Živě z Hamburku: Vyhazovači chtějí vzít bezpečnost do svých rukou. Běženci nám kazí image, tvrdí

Policie na Grosse Freiheit, 22. 1. 2016.
Má zabránit tomu, aby se na Reeperbahn a ulici Grosse Freiheit opakovaly sexuální útoky ze Silvestra.
Ve dne je na Reeperbahn klid.
Vypadá jako každá jiná ulice v Hamburku.
Tedy skoro...
Foto: Zuzana Kleknerová
Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
25. 1. 2016 10:59
Ulici, která je vyhlášená diskotékami, nočními kluby a striptýzovými podniky, nově hlídá každý pátek a sobotu 120 policistů. Mají zabránit tomu, aby se opakovaly útoky na ženy ze silvestrovské noci. Provozovatelům klubů to ale nestačí. Reportáž z ulice neřesti, hamburské Reeperbahn.

Hamburk (Od naší zpravodajky) – Na hamburské Reeperbahn, ulici plné nočních klubů, diskoték a prostitutek, visí nezvyklá cedule. "Zbraně zakázány," hlásá. Mezi 22. hodinou večerní a 6. ranní v pátek, sobotu a neděli se sem nesmí nosit ani skleněné lahve.

Zašlá žluto-černá tabule tu už visí mnoho let. Přímo na 930 metrů dlouhé ulici stojí i zřejmě nejznámější policejní budova v Německu: Davidova strážnice.

Na každém druhém rohu je umístěna kamera. O silvestrovské noci přesto nic z toho nepomohlo.

Útok ze Silvestra

Více než 350 žen v Hamburku nahlásilo, že se staly s příchodem nového roku obětí sexuálního napadení. Kamery byly tou dobou mimo provoz – rozhodl tak soud, aby chránil soukromí. A policie se o masivním obtěžování a okrádání žen dozvěděla až v době, kdy už bylo po všem.

I tři týdny po útoku na ženy je Reeperbahn ve čtvrti St. Pauli plná střepů. Na sloupu visí policejní výzva, aby se hlásili svědci prosincové přestřelky mezi motorkářskými gangy, při níž padlo nejméně sedm výstřelů.

Nedaleko odsud, v tureckém kulturním centru, se střílelo i ve středu. Něco se ale přece změnilo.

Reeperbahn. S cedulí, kterou na ulicích běžně neuvidíte. "Zbraně zakázány. Od pondělí do neděle."
Reeperbahn. S cedulí, kterou na ulicích běžně neuvidíte. "Zbraně zakázány. Od pondělí do neděle." | Foto: Zuzana Kleknerová

Stovka policistů na jednu ulici

Když se město v pátek a sobotu ponoří do tmy a noční kluby z Reeperbahn rozsvítí své neony, nahrnou se mezi návštěvníky desítky policistů. Někteří v uniformách, jiní v civilu, v pátek a sobotu v noci mají s sebou i policejní psy a koně.

"Ztratili jsme důvěru a uvědomujeme si to," vysvětlil Aktuálně.cz hamburský policejní mluvčí Timo Zill. "Nic nás nezlobí víc, než že jsme tento nový fenomén o silvestrovské noci nerozpoznali, že jsme ty ženy nemohli ochránit."

Policie na Reeperbahn, 22. 1. 2016.
Policie na Reeperbahn, 22. 1. 2016. | Foto: Zuzana Kleknerová

Hamburská policie se proto rozhodla nasadit v celé čtvrti výrazně více policistů. "Teď je jich 120, uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Používáme i kamerové sledování. Dáváme teď velký pozor na to, aby se to už neopakovalo," dodal.

Na křižovatce Grosse Freiheit (česky Velká svoboda) a Reeperbahn jich kolem desáté večerní postává zhruba dvacet. Každého, kdo se jen trochu podobá domnělým útočníkům ze Silvestra – mužům "arabského" či "severoafrického" vzezření –, automaticky kontrolují. Jednoho rovnou usadí do přistavené policejní dodávky.

Stížnosti nočních klubů

Stejně ostražití jsou i vyhazovači, kteří postávají před každým zdejším klubem, barem či diskotékou. Cizince, co se podobají uprchlíkům, dovnitř mnozí z nich vůbec nevpouštějí.

Dřív jsme vystačili se dvěma lidmi u vchodu, zhruba od poloviny prosince potřebujeme čtyři až šest," říká Tom Stutz z klubu Kiez Alm.

Kamera je, ale nefunguje. Nahrávat zakázal soud.
Kamera je, ale nefunguje. Nahrávat zakázal soud. | Foto: Zuzana Kleknerová

Provozovatelé klubů navíc tvrdí, že jim běženci, kteří tu ve skupinkách postávají i tento večer, kazí obchody. Vyhánějí prý totiž "tradiční" zákazníky.

"Je znát, že tu je výrazně méně návštěvníků než jindy," cituje Stutze Hamburger Abendblatt. "Je taky dobře, že se tu teď policie ukazuje v takovém počtu. Musíme lidem vrátit pocit, že to tu je bezpečné. Pak se sem zase vrátí."

Bezpečnost do vlastních rukou

Podle provozovatelů striptýzových podniků je ale image Reeperbahn tak pošramocená, že jenom přítomnost policie nestačí. Proto se rozhodli, že budou držet i vlastní hlídky.

"Naši lidé nebudou hlídat jen naše dveře, ale celou ulici," řekl před pár dny Benny Dianat, šéf skupiny, která si říká Security Grosse Freiheit.

"Ženy, které budou mít strach, mohou zavolat naši centrálu a my jim pošleme doprovod," vysvětlil.

Jeden z mnoha nočních podniků na Reeperbahn.
Jeden z mnoha nočních podniků na Reeperbahn. | Foto: Zuzana Kleknerová

Policie sice zájem klubů o bezpečnost vítá, nová iniciativa se jí však nelíbí.
"Veřejná bezpečnost a pořádek jsou prací policie. To my se staráme o bezpečnost ve veřejném prostoru. Je tu monopol moci a ten policie Hamburk také prosadí," upozorňuje mluvčí Zill.

Že chtějí provozovatelé zvýšit bezpečnost ve svých klubech, je podle něj v pořádku. I to, aby měli vyhazovači vesty, podle kterých se pozná, že jde o lidi bdící nad bezpečností.

"Když ale něco zjistí, musejí nás zavolat," zdůrazňuje Timo Zill. "O své iniciativě nás dopředu vůbec neinformovali. O pořádek na Reeperbahn se i v budoucnu musí starat policie."

Útoky v Německu jsou odsouzeníhodné, byly tam problémové migrantské složky, ale spojovat to vysloveně s migrací nemůžeme, říká muslimka Jana Al Oukla. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy