Poukazy na dovolenou, peníze pro obce. Vládá schválila kvůli koronaviru nové výdaje

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2020 21:56
Na zmírňování dopadů šíření koronaviru dnes vláda schválila další výdaje. Počítá mimo jiné s kompenzací 1200 korun na obyvatele pro obce za nižší příjmy z daní, dotacemi na stavbu škol a školek nebo státem podporovanými poukazy na domácí dovolenou. Zároveň kabinet schválil již potřetí od propuknutí pandemie zvýšení schodku státního rozpočtu v letošním roce, tentokrát z 300 na 500 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) jde už o poslední úpravu státního rozpočtu pro letošní rok. Odmítla zvýšit příjmy rozpočtu zvyšováním daní nebo provádět úsporná opatření. Před šířením koronaviru byl schodek naplánován na 40 miliard korun. Sněmovna by měla rozpočet projednat ve stavu legislativní nouze 16. června.

Příspěvek 1200 korun na obyvatele má obcím kompenzovat výpadek příjmů způsobený vyplácením příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a společníkům malých firem. Celkově mají dostat 12,8 miliardy korun. Svaz měst a obcí počká na paragrafové znění návrhu, žádá příspěvek bez podmínek a administrativy. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes vláda schválila také další dotace pro obce ve výši 9,7 miliardy - například 3,1 miliardy dostanou malé obce do 3000 obyvatel na opravy škol a školek a o dvě miliardy byl zvýšen rozpočet ministerstva životního prostředí na vodohospodářské projekty obcí.

Státem podporované poukazy na domácí dovolenou jsou součástí vládou schváleného krizového akčního plánu cestovního ruchu v ČR pro letošní a příští rok. Opatření zacílená na cestovní ruch v něm mají hodnotu zhruba 6,7 miliardy korun. Poukazy budou v první etapě sloužit k úhradě pobytu a procedur v lázních, na které stát přispěje 40 procent, maximálně 4000 korun.

Vláda souhlasila kvůli snížení dopadů epidemie koronaviru také s prodloužením lhůty pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok do 18. srpna. Dosud byl termín stanoven na 1. července. Prodlouží se také do konce srpna vyplácení příspěvků na náhrady mezd lidem v karanténě či v provozech s nařízeným uzavřením z kurzarbeitového programu Antivirus.

Kabinet se vyslovil i pro to, že Česká republika může přijmout půjčku od Evropské komise na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru. Česko bude moci podle rozhodnutí vlády přijmout rovněž půjčku od Rozvojové banky Rady Evropy (CEB) za zhruba osm miliard korun (300 milionů eur).

Stav nebezpečí mohou nyní vyhlašovat kraje, navrhovaná novela zákona o bezpečnosti ČR dává tuto pravomoc i vládě. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by byl mírnější stav nebezpečí v budoucnu lepší celostátní reakcí na pandemii, sucho či kybernetické útoky než nynější nouzový stav. K revizi krizové a bezpečnostní legislativy přiměly vládu právě potíže při pandemii covidu-19 v posledních měsících.

Jako vodítko pro zájemce o cestování do zahraničí po odeznění epidemie ministerstvo zahraničí zveřejnilo na svém webu interaktivní Mapu cestovatele, která informuje o podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí světa a pro návrat z nich. Pro turisty pojišťovny nepojistí riziko nemoci covid-19 jen ve Švédsku a Británii, které takzvaný koronavirový semafor ministerstva zahraničí označuje červenou barvou.

Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných v neděli v Česku stoupl na 3,39 procenta, což je nejvíc od 11. dubna. Laboratoře provedly jen 1798 testů na covid-19, tak málo jich bylo naposledy v druhé polovině března. Nakažených v neděli přibylo 61, nejvíc za poslední čtyři dny. Za dnešek zatím bylo potvrzeno 42 nových případů covidu-19 a počty vyléčených a zemřelých stagnovaly. Od začátku března se v Česku nakazilo 9670 lidí, vyléčilo se 6979 a zemřelo 328 z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy