Odbory: Bude generální stávka kvůli Julínkově reformě

Petr Holub, Pavel Baroch
20. 5. 2008 16:41
Nemocnice zůstanou mimo provoz po celý den
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Proti zdravotnickým reformám ministra Tomáše Julínka byl vyhlášen dosud nejsilnější veřejný prostest.

Zdravotnické odbory oznámily, že v úterý 24. června budou stávkovat všechny nemocnice.

Navíc je hodinovou výstražnou stávkou podpoří všechny svazy největší odborové centrály Českomoravské komory odborových svazů.

"Budeme stávkovat proti všem nevratným reformním krokům, které vláda chystá. Nejvíc jich je opravdu ve zdravotnictví," potvrdila mluvčí odborů Jana Kašparová.

Hodinovou generální stávku naposledy zažilo Česko v listopadu 1989.

Odloží se operace

Zdravotníci chtějí na rozdíl od ostatních odborářů stávkovat celý den.

"Zvolíme běžný postup. Budeme poskytovat akutní péči a odloží se operace, které bude možné odložit. Bude záležet na místních podmínkách," vysvětlil plány zdravotnických odborů jejich předseda Jiří Schlanger.

Zdůraznil, že stávka nebude namířena proti pacientům, ani proti zaměstnavatelům.

"Vládě utekl obsah reformy," zdůvodnil protesty Schlanger.

Vize odborů: Stávka a zase stávka

Julínek chce podle něho nejen zahájit privatizaci fakultních nemocnic a privatizovat zdravotní pojišťovny. Reforma má údajně za cíl privatizovat peníze ze zdravotního pojištění, které platí všichni občané podle zákona.

"Se stávkou souhlasili zástupci všech krajů," řekl Schlanger a dodává: "Pokud vláda neustoupí ano po stávce, můžeme dohodnout další, která by trvala déle."

Ke Schlangerovým odborům se připojí i Lékařský odborový klub. "Předběžně jsme domluveni na společném postupu," potvrdil jeho předseda Martin Engel.

"Pro naše rozhodnutí bylo důležité, že náš postoj podpořila Evropská federace lékařů zaměstnanců FEMS," doplnil Engel.

Pojedou vlaky, tramvaje a metro?

O případném připojení ke generální stávce budou jednat i železniční odbory, které nepatří do Českomoravské konfederace odborových svazů.

"Máme právě výjezdní zasedání," řekl Aktuálně.cz první místopředseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša. Dodal, že se musí o dalším postupu nejprve poradit.

Stený postup zvolili i odboráři-strojvedoucí metra a řidiči tramvají. Nejprve se poradí, zda se ke stávce připojí a jakým způsobem.

"Schůze rozhodne, zda se připojíme," řekl Aktuálně.cz Vratislav Feigel, odborový předák pražským tramvajáků.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 28 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy