ČSSD může na Praze 12 kandidovat, rozhodl soud

ČTK Domácí ČTK, Domácí
31. 7. 2014 14:01
Jeden ze straníků nesouhlasil s tím, jak byla kandidátka sestavena. Podle advokáta Němce tím spor nekončí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl návrh na předběžné opatření, které by zakázalo registrovat do voleb kandidátku ČSSD v Praze 12. Sdělila to mluvčí soudu Alena Novotná. Na soud se neúspěšně obrátil jeden ze straníků, který nesouhlasil s tím, jak byla kandidátka sestavena.

O soudním sporu informoval bývalý člen ČSSD a právní zástupce Pavel Němec, který v podobném případě zastupoval žalobce v Mohelnici.

"Pro nás to v tuto chvíli nic nemění. O rozhodnutí soudu jsem sice ještě neslyšel, ale myslím, že jsme v té fázi, kdy kandidátka ještě nebyla oficiálně podána. Proto zatím není co zakazovat," komentoval rozhodnutí soudu pro Aktuálně.cz Němec.

Podle jeho dřívějšího vyjádření se o podobě kandidátky rozhodlo v podstatě za zavřenými dveřmi. Prý byla sestavena bez diskuse a bez řádného hodnocení kandidátů, což "vyvolává pocit manipulace a podezřelého rozhodování".

Lídr kandidátky Jan Marhoul pochybení odmítl a za kandidátkou stojí. Podle něj byla sestavena v souladu se stanovami strany i s volebním řádem.

Podobný případ řeší soudci i v mohelnické kauze. Tamní nespokojení straníci podali loni před sněmovními volbami žalobu na podobu kandidátky v Olomouckém kraji. Její sestavení prý neodpovídalo demokratickým principům. Vedení krajské organizace to popřelo.

Návrhy na předběžné opatření, kterými chtěli nespokojení členové zabránit podání kandidátky, soud v minulosti zamítl. Projednání žaloby v současnosti brzdí spor o zaplacení soudních poplatků.

Lidé z Mohelnice, kteří kandidátku strany napadli, přišli na konci listopadu o členství ve straně, protože údajně poškodili ČSSD v očích voličů. O měsíc dříve mohelnickou organizaci se dvěma desítkami členů zrušil okresní výbor ČSSD. Odůvodnil to tím, že tamní členové poškodili ČSSD ve volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy