Bezpečnostní hrozby premiérů. Soukromý mail si nechal každý, v hlídané Kramářově vile bydlel málokdo

Václav Dolejší
7. 1. 2016 12:03
Nejen Bohuslav Sobotka, ale i předchozí předsedové vlád nadělali svým ochráncům řadu vrásek na čele. Odmítali zrušit své soukromé mailové adresy, někteří nechtěli být omezováni ochrankou a jen dva z nich, Miloš Zeman a Vladimír Špidla, se v době svého úřadování přestěhovali do střežené Kramářovy vily. Zatímco někdejší Sobotkův stranický kolega Jiří Paroubek Sobotku za nedostatečné zabezpečení korespondence kritizuje, expremiér Mirek Topolánek se jej zastává.
Bydlení ve střežené Kramářově vile odmítla většina premiérů.
Bydlení ve střežené Kramářově vile odmítla většina premiérů. | Foto: ČTK

Praha - Když přijde nový politik do Strakovy akademie coby nový premiér, dostane nabídku, jak chránit vlastní bezpečnost: Zabezpečený počítač, telefon i vládní e-mailovou adresu, dále ochranku a třeba i bydlení v chráněné Kramářově vile. Ovšem skoro každý z dosavadních českých premiérů něco z toho odmítl nebo podcenil, tak jako nyní Bohuslav Sobotka s ledabyle zabezpečeným soukromým e-mailem.

A nařídit jim to nikdo nemůže, jde jen o doporučení expertů. Důvody, proč to odmítají, jsou v zásadě dva - buď si chtějí ve vysoké funkci zachovat alespoň část soukromí, nebo odmítají servis z populismu, aby nebyli vnímáni voliči jako papaláši. Nejčastěji odmítají bydlet v Kramářově vile a ochranku. "Premiér je instituce, k té pozici zkrátka patří nejrůznější omezení, která člověk musí přijmout. Odmítat je z nějakého frajerství je chybou,“ říká Jan Fischer, jenž seděl ve Strakově akademii v letech 2009 až 2010.

Bydlení v Kramářově vile využili zatím jen dva předsedové kabinetu – Miloš Zeman a Vladimír Špidla. Oplocený a hlídaný areál je přitom z pohledu ochranky daleko komfortnější, než když musí jezdit třeba za současným premiérem Sobotkou do jeho bytu na sídliště v pražských Stodůlkách.

Expert: Nejsou jen soukromými osobami, ať to přijmou

Jenže pro každou rodinu bydlení v historické vile s bodyguardy v předpokoji a kamerami na zahradě není zrovna příjemné. "Politici by měli víc akceptovat fakt, že nejsou jen soukromými osobami, vždyť ta vila má příslušný stupeň ochrany. To je, jako by americký prezident odmítl bydlet v Bílém domě,“ argumentuje bezpečnostní expert Andor Šándor, bývalý šéf vojenské rozvědky.

Není vyloučené, že se do Kramářovy vily současný premiér na doporučení s celou rodinou nakonec přestěhuje, protože řekl, že kvůli "celkovému zvýšení rizika útoků různého druhu požádal Úřad vlády i ministerstvo vnitra o návrhy konkrétního posílení své bezpečnosti".

Bohuslav Sobotka - stejně jako třeba Petr Nečas nebo Mirek Topolánek - však doposud vilu s jedinečným výhledem na Prahu využívá jen k pracovním jednáním. Zajišťovat premiérovu bezpečnost mezi paneláky je pro bodyguardy složité, už v minulosti si na to stěžoval někdejší šéf policejní ochranné služby Lubomír Kvíčala.

Nečas bez ochranky i limuzín s majáčky

Podřídit se doporučovaným opatřením nejvíc odmítal Petr Nečas. Okamžitě po jmenování na Pražském hradě v roce 2010 oznámil, že odmítá využívat služeb policejní ochranky, limuzín s houkajícími majáčky a na návštěvy do sousedních zemí místo letadlem jezdil autem. "Nevidím k tomu důvod, necítím nebezpečí," odmítl Nečas bodyguardy. Policie přání v tu chvíli nejmocnějšího muže v zemi musela respektovat, i když premiéra alespoň sledovala zpovzdálí.

Brzy se dostavily problémy - například na summitu nejvyšších představitelů Evropské unie měli organizátoři problém s "opuštěným" českým premiérem, který jako jediný dorazil bez vlastních bodyguardů. U Nečase se nakonec ukázalo, že odmítání ochranky mělo jiné důvody vzhledem k jeho vztahu k tajemnici a pozdější manželce Janě Nagyové.

Paroubek kritizuje, Topolánek chápe

V moderní éře si všichni premiéři ponechali soukromý e-mail stejně jako Bohuslav Sobotka. "Postupoval jsem ale standardně. Pro služební věci jsem používal vládní e-mail. Jinak pokud jde o soukromý e-mail, asi jsem měl více štěstí nebo možná maličko robustnější heslo," říká Jiří Rusnok v narážce na to, že útočníci se zřejmě dostali do Sobotkovy pošty jednoduše tím, že uhádli jeho heslo.

Zatímco většina předchůdců Bohuslava Sobotky má pro jeho současné problémy pochopení, kriticky si ho dobírá jeho předchůdce v čele ČSSD Jiří Paroubek. "Nebudu mlžit kolem politické neschopnosti a amatérismu Sobotky a jeho okolí. Podstata přece není v bezpečnosti, ale v tom, že o politicky intimnějších věcech se nekomunikuje po telefonu a už vůbec ne písemně," doporučuje utajená jednání Paroubek.

Naopak bývalý premiér a šéf ODS Mirek Topolánek poslal otevřený dopis, kde se ho zastal. "Občas chce třeba desetiletý kluk poslat tátovi do Prahy obrázek na jinou adresu než tá[email protected] t.č.vláda.cz," chápe Topolánek, že si Sobotka nechal privátní mail.

"Jako bývalý premiér, který má s brutálním zásahem do svého soukromí nezapomenutelnou zkušenost, se chci zastat Tebe, coby premiéra stávajícího. Každý člověk, tedy i premiér, má právo na soukromí," napsal Topolánek v dopise zveřejněném na serveru Echo.24.

 

Právě se děje

před 50 minutami

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší počet za posledních pět let. Zatím nejvíc bylo těchto profesionálních pěstounů v roce 2017, a to 900. Vyplývá to z výkazů ministerstva práce. Podle organizací na podporu ohrožených dětí a rodin jsou odměny pěstounů nízké. Přechodný pěstoun si měsíčně vydělá 20 000 korun hrubého. Minimální mzda nyní dosahuje 15 200 korun. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí podle statistiků činila 35 285 korun.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina je ČR jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Sněmovna by mohla rozhodovat o uzákonění zákazu děti do tří let do ústavní péče dávat. Odpůrci návrhu argumentují mimo jiné tím, že je málo pěstounů a o děti by se po omezení takzvaných kojeneckých ústavů neměl kdo postarat. Podle organizací roli hraje výše odměn, které se devět let neměnily. Také o přidání by měla dolní komora hlasovat. Vládní předloha počítá s navýšením o 2000 na 22.000 korun měsíčně. Poslanci navrhují víc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy