Odbory: Bude generální stávka kvůli Julínkově reformě

Petr Holub, Pavel Baroch
20. 5. 2008 16:41
Nemocnice zůstanou mimo provoz po celý den
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Proti zdravotnickým reformám ministra Tomáše Julínka byl vyhlášen dosud nejsilnější veřejný prostest.

Zdravotnické odbory oznámily, že v úterý 24. června budou stávkovat všechny nemocnice.

Navíc je hodinovou výstražnou stávkou podpoří všechny svazy největší odborové centrály Českomoravské komory odborových svazů.

"Budeme stávkovat proti všem nevratným reformním krokům, které vláda chystá. Nejvíc jich je opravdu ve zdravotnictví," potvrdila mluvčí odborů Jana Kašparová.

Hodinovou generální stávku naposledy zažilo Česko v listopadu 1989.

Odloží se operace

Zdravotníci chtějí na rozdíl od ostatních odborářů stávkovat celý den.

"Zvolíme běžný postup. Budeme poskytovat akutní péči a odloží se operace, které bude možné odložit. Bude záležet na místních podmínkách," vysvětlil plány zdravotnických odborů jejich předseda Jiří Schlanger.

Zdůraznil, že stávka nebude namířena proti pacientům, ani proti zaměstnavatelům.

"Vládě utekl obsah reformy," zdůvodnil protesty Schlanger.

Vize odborů: Stávka a zase stávka

Julínek chce podle něho nejen zahájit privatizaci fakultních nemocnic a privatizovat zdravotní pojišťovny. Reforma má údajně za cíl privatizovat peníze ze zdravotního pojištění, které platí všichni občané podle zákona.

"Se stávkou souhlasili zástupci všech krajů," řekl Schlanger a dodává: "Pokud vláda neustoupí ano po stávce, můžeme dohodnout další, která by trvala déle."

Ke Schlangerovým odborům se připojí i Lékařský odborový klub. "Předběžně jsme domluveni na společném postupu," potvrdil jeho předseda Martin Engel.

"Pro naše rozhodnutí bylo důležité, že náš postoj podpořila Evropská federace lékařů zaměstnanců FEMS," doplnil Engel.

Pojedou vlaky, tramvaje a metro?

O případném připojení ke generální stávce budou jednat i železniční odbory, které nepatří do Českomoravské konfederace odborových svazů.

"Máme právě výjezdní zasedání," řekl Aktuálně.cz první místopředseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša. Dodal, že se musí o dalším postupu nejprve poradit.

Stený postup zvolili i odboráři-strojvedoucí metra a řidiči tramvají. Nejprve se poradí, zda se ke stávce připojí a jakým způsobem.

"Schůze rozhodne, zda se připojíme," řekl Aktuálně.cz Vratislav Feigel, odborový předák pražským tramvajáků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy