Kolín má karneval. Pro ženy vznikla bezpečná zóna, policie varuje před kostýmy džihádistů

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 4. 2. 2016 11:59
V Kolíně nad Rýnem začal karneval, zřejmě nejsledovanější v historii. Tentokrát musí Němci pečlivěji zvažovat, jakou masku či jaký převlek zvolí. Zbraně mohou být za hranou vkusu, nemluvě o pásech s výbušninami. Policie varuje, že pro to nebude mít pochopení.
Ochranka na karnevalu v Kolíně nad Rýnem.
Ochranka na karnevalu v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Přesně v jedenáct hodin, jedenáct minut a jedenáct sekund tradičně začal slavný karneval v Kolíně nad Rýnem a některých dalších městech německého Porýní.

Letos za mimořádných bezpečnostních opatření - kvůli obavám z terorismu a opakování sexuálních útoků ze Silvestra.

Policie dopředu varovala všechny účastníky karnevalu, aby pečlivě zvážili kostýmy, do kterých se převléknou. Přijde-li někdo v kukle a kalašnikovu jako džihádista, policisté proti němu zakročí.

Před kolínskou katedrálou vznikla takzvaná bezpečnostní zóna pro ženy.
Před kolínskou katedrálou vznikla takzvaná bezpečnostní zóna pro ženy. | Foto: Reuters

Raději žádné atrapy...

Nedoporučují se žádné atrapy zbraní. "Hračky by mohly být zaměněny za skutečné zbraně, což může vyústit ve střet s policejními složkami," řekl v televizi N24 mluvčí policie v Kolíně nad Rýnem Christoph Gilles.

Policie v Mönchengladbachu vydala specifické varování, že nebude tolerovat napodobeniny opasků s výbušninami.

Kolínský karneval se často vyznačuje tím, že si neznámí muži a ženy na ulici dávají pusy. Muži, neznalí tohoto zvyku, si to ale mohou vykládat po svém.

Policista před nádražím v Kolíně nad Rýnem.
Policista před nádražím v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Organizátoři vedli osvětu v uprchlických ubytovnách s cílem vysvětlit nově příchozím migrantům, jak to na karnevalu chodí.

Pokud se ženy dostanou během oslav do problémů nebo budou vystaveny sexuálnímu obtěžování, mají možnost se uchýlit do takzvané bezpečné zóny pro ženy u kolínské katedrály. Prostor je ohraničen od okolí.

Policejní hlídky jsou posílené, v akci bude na 2800 policistů. Policejní posily jsou také v Mohuči, kde v jedenáct hodin začne hodokvas.

"Jsme nervózní, jako jsme nikdy nebyli. Nikdy jsme neabsolvovali tolik diskusí s policií ohledně bezpečnosti," uvedl pro časopis Der Spiegel jeden z organizátorů karnevalu v Mohuči Kay-Uwe Schreiber.

... a nemočte na zdi katedrály

Policisté v Mohuči budou vybaveni mobilními kamerami, připevněnými na uniformě.

Vedle výzev týkajících se bezpečnosti radnice v Kolíně nad Rýnem také žádá lidi, aby nemočili na zdi katedrály. V posledních letech to patřilo k problémům karnevalu zejména v pozdějších nočních hodinách.

Bezpečnostní opatření souvisí se Silvestrem, který byl v Německu tentokrát nevydařený. V Mnichově policie vyklidila nádraží kvůli informacím o hrozbě teroristického útoku a později postupně vycházelo najevo, že stovky mužů – převážně imigrantů – obkličovaly a osahávaly ženy v Kolíně, Hamburku, Stuttgartu a několika dalších městech.

V posledních týdnech rovněž policie pozatýkala na mnoha místech země několik islamistů. Nikdo ale neuvažoval o zrušení karnevalů, tradice toho kolínského sahá do roku 1823.

Některé z desítek žen, které nahlásily po oslavách Nového roku v Kolíně nad Rýnem, že byly napadány davem mužů, se podělily o nepříjemné zážitky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy