Praha - Policie v pátek prostřednictvím médií vyzvala občany, aby v souvislosti s mnoha případy výzev od falešného soudního exekutora Marka Holečka v žádném případě požadovanou částku neplatili a obrátili se na nejbližší policejní oddělení.
Případ falešného exekutora si v pátek převzal Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.
"Věc je prošetřována pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Zároveň jsou, v těsné součinnosti s Finančně analytickým útvarem ministerstva financí, činěny veškeré kroky k zajištění finančních prostředků na účtech, které jsou uvedeny na doručených výzvách," uvedl mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej.
Podle České televize se všechny účty, na které měly oběti falešného exekutora posílat peníze, podařilo zablokovat. Holeček si podle ČT u pěti bank otevřel osm účtů. Zatím se ví, že zaplatilo asi 100 až 150 lidí, uvedla ČT1.
Podle televize Nova to je šest účtů u čtyř bank, na účty už stovka lidí poslala asi milion korun. Ze dvou účtů chtěl někdo vyvést peníze do Anglie, uvedla Nova. Majitelka jednoho účtu televizi řekla, že účet založila proto, že ji o to požádal neznámý muž z Hongkongu.
Před falešným soudním exekutorem ve středu varovala Exekutorská komora. Holeček, vydávající se za soudního exekutora, respektive jeho údajný exekutorský úřad, kontaktoval řadu lidí a požadoval po nich peníze.
Falešný exekutor má i webové stránky
Tajemník komory Petr Ustohal zároveň uvedl, že dokumenty zaslané falešným soudním exekutorem Markem Holečkem je možné postoupit komoře k dalšímu řízení.
Údajný podvodník využívá falešných stránek exekutorského úřadu na adrese rychlyexekutor.cz a dále falešných stránek neexistující Exekutorské unie na stránkách exekutorskaunie.cz. Využívá rovněž falešného razítka soudního exekutora pod dokumentem, označeným jako "Poslední exekuční výzva před provedením fyzické exekuce".
Viceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek pro Českou televizi nevyloučil, že pachatelů byl víc, a to s ohledem na obrovský rozměr celého podvodu.