Julínek se rozhodl uspíšit převod fakultních nemocnic

Petr Holub
15. 5. 2008 11:41
Ministru školství se nový plán nelíbí
Ministr zdravotnictví Julínek na lavici Ústavního soudu.
Ministr zdravotnictví Julínek na lavici Ústavního soudu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek oznámil ředitelům státních nemocnic plán, jak se jejich ústavy změní na akciové společnosti.

Jde o jeden ze zásadních kroků ve druhé etapě zdravotnických reforem, které vláda zahájila loni, když zavedla například poplatky za lékařské služby.

Zdroj z vedení jedné pražské nemocnice, která patří do kategorie státních, Aktuálně.cz řekl, že podle Julínkova plánu mají 31. července nemocnice dokončit soupis majetku a audit účetnictví.

Do 1. října pak budou nemocnice převedeny na akciové společnosti, k čemuž chce ministr zdravotnictví využít zákon o hospodaření se státním majetkem z roku 2001.

Julínek tak změnil svůj dosavadní plán, kdy chtěl nemocnice transformovat podle zákona o velké privatizaci z roku 1991.

Ministr školství Ondřej Liška Aktuálně.cz sdělil, že o takovém záměru Julínka neví, neboť nic takového na vládě diskutováno nebylo. Pokud by však takto chtěl Julínek opravdu postupovat, považoval by to Liška za matení veřejnosti.

"Já bych to viděl jako zvláštní trik: na jednu stranu dlouhé měsíce připravovat transformaci podle zákona o univerzitních nemocnicích a potom to udělat podle zákona úplně jiného. To je dost neseriózní  Znamenalo by to rozhodně důvod pro svolání koaličního jednání na nejvyšší úrovni," prohlásil Liška.

Mezi státní nemocnice patří devět fakultních nemocnic a specializované ústavy, jako je například nemocnice na Homolce, IKEM, Ústav hematologie a krevní transfúze a Masarykův onkologický ústav.

Příští týden má o reformách ve zdravotnictví jednat komise koaličních politiků a expertů, na níž se koaliční strany kvůli neshodám nad reformami dohodli. Komise se měla sejít už tento týden, ale jednání bylo posunuto.
 
Příští týden také studenti lékařských fakult Univerzity Karlovy chystají proti převodu fakultních nemocnic demonstraci.

Dalším zásadním krokem reforem má být transformace zdravotních pojišťoven. Přesný postup jejich převedení na akciové společnosti a privatizaci zatím ministr nezveřejnil.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy