromě komunistické strany," odpověděl stručně bývalý dlouholetý člen ODS Perman.

Angažmá v hnutí RESTART 2014 nebude ani pro Kubíkovou politická premiéra. Ta čtvrt roku spolupracovala s hnutí ANO v Praze 2. Svoji spolupráci však ukončila, protože nesouhlasila s pražským a celostátním směřováním strany.

Opět jeden obvod

Občané Prahy budou moct volit své nové zastupitele mezi 19. zářím a 11. říjnem. Nově volit 65 zastupitelů oproti předešlým 63.

Další novinkou je samotný způsob hlasování, Praha se totiž po osmi letech opět stává jedním volební obvodem. V roce 2010 byla rozdělena do sedmi volebních obvodů. Na rozhodnutí roztříští volební mapu metropole se ovšem vznesla vlna kritiky, podle odpůrců rozdělení snižovalo šance malých strany dostat se do zastupitelstva.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy