Kolín má karneval. Pro ženy vznikla bezpečná zóna, policie varuje před kostýmy džihádistů

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 4. 2. 2016 11:59
V Kolíně nad Rýnem začal karneval, zřejmě nejsledovanější v historii. Tentokrát musí Němci pečlivěji zvažovat, jakou masku či jaký převlek zvolí. Zbraně mohou být za hranou vkusu, nemluvě o pásech s výbušninami. Policie varuje, že pro to nebude mít pochopení.
Ochranka na karnevalu v Kolíně nad Rýnem.
Ochranka na karnevalu v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Přesně v jedenáct hodin, jedenáct minut a jedenáct sekund tradičně začal slavný karneval v Kolíně nad Rýnem a některých dalších městech německého Porýní.

Letos za mimořádných bezpečnostních opatření - kvůli obavám z terorismu a opakování sexuálních útoků ze Silvestra.

Policie dopředu varovala všechny účastníky karnevalu, aby pečlivě zvážili kostýmy, do kterých se převléknou. Přijde-li někdo v kukle a kalašnikovu jako džihádista, policisté proti němu zakročí.

Před kolínskou katedrálou vznikla takzvaná bezpečnostní zóna pro ženy.
Před kolínskou katedrálou vznikla takzvaná bezpečnostní zóna pro ženy. | Foto: Reuters

Raději žádné atrapy...

Nedoporučují se žádné atrapy zbraní. "Hračky by mohly být zaměněny za skutečné zbraně, což může vyústit ve střet s policejními složkami," řekl v televizi N24 mluvčí policie v Kolíně nad Rýnem Christoph Gilles.

Policie v Mönchengladbachu vydala specifické varování, že nebude tolerovat napodobeniny opasků s výbušninami.

Kolínský karneval se často vyznačuje tím, že si neznámí muži a ženy na ulici dávají pusy. Muži, neznalí tohoto zvyku, si to ale mohou vykládat po svém.

Policista před nádražím v Kolíně nad Rýnem.
Policista před nádražím v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Organizátoři vedli osvětu v uprchlických ubytovnách s cílem vysvětlit nově příchozím migrantům, jak to na karnevalu chodí.

Pokud se ženy dostanou během oslav do problémů nebo budou vystaveny sexuálnímu obtěžování, mají možnost se uchýlit do takzvané bezpečné zóny pro ženy u kolínské katedrály. Prostor je ohraničen od okolí.

Policejní hlídky jsou posílené, v akci bude na 2800 policistů. Policejní posily jsou také v Mohuči, kde v jedenáct hodin začne hodokvas.

"Jsme nervózní, jako jsme nikdy nebyli. Nikdy jsme neabsolvovali tolik diskusí s policií ohledně bezpečnosti," uvedl pro časopis Der Spiegel jeden z organizátorů karnevalu v Mohuči Kay-Uwe Schreiber.

... a nemočte na zdi katedrály

Policisté v Mohuči budou vybaveni mobilními kamerami, připevněnými na uniformě.

Vedle výzev týkajících se bezpečnosti radnice v Kolíně nad Rýnem také žádá lidi, aby nemočili na zdi katedrály. V posledních letech to patřilo k problémům karnevalu zejména v pozdějších nočních hodinách.

Bezpečnostní opatření souvisí se Silvestrem, který byl v Německu tentokrát nevydařený. V Mnichově policie vyklidila nádraží kvůli informacím o hrozbě teroristického útoku a později postupně vycházelo najevo, že stovky mužů – převážně imigrantů – obkličovaly a osahávaly ženy v Kolíně, Hamburku, Stuttgartu a několika dalších městech.

V posledních týdnech rovněž policie pozatýkala na mnoha místech země několik islamistů. Nikdo ale neuvažoval o zrušení karnevalů, tradice toho kolínského sahá do roku 1823.

Některé z desítek žen, které nahlásily po oslavách Nového roku v Kolíně nad Rýnem, že byly napadány davem mužů, se podělily o nepříjemné zážitky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy