Do voleb míří hnutí RESTART 2014. Praha je nemocná, tvrdí

Ondřej Chlupáček
7. 8. 2014 16:48
Volební lídryní hnutí a kandidátkou na primátora Prahy je bývalá magistrátní pracovnice Světlana Kubíková.
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Úřadující TOP 09 vyzve v podzimních komunálních hnutích další zájemci o zastupitelská křesla. Ve čvrtek totiž svou kandidátku představilo politické hnutí RESTART 2014.

Volební lídryní a kandidátkou na primátora Prahy je bývalá magistrátní pracovnice Světlana Kubíková.

"Hnutí RESTART 2014 vzniklo jako občanská iniciativa. Jsme připraveni se ucházet o přízeň voličů. Naši odborníci z různých oblastí díky svým zkušenostem dokážou vést hlavní město ke spokojenosti občanů," prohlásil předseda hnutí Richard Perman.

Podle Kubíkové je Praha nemocná a současné vedení považuje za neprůhledné. "Chceme restartovat tradiční hodnoty, jak v politice, tak v diskuzi. Jsem ráda, že jsem dostala příležitost zúročit 18 let zkušeností ve státní správě," dodala.

Kdokoli jen ne komunisti

Hnutí RESTART 2014 se chce zaměřit na dílčí problémy, slibuje například, že vyřeší časté dopravní zácpy.

"Měl by se vyvinout maximální tlak na dořešení dokumentace a na dopravní průzkumy. Na místě je rovněž zlepšení systému městské hromadné dopravy a zvýšení povědomí mezi veřejností o alternativách cestování, jako je například systém Zaparkuj a jeď," nastínila možnou cestu ke zlepšení situace Kubíková.

Pokud by hnutí uspělo ve volbách, jeho předseda má celkem jasnou představu o tom, s kým by utvořil potenciální koalici. "Nebránili bychom se nikomu kromě komunistické strany," odpověděl stručně bývalý dlouholetý člen ODS Perman.

Angažmá v hnutí RESTART 2014 nebude ani pro Kubíkovou politická premiéra. Ta čtvrt roku spolupracovala s hnutí ANO v Praze 2. Svoji spolupráci však ukončila, protože nesouhlasila s pražským a celostátním směřováním strany.

Opět jeden obvod

Občané Prahy budou moct volit své nové zastupitele mezi 19. zářím a 11. říjnem. Nově volit 65 zastupitelů oproti předešlým 63.

Další novinkou je samotný způsob hlasování, Praha se totiž po osmi letech opět stává jedním volební obvodem. V roce 2010 byla rozdělena do sedmi volebních obvodů. Na rozhodnutí roztříští volební mapu metropole se ovšem vznesla vlna kritiky, podle odpůrců rozdělení snižovalo šance malých strany dostat se do zastupitelstva.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy