Až do úterních večerních hodin se protáhlo jednání Poslanecké sněmovny, která probírala česko-ruské vztahy v souvislosti s tvrzením bezpečnostních složek, že výbuch v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014 způsobili agenti ruských tajných služeb. Poslanci při závěrečných hlasováních postup české vlády jednoznačně podpořili, včetně rozhodnutí vyhostit 18 ruských diplomatů.
"Odsuzujeme teroristické útoky speciálních jednotek ruské vojenské zpravodajské služby organizované na území České republiky, vedoucí k násilné smrti českých občanů, rozsáhlému zničení soukromého majetku a veřejných hodnot, včetně okolí muničních skladů. Považujeme to za nepřijatelné porušení svrchovanosti České republiky, mezinárodního práva a akt nepřátelství a agrese," zní první bod usnesení poslanců, pro který hlasovalo 72 poslanců.
Aktuální informace @Aktualnecz z PS: Poslanecká sněmovna přijala usnesení, že souhlasí s vyhoštěním 18 diplomatů Ruské federace. pic.twitter.com/NuogKeKVsn
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) April 20, 2021
Ještě o deset poslanců více podpořilo poděkování těm, kteří se podíleli na odhalení pachatelů. "Sněmovna vyslovuje poděkování Ministerstvu vnitra, Ministerstvu zahraničních věcí, Bezpečnostní informační službě, Úřadu pro zahraniční styky a informace, Vojenskému zpravodajství, Policii České republiky a Nejvyššímu státnímu zastupitelství a všem, kteří se podíleli na ztotožňování činnosti příslušníků GRU na území České republiky," shodli se poslanci na těchto slovech.
Zajímavá situace nastala ve chvíli, kdy se objevila dvě obdobná usnesení, ve kterých poslanci vyzývali vládu k dalšímu snížení počtu ruských diplomatů v České republice. Jedno usnesení navrhl předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, druhé předseda STAN Vít Rakušan.
"Sněmovna vyzývá vládu, aby adekvátně reagovala na kroky Ruské federace, nově nastavila vztahy s Ruskou federací a zásadně omezila početní zastoupení na ambasádě Ruské federace podle principu reciprocity," navrhl Bartošek, jehož usnesení většina sněmovny podpořila. O chvíli později už nedostal většinu hlasů návrh Rakušana. "Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby snížila počet ruských diplomatů v Česku na úroveň počtu diplomatů České republiky v Rusku," navrhl šéf STAN.
Jan Bartošek Aktuálně.cz po hlasování vysvětlil, že někteří poslanci už nepodpořili návrh Rakušana, protože hlasovali právě pro jeho návrh. Navíc dodal, že svůj návrh konzultoval s dalšími stranami s cílem, aby měl šanci opravdu projít. Pro návrh hlasovala například koalice SPOLU, tedy ODS, KDU - ČSL a TOP 09, stejně jako STAN, Piráti, ČSSD a ANO.
Návrh Jana Bartoška: "Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby adekvátně reagovala na kroky Ruské federace, nově nastavila vztahy s Ruskou federací a zásadně omezila počet zastoupení na ambasádě Ruské federace podle principu reciprocity." pic.twitter.com/c7xsyLPIn2
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) April 20, 2021
Většina poslanců také podpořila výzvu vládě, aby zásadně odmítla nepřijatelné vměšování Ruské federace do suverenity České republiky a přijala veškerá opatření ke snížení rizika provedení dalších operací ruských speciálních jednotek. Pro bylo 78 poslanců, proti 3. Stejně tak byla naprostá většina poslanců pro výzvu vládě, aby požadovala po Ruské federaci vyvození odpovědnosti za útok na sklad ve Vrběticích a zároveň po ruské straně vyžadovala finanční náhradu a odškodnění za oběti, materiální školy a likvidační práce po útoku. Proti byli pouze tři poslanci, pro 83.
Stejný počet poslanců zvedl ruku i pro výzvu, aby vláda na jednání Severoatlantické rady bez zbytečného odkladu požádala spojenecké země NATO o společné veřejné vyjádření podpory České republice a vyzvala je ke koordinovaným krokům v reakci na odhalení, že za výbuchy ve Vrběticích je odpovědná Ruská federace. Hlasovací protokol prozrazuje, že proti bylo 7 zákonodárců.
Většina poslanců však byla proti usnesení, ve kterém se mluvilo o ekonomických sankcích. V návrhu stálo, že sněmovna vyzývá vládu, aby ve spolupráci se spojenci z EU a NATO nastavila koordinované ekonomické sankce vůči Rusku a dalším navázaným nestátním orgánům, kteří působí proti zájmům a svrchovanosti České republiky.
Pro zajímavost, takto zněl přesně zajímavý návrh poslance Jana Bartoška ohledně ekonomických sankcí, který nezískal většinu. Tabulka ukazuje, jak hlasovaly jednotlivý kluby. Upozorňuji, že kvůli covidovým opatřením jedná sněmovna v polovičním počtu. pic.twitter.com/zOB0qWWysO
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) April 20, 2021
Jednání o Vrběticích začalo po druhé hodině odpoledne. Ještě než premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Jan Hamáček přistoupili k mikrofonu v jednacím sále, vystoupili v kuloárech sněmovny před novináři.
"My bychom vás chtěli informovat o našem vzájemném jednání o naší pozici k reakci ruské strany na vyhoštění našich 18 diplomatů, kteří byli podle informací našich bezpečnostních složek agenty. Po tom bezprecedentním teroristickém útoku na našem území, který je samozřejmě nepřijatelný," začal předseda vlády.
Společně s Hamáčkem se podle jeho slov shodli, že reakce ruské strany z hlediska počtu našich diplomatů je absolutně nepřijatelná. "Česká republika neudělala nic proti Rusku. Naopak. Ruští agenti operovali na našem území," pokračoval Babiš, který se omluvil za svá slova na tiskové konferenci po pondělní vládě.
"Nebyl to akt státního terorismu. Byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři, a samozřejmě ta přítomnost agentů GRU na našem území je absolutně nepřijatelná," řekl v pondělí mimo jiné předseda vlády. "To slovo zboží bylo nešťastné. Já se za to omlouvám," reagoval v úterý, omluvu ještě několikrát zopakoval. "Na základě jednání na vládě, kde vystoupil nejvyšší státní zástupce a ředitel Národní centrály organizovaného zločinu, jsem v podstatě opakoval jejich slova. Použil jsem slovo zboží, za to se omlouvám, tak jsem to samozřejmě nemyslel. Tam přišli o život naši spoluobčané, takže za to se omlouvám, nebylo to takto myšleno," upozornil.
Ukázka z dnešního vystoupení premiéra Andreje Babiše, který se během minuty 4 krát omluvil za svá včerejší slova o “zboží”. Z aktuálního stanovisko AB i Jana Hamáčka je zřejmé, že Česko nenechá bez odezvy chování Ruska vůči naší zemi. pic.twitter.com/j2ThiJqwjf
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) April 20, 2021
Jan Hamáček ze všeho nejdříve řekl, že Česká republika je schopna u každého vyhoštěného Rusa dokázat, že byl agentem. "Ruská strana zvolila postup, který znamená paralýzu naší ambasády v Moskvě. Naše ambasáda je ve stavu, kdy fungovat nemůže, nebo může fungovat jenom s velkými obtížemi," stěžoval si ministr.
Popisoval přitom, jak nyní čeští velvyslanci v EU dostávají instrukce, aby se obrátili na české spojence v zahraničí, požádali je o projevení solidarity a pracovali na společném prohlášení EU a NATO.
"Požádáme je, aby zvážili předvolání ruských velvyslanců, vyjádřili podporu České republice a protestovali proti destruktivnímu působení ruských zpravodajských služeb proti zájmům a bezpečnosti členských států EU a NATO. Budeme vyzývat ke kolektivní akci zemí EU a NATO, která budou směřovat k solidárnímu vyhoštění identifikovaných příslušníků ruských zpravodajských služeb z členských států EU a NATO," upozornil Jan Hamáček.
Následně promluvil premiér před poslanci, kterým popisoval, co přesně dělal kolem Vrbětic od chvíle, kdy ho kontaktovali zástupci tajných služeb. "Byl to odporný, nepřijatelný, bezprecedentní teroristický akt na našem území. Zemřeli dva čeští občané, je mi to hluboce líto. Připravujeme žalobu na vymáhání škody. Děkuji všem, kteří to chápou," vrátil se k dění ve Vrběticích.
Na vystoupení premiéra reagoval předseda ODS Petr Fiala, který požadoval, aby politici postupovali v této věci jednotně. "Něco takového se nestalo v moderní historii České republiky a těžko bychom hledali takový případ v Evropě. Byl bych rád, abychom postupovali společně," uvedl Fiala.
"Prosím vládu, vyzývám, aby přestalo jakékoliv zlehčování a bagatelizace. Považoval jsem za naprosto nevhodný výrok premiéra Babiše, že se jednalo o útok na zboží. A jsem rád, že se premiér omluvil a vzal svá slova zpět," sdělil předseda ODS, podle kterého šlo jednoznačně o státní terorismus ze strany Ruska. "Protože to provedl stát. To je něco nepřijatelného a nepředstavitelného. Když je nějaký stát připraven dělat takové akce na území jiného státu, tak je to extrémně nebezpečné," prohlásil Fiala, který kritizoval, že v tomto období byl odvolaný ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Postup vlády kritizovala také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Není možné pochválit to, jakým způsobem se dnes vláda k situaci staví. Nejdříve premiér v sobotu velmi roztřeseným hlasem oznámil, co se stalo. Ale když se podíváme, jak zareagovala ruská strana, tak pak se sobotní razance dost vytratila," vyčetla šéfka TOP 09 předsedovi vlády a požadovala, aby vláda vyhostila více ruských diplomatů.
Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip hájil postup Ruska a zpochybňoval české vyšetřování. "Žádný důkaz nebyl předložen. Pro mě jako pro právníka je zásadní rozdíl mezi důvodným podezřením a důkazy. Důkazy hodnotí soud. To je pro mě to nejpodstatnější," tvrdil Filip, podle kterého za výbuchy může privatizace. Předseda KDU - ČSL Marian Jurečka Filipovi sdělil, že kdyby komunisté chodili na bezpečnostní výbor, tak by získali k případu mnoho informací.
Jurečka se obrátil i na premiéra a požádal ho, aby veřejnosti uceleně sdělil, co a jak se přesně kolem Vrbětic odehrálo. "Chtěl bych vás také požádat o daleko větší razanci na mezinárodním poli. Prosím pěkně, buďte v tomto daleko aktivnější. Vůbec nechápu, proč jste v takové situaci měnili ministra zahraničí. Je evidentní, že vláda věděla o Vrběticích a přesto jsem s výměnou ministra souhlasil," kritizoval Babiše a Hamáčka šéf lidovců.
Samotný Hamáček naopak poslance chválil a tvrdil, že je debatou příjemně překvapený. "Když jsem to poprvé viděl, tak jsem na to koukal jako blázen. Řekl jsem si, že to bude nejtěžší věc jako ministra. Přišly obavy, jak dál a co dělat. Ale máme za sebou nejúspěšnější operaci našich bezpečnostních složek v novodobé historii. Je to fenomenální úspěch, že tyto složky rozbily dvě složky ruských tajných služeb. Jsem strašně rád, že se to podařilo," prohlásil k případu Vrbětice.
"Stojím si za každým jedním rozhodnutím za posledních čtrnáct dní. Věřím, že to dotáhneme do konce. Až tato vláda bude končit, tak budeme končit s vědomím, že jsme vykonali kus dobrá práce pro Českou republiku a celou Evropu," končil vystoupení.
Důkazů proti Rusku je dost, tvrdí poslanci po jednání s BIS
Už z dopoledních jednání bylo zřejmé, že mnozí poslanci budou požadovat na odpoledním zasedání celé sněmovny po vládě, aby vůči Rusku zaujala ostřejší postoj. Celá řada poslanců přicházela do parlamentu s přesvědčením, že dosavadní kroky české vlády nestačí a je potřeba přidat další.
"Myslím si, že by Česká republika měla přitvrdit z hlediska vyhošťování ruských diplomatů," prohlásila například předsedkyně výboru pro obranu a bezpečnost Jana Černochová (ODS) před začátkem jednání tohoto výboru. Vzápětí přiznala, že podporuje návrh, aby byly srovnány počty českých a ruských diplomatů. "Osobně se mi líbí myšlenka, že bychom měli stejný počet diplomatů v Rusku jako Rusko zde," uvedla těsně před jednáním.
Po jednání Černochová oznámila, že její výbor vyzval vládu, aby narovnala počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a na ruské ambasádě v Praze. Výbor chce po Rusku omluvu, náhradu škody i odškodnění pro pozůstalé po obětech výbuchu. Výbor také vyzval vládu, aby zásadně odmítla nepřijatelné vměšování Ruské federace do suverenity České republiky a přijala veškerá opatření ke snížení rizika dalších operací ruských speciálních jednotek. Pro usnesení hlasovalo 14 členů výboru, jeden se zdržel.
Podle Černochové Bezpečnostní informační služba poslancům poskytla detailní prezentaci o vyšetřování. "Skutečně absolutně prokazuje to, že tady k tomu útoku došlo, že lidé, kteří jsou s útokem spojováni, byli v inkriminovaných časech ve Vrběticích i České republice. Byli jsme informováni o tom, jak přicestovali, kam cestovali dál, takže skutečně těch důkazů je celá řada," řekla s tím, že na výboru získala informace, které jí vyjasnily dosavadní pochybnosti.
Mezi těmi, kteří požadují tvrdý postoj vůči Rusku patří například člen výboru a předseda STAN Vít Rakušan. "Situace je opravdu vážná, nemůžeme se spokojit s vyhoštěním 18 diplomatů. Chceme, aby stejné usnesení přijala také celá sněmovna," avizoval Rakušan.
Že bude snižování počtu ruských diplomatů ve hře, bylo zřejmé už v pondělí před půlnocí, kdy končilo jednání bezpečnostního výboru, na kterém byl ministr zahraničí a vnitra Jan Hamáček i ředitel BIS Michal Koudelka. Výbor totiž přijal usnesení o pěti bodech, ten poslední se týká zmiňovaných diplomatů. "Výbor pro bezpečnost vyzývá vládu, aby adekvátně reagovala na kroky Ruské federace, nově nastavila vztahy s Ruskou federací a následně omezila početní zastoupení Ruské federace podle principů reciprocity," zní přesně pátý bod.
Zejména poslanci koalice SPOLU, tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09, vystupovali k chování Ruska velmi kriticky a také na jednání bezpečnostního výboru žádali o tvrdý postup.
"Na útok válečného charakteru, který napáchal obrovské škody, a hlavně při něm zemřeli dva čeští občané, by bylo adekvátní reagovat vyhoštěním dalších ruských diplomatů. Pokud nebudeme tvrdě reagovat jako svrchovaný stát, tak naznačujeme Rusům, že můžou podobnou akci v budoucnosti zopakovat," mínil člen výboru za ODS Pavel Žáček. Navrhuje přitom, že by Česko mělo co nejdříve vyhodnotit, jakým způsobem Rusko narušilo chod české ambasády v Moskvě. "Měli bychom přijmout stejně silná opatření, aby se totéž stalo s ruskou ambasádou v Praze," podotkl.
Ráno jednala i sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS, která si pozvala ředitele BIS. "Podal nám informace a vysvětlil celou kauzu Vrbětice. Vzali jsme na vědomí informaci a poděkovali jsme důstojníkům BIS za jejich profesionální práci," oznámil následně předseda komise Pavel Bělobrádek.
Na dotaz Aktuálně.cz, zda tyto informace potvrzují útok dvou ruských agentů odpověděl, že fakta jasně ukazují, že ruští agenti se před výbuchem v areálu pohybovali. "Osobně jsem přesvědčen, že to byla akce ruských služeb, která měla zničit vojenský materiál mimo naše území. To nic nemění na tom, že akce byla provedena v České republice a stála životy českých občanů a obrovskou katastrofu," sdělil poslanec.
Ministr Hamáček už v pondělí přiznal své překvapení nad tím, jak moc českých diplomatů muselo Rusko opustit během jediného dne. "Reakce je silnější, než jsme očekávali. Je to víc diplomatů, než my jsme vypověděli zpravodajských důstojníků. Česká republika nic neprovedla, my jsme se stali obětí ruských operací. Rusové možná i tou razancí reakce dávají najevo, jak moc jim vadí, že české bezpečnostní síly rozbily obě rezidentury SVR a GRU," uvedl. SVR je zkratka hlavní zpravodajské služby Ruské federace, GRU je hlavní správa rozvědky Ruské federace.