Praha - Největší úspory jsou po třech měsících od zavedení zdravotnických poplatků u léků a na pohotovosti. Naopak do ordinací a nemocnic se pacienti po úvodním šoku vracejí.
Vyplývá to z údajů, které chce ministr zdravotnictví ve čtvrtek předložit komisi koaličních expertů a které má Aktuálně.cz k dispozici.
Nejde však o konečné údaje, jak fungovaly zdravotnické poplatky první tři měsíce po svém zavedení. Ministerstvo zatím výsledky odhadlo po zpracování údajů o 300 tisících pojištěncích.
Konzum léků končí
Výdaje za léky na recept se proti loňskému prvnímu čtvrtletí snížily o 18 procent, udržel se tedy pokles, který pojišťovny zaznamenaly v lednu. Z dat je zřejmé, že se ušetřilo hlavně za laciné léky. Položek na receptu bylo totiž předepsáno o 43 procent méně než loni.
Pohotovost, za kterou se platí 90 korun, zaznamenala o 39 procent méně návštěv. Pokles tedy nakonec nebude tak velký, jak signalizovala lednová data, kdy návštěvy poklesly o 45 procent. Přesto není vyloučeno, že třetina návštěv odpadne i během celého roku.
Z předběžných údajů naopak vyplývá, že lidé namísto pohotovosti častěji volají záchranku, která se platit nemusí. Záchranná služba zaznamenala za první čtvrtletí stejně případů jako loni, i když v lednu poklesl zájem o třetinu.
Nemocnice pacienty udržely
Březnová čísla potěšila ambulantní specialisty a nemocnice. Ti jsou placeni podle odvedené práce a lednový nezájem pacientů mohl ohrozit jejich příjmy.
Soukromí specialisté měli v lednu o 28 procent návštěv méně, v únoru a březnu to však už bylo stejné jako loni. O čtvrtinu nižší počet návštěv však zaznamenaly i v březnu ordinace specialistů v nemocnících.
Lůžková zařízení v nemocnicích měla v lednu o 12 procent méně pacientů, za první čtvrtletí o 10 procent. Lékaři však pacienty zřejmě nechávají déle ležet. Lůžka byla totiž v únoru a březnu obsazena zhruba stejně jako loni.
Za děti 180 milionů
Podle odhadu ministerstva zdravotnictví se v prvním čtvrtletí na poplatcích vybralo 1,28 miliardy korun. Z toho překvapivě většinu zaplatili dospělí ve věku 18-64 let, celkem 820 milionů. Starší lidé zaplatili 280 milionů, za děti do 18 let se platilo 180 milionů.
Sedm set milionů z rodinných rozpočtů se rozpustilo v poplatcích a doplatcích za léky, v ambulancích se zaplatilo téměř půl miliardy.
Z údajů samotné VZP vyplývá, že počátkem května zaplatilo 200 občanů celkem 1,5 milionu korun nad pětitisícový limit. Z toho čtvrtina jsou Pražáci.