Do voleb míří hnutí RESTART 2014. Praha je nemocná, tvrdí

Ondřej Chlupáček
7. 8. 2014 16:48
Volební lídryní hnutí a kandidátkou na primátora Prahy je bývalá magistrátní pracovnice Světlana Kubíková.
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Úřadující TOP 09 vyzve v podzimních komunálních hnutích další zájemci o zastupitelská křesla. Ve čvrtek totiž svou kandidátku představilo politické hnutí RESTART 2014.

Volební lídryní a kandidátkou na primátora Prahy je bývalá magistrátní pracovnice Světlana Kubíková.

"Hnutí RESTART 2014 vzniklo jako občanská iniciativa. Jsme připraveni se ucházet o přízeň voličů. Naši odborníci z různých oblastí díky svým zkušenostem dokážou vést hlavní město ke spokojenosti občanů," prohlásil předseda hnutí Richard Perman.

Podle Kubíkové je Praha nemocná a současné vedení považuje za neprůhledné. "Chceme restartovat tradiční hodnoty, jak v politice, tak v diskuzi. Jsem ráda, že jsem dostala příležitost zúročit 18 let zkušeností ve státní správě," dodala.

Kdokoli jen ne komunisti

Hnutí RESTART 2014 se chce zaměřit na dílčí problémy, slibuje například, že vyřeší časté dopravní zácpy.

"Měl by se vyvinout maximální tlak na dořešení dokumentace a na dopravní průzkumy. Na místě je rovněž zlepšení systému městské hromadné dopravy a zvýšení povědomí mezi veřejností o alternativách cestování, jako je například systém Zaparkuj a jeď," nastínila možnou cestu ke zlepšení situace Kubíková.

Pokud by hnutí uspělo ve volbách, jeho předseda má celkem jasnou představu o tom, s kým by utvořil potenciální koalici. "Nebránili bychom se nikomu kromě komunistické strany," odpověděl stručně bývalý dlouholetý člen ODS Perman.

Angažmá v hnutí RESTART 2014 nebude ani pro Kubíkovou politická premiéra. Ta čtvrt roku spolupracovala s hnutí ANO v Praze 2. Svoji spolupráci však ukončila, protože nesouhlasila s pražským a celostátním směřováním strany.

Opět jeden obvod

Občané Prahy budou moct volit své nové zastupitele mezi 19. zářím a 11. říjnem. Nově volit 65 zastupitelů oproti předešlým 63.

Další novinkou je samotný způsob hlasování, Praha se totiž po osmi letech opět stává jedním volební obvodem. V roce 2010 byla rozdělena do sedmi volebních obvodů. Na rozhodnutí roztříští volební mapu metropole se ovšem vznesla vlna kritiky, podle odpůrců rozdělení snižovalo šance malých strany dostat se do zastupitelstva.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy