Společně s prezidentskými volbami na Trutnovsku a v části Náchodska od 14:00 začne druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Lidé budou vybírat mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO). Doplňovací volby se konají kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl.
Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) odmítl spojitost hlasování o důvěře Babišově vládě a hlasování o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání. Piráti či lidovci chtějí hlasování o vydání předřadit rozhodování o důvěře. "Není podmíněno, aby jedno probíhalo po druhém," uvedl. Odlišná situace by podle něj byla, kdyby poslanci například deklarovali, že by v případě nevydání změnili svůj názor a podpořili vládu. Všechny strany kromě ANO slibují hlasovat proti Babišově vládě.
Vondráček odmítá, že by pozváním bývalého detektiva Komárka překračoval výbor své úkoly, jak tvrdí zástupci opozičních stran. "Podle jednacího řádu má provést urychleně nutná šetření, jestliže se většinově rozhodne, že je něco nutné, tak je to v souladu s jednacím řádem, a nechť to ti ostatní respektují," řekl.
Bývalý detektiv Jiří Komárek mluvil podle poslankyně ANO Taťány Malé o vztahu policejního vyšetřovatele Čapího hnízda s mafií. Výbor považuje za důležité se s takovou informací seznámit, proto se jeho členové za ANO připojili k hnutí Svoboda a přímá demokracie s žádostí, aby se Komárek zúčastnil úterního jednání, řekla novinářům.
Malá potvrdila prohlášení představitelů KDU-ČSL, že výbor by měl podle příslibu ANO do úterý 14:00 přijmout usnesení, zda doporučuje vydání předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Kalousek uvedl, že mandátovému výboru podobné usnesení jako to o pozvání Komárka, nepřísluší. Připomněl, že Komárek je nepravomocně odsouzený. Výboru má podle Kalouska za úkol Komárek sdělit "cosi, co si kolegové přejí slyšet". "Připomínám, že výbor není orgán činný v trestním řízení ani soud, nepřísluší mu předvolávat si svědky," konstatoval.
Výborný připomněl, že Komárek musí být kvůli výpovědi u výboru zbaven mlčenlivosti, což považuje za vysoce nereálné. "Působí to na mě, že hledáme důvody, aby se změnilo stanovisko SPD," uvedl. Poslanci Svobody a přímé demokracie zatím uvádějí, že se nic nezměnilo od posledního hlasování Sněmovny o vydání Babiše a Faltýnka, takže budou hlasovat pro.
Imunitní výbor si na úterý pozval bývalého detektiva Jiřího Komárka, řekl novinářům předseda poslaneckého klubu TOP 09 a člen výboru Miroslav Kalousek. Označil to za nehoráznost a věc, která výboru nepřísluší. Další z členů výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že pro pozvání Komárka hlasovali poslanci za ANO a SPD. Hledají se podle něj důvody, aby hnutí SPD změnilo názor a odmítlo vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
Co se dnes dělo ve sněmovně? Podívejte se na sestřih.
Lidovci věří, že v úterý mandátový a imunitní výbor rozhodne o stanovisku k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
ANO slíbilo,že v úterý rozhodne o vydání A.Babiše."Dané slovo platí,"věří Jan Bartošek tomu,že to nebudou protahovat pic.twitter.com/JgEhVFZeDk
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
"Jsou poslanci, pro které při rozhodování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bude důležité usnesení mandátového výboru. Je komfortní, aby co nejvíc poslanců si ještě názor mohlo udělat," dodal předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
"Hnutí ANO nám přislíbilo, že v úterý budeme mít k dispozici stanovisko mandátového a imunitního výboru o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka," řekl šéf poslaneckého klubu KDU Jan Bartošek, "proto navrhneme, abychom v úterý na plénu napřed rozhodli o vydání těchto poslanců, a teprve poté hlasovat o důvěře vlády."
Mandátový a imunitní výbor schválil svůj dnešní program díky poslancům ANO a SPD.
Schvalovací mašina ANO a SPD funguje. Program MIV schválen přesně touto většinou. Už to ani nechci komentovat...
— Marek Výborný (@MarekVyborny) January 10, 2018
Andrej Babiš nečekaný vývoj v jednání sněmovny nekomentoval a ve sněmovně už není.
"Schůze výboru je nyní přerušena, protože hnutí ANO a SPD se bude radit, jestli bude trvat na pozvání pana Komárka," řekl Michálek.
Jednací sál se už vyprázdnil. Mandátový a imunitní výbor ale už půl druhé hodiny stále jedná. Klíčové rozhodnutí je, zda-li si na své příští jednání pozve další hosty, které navrhuje hnutí ANO a SPD, nebo ne.
"Budeme se dál snažit, aby sněmovna napřed rozhodla o vydání Andrej Babiše a Jaroslava Faltýnka, a teprve potom o důvěře jeho vládě," dodal poslanec pirátů Mikuláš Ferjenčík.
Piráti nakonec večer dosáhli toho, co se snažili prosadit už na začátku dnešní schůze - aby o důvěře vlády rozhodovali poslanci až po verdiktu mandátového výboru o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
"Jsme připraveni konstruktivně jednat o druhém pokusu na půdorysu koaliční spolupráce," dodal Chvojka.
Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka: "Když vzniká vláda na půdorysu jedné strany bez koaličního jednání, tak to dopadá takto. Zažili jsme velkou ostudu. Nezažil jsem, že by se důvěra vládě neprohlasoval v rámci jediného jednacího dne."
"Poslanci z SPD a hnutí ANO v mandátovém výboru chtějí očividně vést vyšetřování, vyslýchat. Kvůli nim jsme nebyli schopni dnes rozhodnout o důvěře vlády," dodal šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.
"Je to důsledek špatné dohody mezi prezidentem a premiérem, že není třeba sestavit většinovou vládu, která nemá dojednanou potřebnou podporu," řekl po konci jednání šéf ODS Petr Fiala.
"Já považuji tento postup za čistou obstrukci, kterou organizovala ODS a řada nových poslanců se k tomu připojila," řekl Vojtěch Filip k přerušení schůzi. "Neznám důvod, pro který ODS tuto obstrukci zorganizovala a proč jí na to ostatní politické strany kývly," dodal.
Poslanci odhlasovali přerušení schůze do úterního odpoledne. Ten den dopoledne přitom na mandátový a imunitní výbor přijdou Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. Je tak možné, že odpoledne už poslanci budou znát názor výboru na jejich vydání.
K jednání mandátového a imunitního výboru se vyjádřil i Vít Rakušan.
Mandátový a imunitní výbor ale stále jedná.
Poslanci přerušili jednání sněmovny do příštího úterý.
Poslanec Marek Výborný redakci Aktuálně.cz potvrdil, že ANO a SPD chce na příští schůzi pozvat Jiřího Komárka. "Prozatím jsme se neshodli ani na programu dnešní schůze výboru. Vaše informace jsou ale reálné," řekl.
V přestávce zasedá mandátový a imutní výbor, který rozhodne, jestli si na své jednání pozve další svědky.
Za tímto oknem prave rozhoduje mandatovy a imunitní výbor kauzu Babis - Faltynek, která v mnohem napoví, jak jsme na tom se spravedlností v naši zemi... pic.twitter.com/J6253ZuDxv
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
"Když to hraje Andreji Babišovi do karet, svolají ANO a SPD mandátový a imunitní výbor do tří hodin. Rozhodnutí o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání však už od listopadu blokují obstrukcemi, které řádné vyšetření jejich kauzy sabotují," řekl předseda pirátského klubu Jakub Michálek.
Se záměrem poslanců ANO a SPD nesouhlasí Marek Výborný.
Poslanci ANO a SPD prosadili svolání MIV 10 minut po skončení dnešní schůze PS. Chtějí zvát na úterní jednání další osoby. Odmítám překračovat mandát výboru stejně jako pokusy o skryté obstrukce. Nejsme vyšetřovatelé!!!
— Marek Výborný (@MarekVyborny) January 10, 2018
Aktuální vývoj podle lidovce Mariana Jurečky nejspíš znamená, že se dnes o důvěře Babišově vládě nerozhodne.
S vysokou pravděpodobností tak hlasování o důvěře vlády proběhne příští tyden. Uvidíme, každopádně ANO a SPD si fakt v Mandatovém a imunitním vyboru nemohou dělat co chtějí a překračovat pravomoce tohoto výboru.
— Marian Jurečka (@MJureka) January 10, 2018
Klub KDU-ČSL požádal o hodinovou pauzu.
"Konáte v zájmu svého šéfa," obvinila poslance ANO Miroslava Němcová a připomněla jim jejich poslanecký slib.
"Vůbec nám nepřísluší, abychom se vyptávali lidí, kteří s tou věcí nemají vůbec nic společného a kteří vám slíbili, že vám tam přijdou říct nějaké drby," říkal rozhořčeně od řečnického pultu Kalousek. "Je to naprostá nehoráznost, která nikdy v historii zbavování imunity jakéhokoliv poslance nebyla," dodal.
"Pokládám za naprosto nepřístupné, že dnes budou konány další obstrukce při jednání mandátového a imunitního výboru při jednání o zbavení důvěry poslanců Faltýnka a Babiše," řekl Kalousek.
Bývalý detektiv Jiří Komárek, který spolu s Robertem Šlachtou odešel při policejní reorganizaci z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, neví tom, že by před mandátovým a imunitním výborem měl vypovídat. "Vůbec netuším, je to pro mě nová informace," řekl Aktuálně.cz Komárek. Kdyby pozvánku na výbor dostal, přišel by. Na otázku, zda by měl co říci o vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo Pavlu Nevtípilovi, odpověděl: "Určitě bych měl co říci, to, co jsem řekl u soudu." Komárek byl nedávno odsouzen za to, že policejního prezidenta Tomáše Tuhého neoprávněně nařkl z "brutálního úniku informací".
"Požádali o tom poslanci ANO a SPD a chtějí, aby byl přizván jakýsi pan Komárek. Ten pan Komárek má mít nějaké kompromitující materiály na vyšetřovatele Nevtípila," řekl Michálek.
Po středečním jednání sněmovny o vyslovení důvěry menšinové vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) se sejde mandátový a imunitní výbor. Má se zabývat přizváním dalších lidí na úterní schůzi výboru, na níž by měli Babiš a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek vypovídat v případu Čapí hnízdo, vyplývá z pozvánky.
Schůzi iniciovali podle člena výboru Marka Výborného (KDU-ČSL) členové za hnutí ANO a SPD. "Chtějí zvát na úterní jednání další osoby. Odmítám překračovat mandát výboru stejně jako pokusy o skryté obstrukce. Nejsme vyšetřovatelé," napsal na Twitteru.
Lidovec Marek Výborný přirovnal programové prohlášení vlády k dortu, který v pohádce vařil pejsek s kočičkou. Zdůraznil, že když ho pak na konci snědli, bylo jim špatně. Na to se s faktickou poznámkou přihlásil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, že to bylo jinak. "Snědl ho zlý černý pes a tomu bylo špatně," řekl.
Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík okomentoval Zemanův projev ve sněmovně, dává ho do souvislosti s prezidentskými volbami. "Chce vyhrát volby, tak podkuřuje voličům Andreje Babiše," uvedl.
Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka tak měl prezident učinit už v prvním pokusu. "Mohli jsme si odpustit tento kabaret zvaný první pokus," řekl. "Proč prezident Zeman nechtěl těch 101 podpisů již nyní pro první pokus? Nehodilo se to do časového konceptu jeho nekampaně k prezidentské volbě," doplnil ho na sociálních sítích místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
"Je to chytrá mocenská hra, ale myslí přitom pan prezident pouze na sebe, nikoliv na Českou republiku," řekl Miroslav Kalousek. Zeman podle něj dopředu počítal, že Babišova vláda v prvním kole důvěru nedostane a pak "bude v podstatě libovolně dlouhou dobu držet vládu bez důvěry a dávat si své vlastní podmínky premiérovi".
"Nikdo nevíme, jak dlouho bude prezident čekat. My teda nevíme, kdo bude prezident," řekl Lubomír Zaorálek k případnému druhému pokusu o sestavení vlády.
Video: Milan Chovanec označil Zemanův projev ve sněmovně za kultivovaný a věcný.
Ministr životního prostředí Richard Brabec si krátil dlouho chvíli hrou na klavír.
Skrytá romantická duše ministra životního prostředí Richarda Brabce:-) Jo a na tom klavíru ve sněmovní kavárně je myslím varování "nesahat"... https://t.co/OSXZ3UIOcE
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) January 10, 2018
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) podrobuje premiéra Babiše, jak to nazvala, testem důvěry. Hned prvním bodem "Lže někdy?" Babiš podle Pekarové neprošel. "Lež patří do běžné výbavy pana Babiše," uvedla a připomněla, že premiér například slíbil, že nebude ovlivňovat práci novinářů MAFRY a vzápětí se ukázal opak.
Jurečka přes odmítnutí dál žádá důstojný průběh jednání. "Před chvíli jsem slyšel, že tady pan premiér šeptá: To jsou zoufalci." My nejsme zoufalci, máme řádný mandát," uvedl bývalý ministr zemědělství Jurečka.
Poslanec Marian Jurečka navrhuje přerušit jednání sněmovny, dokud nebude přítomen premiér a většina vlády. "Je to nedůstojné," řekl Jurečka. Poslanci jej ale vzápětí odmítli.
To byl frmol, když poslanec Jurečka navrhl přerušení schůze, než bude přítomny premiér a většina vlády... Sotva to vyslovil, následovalo bzzzzzzz - a sněmovna byla skoro plna... Včetně premiéra :) Hlasování proběhlo, ale bylo zbytečně... A Jurečka mohl mluvit k plnému sálu :) pic.twitter.com/9k1a9Iex9g
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Zeman ve sněmovně pokračoval ve své kampani, míní Bartoš.
"Náš návrh na dotace pro mateřské školky všichni poslanci ANO odmítli, přitom šlo o pouhých 300 až 400 milionů korun," uvedla poslankyně STAN Věra Kovářová. "Teď jsem ten samý bod nalezla ve volebním programu," divila se ve sněmovně Kovářová. Vládní prohlášení považuje za nedůvěryhodné a vládu nepodpoří.
Andrej Babiš komentuje prezidentovu podmínku, aby mu před dalším pokusem o sestavení vlády doložil 101 hlasů ve sněmovně.
"Proč nechtěl prezident Zeman 101 hlasů už při prvním pokusu?" ptá se poslanců Stanjura. Podle něj je zřejmé, že Babiš jako protislužbu zítra Zemana podpoří v prezidentské volbě. "Politický tandem, politické spojenectví, politická dvojčata," okomentoval Stanjura vztah Zeman - Babiš.
"Je to hrozná nuda," zhodnotil středeční schůzi šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "Od rána slyšíme, jak to bude v druhém pokusu. Jediné co se změnilo, že hnutí ANO obsadilo ministerská křesla. Cíl byl splněn," dodal.
"Nikdo nám nemůže dát to, co nám může Andrej Babiš slíbit," komentuje programové prohlášení vlády Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Finta s programovým prohlášením pro všechny je amatérská. Nikdo nám nemůže dát to, co nám může Andrej Babiš slíbit. Tato země ale nepotřebuje sliby, nýbrž stabilní, jasně profilovanou vládu bez skvrny v podobě trestně stíhaného premiéra. Jen o takové vládě lze seriózně debatovat.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) January 10, 2018
Jeden z nejtvrdších projevů na adresu Andreje Babiše zazněl z úst Jana Farského (STAN). "Mě minulost pana premiéra straší," prohlásil šéf klubu Starostů a nezávislých. Farský pochybuje, že se Babiš bude věnovat řízení států, když jemu i jeho blízkým hrozí trestní stíhání. "Mezi vámi jsou jistě kvalitní lidé, kteří by roli premiéra zvládli," apeloval Farský na členy poslaneckého klubu ANO.
"Už měsíc se ví, že svůj první pokus o získání vlády hodil do koše a že důvěru sněmovny nezíská," řekl poslanec ČSSD Jan Chvojka s tím, že první pokus Babiš podle jeho výrazu "neodmakal".
Místopředseda sněmovny a ČSSD Jan Hamáček připustil, že by návrh Babišovy vlády na zdanění církevních náhrad podpořil.
Návrh na zdanění církevních restitucích jsem připraven podpořit, pokud je to ale opravdu myšleno vážně a návrh bude mít podporu. Nejdříve ANO nechtělo, pak mlžilo a dnes otočilo. Připomíná mi to debatu o důchodech, platech, jízdném zadarmo, a dalších.
— Jan Hamáček (@jhamacek) January 10, 2018
Komunisté ve středu vládu nepodpoří, ale projev jejich předsedy byl k hnutí ANO vstřícný. "Jsme připraveni a ochotni k dalším jednáním, které by vedly k lepšímu výsledku v následujících měsících."
Poslankyně ODS Miroslava Němcová říká, že požadavkem na 101 hlasů pro druhou vládu Andreje Babiše se Miloš Zeman chce voličům ukázat jako státník. "Jen se chce objevit jako státník, který, když jednou řekl, že bude chtít po Sobotkovi nebo mně 101 hlasů, tak je pořád pevný pan prezident, který v těchto ohledech trvá na svém. Chce se předvést v této státnické roli, ale nevěřím tomu ani 'ň'," komentovala Němcová novou Zemanovu podmínku. Podle ní prezident využil toho, že je dva dny před prezidentskými volbami a doufá, že z toho vytěží hlasy voličů.
"Vadí mi, že vláda je ochotna vysílat naše vojáky do misí i bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. V jednadvacátém století nemůžeme hazardovat s tím, jak je používána armáda a jak je zajišťována ochrana státních hranic a ochrana hranic Schengenského prostoru," prohlásil Filip.
"Tak když to říká pan prezident, tak určitě ano," reagoval Babiš na dotaz, jak reaguje na Zemanův požadavek, aby přinesl před svým druhým jmenováním premiérem 101 hlasů.
Úplně první slova Babise před novináři jako reakce na prezidenta, který po něm budu chtít při druhem pokusu 101 podpisu pro podporu vlády... AB nepůsobil vůbec dobre... pic.twitter.com/QwweCcpggS
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Při dalších jednáních o druhé vládě Babiš nevylučuje možnost vzniku koaliční vlády, i když je mu bližší jednobarevný kabinet. Pro nejbližší dobu počítá s jednáními s ČSSD a hnutím SPD. Koaliční spolupráci s SPD ale dále vylučuje. Od ostatních stran nedostal vstřícné signály ohledně spolupráce, uvedl.
Slova se ujal šéf komunistů Vojtěch Filip. "Do vládního prohlášení se dostala řada věcí, které mají prioritu mezi občany a které občané opravdu požadovali. Posuzuji to tak, že vláda viděla, co lidi pálí. Jsem rád, že se do prohlášení dostala otázka obecného referenda. Chybí mi tam ale termín a závazek, že vláda návrh zákona do určité doby předloží. Závazek o referendu měla i předchozí vláda a víme, jak to dopadlo," řekl.
"V demokratické historii naší republiky získaly strany ve volbách i větší procento než ANO a byl i velmi pestře zvolen parlament. Není tu žádná povinnost sněmovny odevzdat jednobarevné vládě mandát. Chci připomenout, že jediným zdrojem legitimity vlády je Poslanecká sněmovna," doplnil šéf ODS.
"Z vyjádření pana prezidenta i pana premiéra od počátku vyplývalo, že máme co do činění s pokusem sestavit jednobarevnou vládu. Bohužel jsme od obou slyšeli prohlášení, podle kterých není důvěra důležitá a podstatná a dá se bez ní vládnout v podstatě neomezeně dlouho," prohlásil šéf ODS Petr Fiala.
Andrej Babiš se o požadavku prezidenta na 101 hlasů dozvěděl až dnes od novinářů.
Andrej Babis dnes poprvé přišel mezi novináře a nepůsobil nijak v pohodě. Požadavek prezidenta na 101 podpisu ho zaskočil, navíc se ho dozvěděl od novinářů...Nejdříve odpovídal AB jen velmi stručně v jedné větě, nakonec se rozpovidal víc, ale není to ten “starý dobry” Babis ... pic.twitter.com/ywTSJFn18Q
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Poslanec Dominik Feri připomíná, že voličské průkazy lze vyřídit jen do dnešních 16 hodin.
Nezapomeňte, že voličské průkazy si na úřadě můžete vyřídit jen do dnešních 16:00! Pošlete prosím dál, díky!
— Dominik Feri (@DominikFeri) January 10, 2018
V případě, že vláda ve sněmovně důvěru nezíská, podá kabinet demisi na příštím zasedání 17. ledna, uvedl premiér Andrej Babiš. Pracovat chce stále stejně.
Jednání Poslanecké sněmovny po přestávce pokračuje.
Premiér Andrej Babiš považuje požadavek prezidenta Miloše Zemana, aby před druhým pokusem o sestavení vlády měl ve sněmovně garantovanou většinu, za standardní a logický. Sdělil to v reakci na Zemanovo oznámení, že ho podruhé jmenuje premiérem, teprve až bude mít zajištěných minimálně 101 hlasů.
"Co vím, tak pan prezident neřekl výslovně, že bude požadovat 101 podpisů, ale bude chtít garanci toho, že druhý kabinet získá aspoň 101 hlasů při hlasování o důvěře. Připadá mi to jako standardní a logický požadavek prezidenta před druhým pokusem," uvedl Babiš v textové zprávě.
Prezidentův projev ohodnotil i kandidát Mirek Topolánek: "Zemanův projev v Poslanecké sněmovně byl dobrý v tom, jak v rámci své předvolební 'nekampaně' oslovil své cílové voliče. Dalo by se říci, že s velkou částí jeho projevu souhlasím. Výhrady mám ovšem k tomu, jakým způsobem po celou dobu při povolebním vyjednávání postupuje. To, že za této situace vláda důvěru nezíská, je právě výsledkem jeho práce."
Poslankyně Taťána Malá z hnutí ANO nepovažuje prezidentův požadavek na většinovou vládu za komplikaci. "Určitě budeme vyjednávat o druhém pokusu a uvidíme," uvedla politička. Některé strany jako třeba lidovci nebo sociální demokraté přitom vylučují spolupráci s ANO, pokud by měl ve vládě sedět trestně stíhaný politik. Na otázku, zda je to pro ANO možná varianta, Malá odpověděla: "Je těžké předjímat, jak to dopadne. Až bude druhé kolo, uvidíme, jakým způsobem budou vyjednávání probíhat. Věřím, že hnutí ANO udělá všechno proto, aby mohlo mít stojedničkovou vládu."
Poslechněte si celý projev prezidenta Miloše Zemana.
Rozruch na sociálních sítích vyvolal výrok premiéra Andreje Babiše, který při dnešním projevu v Poslanecké sněmovně řekl: "Potřebujeme chránit půdu, jako základ našeho bohatství. My jsme udělali chybu, že jsme dovolili cizincům kupovat půdu. V Polsku a Maďarsku to nemají. Ano, samozřejmě to má absolutní dopad do té vertikály zemědělsko-potravinářské."
"Vzkaz voličům: Aby mohl váš vyvolený bezpečně vládnout, makat a neblábolit, musíte udělat ještě jednu věc. Potvrdit mě na Hradě," píše Jan Lipold ve svém komentáři.
Předseda pirátů Ivan Bartoš si myslí, že Zemanova podmínka, že Babiše jmenuje premiérem podruhé až když přinese 101 hlasů, je "prezidentská politická hra". "Jsou před námi prezidentské volby a myslím, že i tyto výroky používá pan Zeman v rámci kampaně, aby ukázal, že on je ten jediný, který má šanci v té volbě uspět a který o tom bude rozhodovat. To ale tak nemusí být," řekl Bartoš.
Podle ministra obrany Martina Stropnického je Zemanova podmínka, že Babiše jmenuje podruhé premiérem, až když přinese 101 hlasů, tlakem na ochotu a připravenost dalších subjektů s hnutím ANO spolupracovat. "A je to tlak i na to, abychom jsme my byli schopni jim nabídnout takovou variantu, která pro ně bude přijatelná. Ale to ještě neznamená, že se to povede," dodal.
"Měl to udělat už při prvním pokusu, už tady mohla být většinová vláda a nikoliv tady tato fraška," komentoval šéf lidovců Pavel Bělobrádek Zemanovo prohlášení, že Babiše jmenuje podruhé premiérem, až když přinese 101 hlasů.
Premiér Andrej Babiš zatím novou podmínku prezidenta Zemana nekomentoval. Podle lidí z jeho týmu ale prý prezident nebude vyžadovat stojedničkovou podporu.
Na jednání Poslanecké sněmovny vystoupil prezident Miloš Zeman. Pochválil programové prohlášení vlády. "Připomíná mi v dobrém slova smyslu švédský stůl, kde si každý může vybrat, na co má chuť," řekl.
Poté premiér Andrej Babiš ve svém zhruba hodinovém projevu shrnul priority menšinové vlády, mezi které patří důchodová reforma nebo budování dálnic. Poté Babiš poslance vyzval, aby o jeho slovech přemýšleli. "Vy se identifikujete jako levice a pravice, my jsme pro všechny," zakončil Babiš svůj projev před poslanci.
Jednání Poslanecké sněmovny bude pokračovat po přestávce ve 14:30.
Místopředseda sněmovny Hamáček přerušil jednání do 14:30.
Ve sněmovně hovoří Tomio Okamura z SPD, Babišovi vyčítá, že jeho hnutí nepustil do vlády. "Andrej Babiš se snaží vytvořit mediální dojem, že on je jediný chce být ve vládě," řekl Okamura.
"Nemáme právo vůči svým voličům vám věřit. TOP 09 bude aktivně hlasovat proti této vládě," řekl Kalousek. Dále zdůraznil, že pokud vláda nezíská důvěru, měla by se omezit jen na nejnutnější správu země. S takovou vládou nechce TOP 09 spolupracovat ani na jednotlivých zákonech.
Podmínky, se kterými je ČSSD připravena jednat o vládní spolupráci s Andrejem Babišem.
Naše podmínky... 😉 pic.twitter.com/3HIRvz3Mqz
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) January 10, 2018
"V programovém prohlášení vláda slibuje a nedělá si starosti s rozpočtovým rámcem, protože ani nepočítá s tím, že sliby bude plnit," kritizuje Kalousek.
Video: Babiše jmenuji podruhé premiérem, až když přinese 101 podpisů, řekl Zeman.
Jan Hamáček na svém blogu na Aktuálně.cz vysvětluje, proč ČSSD nepodpoří Babišovu vládu.
Proč @CSSD nepodpoří menšinovou vládu hnutí ANO, píšu podrobně ve svém dnešním blogu na @Aktualnecz. Ve volbách ANO získalo necelých 30% hlasů. Odpovědné by tedy bylo vést seriózní vyjednávání o vládě, která by se opírala o většinovou podporu. https://t.co/exl9Wrd1FT
— Jan Hamáček (@jhamacek) January 10, 2018
"Lhář nám doporučuje někoho, kdo lhal a je podezírán, že kradl, abychom mu věřili? V občanském životě, bychom to určitě neudělali," prohlásil Kalousek.
"Je to poprvé, co žádá o důvěru bývalý agent StB pod krycím jménem Bureš," řekl Kalousek a připomněl, že Babiše je vyšetřován kvůli kauze Čapí hnízdo. Opakuje, že TOP 09 vládu nepodpoří. "Důvěra je emoce a není úplně změřitelná," dodává.
Projev Andreje Babiše skončil. "Vy se identifikujete jako levice a pravice, my jsme pro všechny," zakončil Babiš svůj projev před poslanci.
Požádal je o důvěru a vyzval, aby o jeho slovech přemýšleli. K pultíku přišel Miroslav Kalousek (TOP 09).
Podle Babiše je nesmysl, že by jeho vládní projekt ohrožoval svobodu a demokracii. "My makáme a vaše zákony projednáváme a sněmovna rozhodne. Vy tady budete rozhodovat," vzkázal poslancům.
Asi nejčastější slovo, které v projevu Andreje Babiše padá, je "potřebujeme". Potřebujeme, aby naše děti sportovaly. Potřebujeme chránit půdu. Potřebujeme udržet vodu v krajině. Potřebujeme, aby resorty obrany a vnitra spolupracovaly…
"Chceme posílit naší bezpečnost. Chceme posílit výdaje na obranu, aby je obrana i utratila. Potřebujeme, aby resorty obrany a vnitra spolupracovaly, v minulosti tomu tak vždycky nebylo," slibuje Babiš.
Prezident Miloš Zeman při odchodu ze sněmovny reportérce Aktuálně.cz řekl, že pro případný druhý pokus o vyslovení důvěry bude po Babišovi žádat hlasy 101 poslanců, až poté ho jmenuje premiérem.
Miloš Zeman prohlásil, že podruhé jmenuje Andreje Babiše premiérem ve chvíli, kdy bude mít 101 zaručených hlasů.
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
Opoziční poslanci kritizují projev prezidenta Miloše Zemana, ve kterém před hlasováním sněmovny o důvěře pro vládu podpořil kabinet Andreje Babiše (ANO). V reakcích na sociálních sítích, které členové dolní komory zveřejňovali ze sálu už během Zemanova vystoupení, často označují projev hlavy státu za předvolební s ohledem na páteční začátek prvního kola prezidentské volby.
"Prezident Zeman právě přednáší ve sněmovně předvolební projev v rámci své nekampaně. Důvěra vládě je mu šumák," glosoval projev na twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Předseda strany Jiří Pospíšil označil za symbolické, že Zeman dělá ve Sněmovně kampaň současně pro sebe i Babiše. "Ti kluci bez sebe nedají ani ránu," uvedl.
Babiš poslancům osvětluje své plány s investicemi. Má v plánu jako premiér nalít peníze do dálnic, rychlovlaků, nádraží či opravy historických památek.
"Není problém s financemi, my jsme na tom skvěle a je tady obrovský prostor," ujistil.
Zatím největší část projevu věnoval Babiš důchodové reformě. Plánuje zvýšit základní výměry důchodu, zvýšit penze nejstarším důchodcům i umožnit seniorům jezdit ve vlacích zdarma. "Důchody u nás jsou skutečně nízké," tvrdí.
"Naši předkové dokázali zavézt na každou samotu elektřinu, my je musíme napodobit s internetem. Doufám, že nám ostatní strany nabídnou své odborníky, kteří by nám s tímto projektem pomohli," obrací se na poslance Babiš.
"Věřím, že dneska se s Poslaneckou sněmovnou jako prezident loučí," komentovala Zemanovo vystoupení ve sněmovně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
ČTK mezitím informovala, že obhájce Jaroslava Faltýnka Josef Bartončík už na policejním ředitelství nahlédl do zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo, kvůli níž žádá policie sněmovnu o vydání Faltýnka a premiéra Andreje Babiše (oba ANO).
Komentovat ji nechtěl, nejprve musí zprávu prostudovat a poradit se s klientem. "Jednak potřebuji mluvit s klientem, druhak jsem si nakopíroval nějakých padesát stránek, které jsem ještě nečetl," řekl Bartončík.
"Z jeho projevu bylo jasně vidět, že za dva dny znovu kandiduje," komentoval šéf ODS Petr Fiala vystoupení Miloše Zemana ve sněmovně.
Prezident Zeman se věnoval spíše jednotlivostem než celkovému obrazu. Z jeho projevu bylo jasně vidět, že za dva dny znovu kandiduje. Nakonec nám ale dal za pravdu, že koncept menšinové vlády A.Babiše je neudržitelný.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 10, 2018
Babiš plánuje, že zlepší elektronickou komunikaci s úřady. Podle něj je ostuda, že Češi stále musejí chodit v mnoha životních situacích po úřadech.
"Ministerstva a další centrální úřady nám kolonizovali dodavatelé, kteří si za aktualizace účtují částky, za které by se jim v soukromé sféře vysmáli," říká Babiš.
"Nejsme v eurozóně, ale nejsme méněcenní," prohlásil premiér.
Babiš mluví o evropské politice. "Kvóty rozdělují Evropu, nejsou efektivní. Důležité je, že Donald Tusk je na naší straně," prohlásil.
"V Evropě musíme bojovat za své zájmy a být aktivní. Já pojedu na světové ekonomického fórum do Davosu, tam od Václava Klause nikdo nechodil. Je to o bilaterálních jednáních," dodal.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil:
Miloš Zeman právě ve Sněmovně současně kampaňuje za své znovuzvolení i za vládu Andreje Babiše. Symbolické. Ti kluci bez sebe nedají ránu..
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) January 10, 2018
Do sněmovny dorazil i prezidentský kandidát Marek Hilšer.
Před Sněmovnou čekal i protikandidát Marek Hilšer. Miloš Zeman se debatám vyhýbá, tak ho viděl alespoň na ulici pic.twitter.com/KOMt0C8TKV
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
"Myslíme si, že ten program je velice dobrý a my uděláme všechno proto, abychom ho plnili. Chceme být v Evropě vidět. My jsme vstup do Evropy podcenili a mysleli jsme, že tam budeme posílat vysloužilé politiky a budou dostávat pěkné peníze," přesvědčuje poslance Babiš.
"My jsem měli dvě možnosti. Buď bychom stále vyjednávali a navrhovali různé koalice a ten stav by byl takový, že bychom měli stále vládu premiéra Sobotky v demisi," nastínil premiér Babiš. "Je to o lidech, ne o stranách a hnutích. Vy jste se vyjadřovali kategoricky, že nechcete s námi do vlády. Tak my jsme si řekli, že nebudeme ztrácet čas," dodal.
"Trochu jsem je rozdráždil," řekl Zeman při odchodu ze sněmovny.
“Trochu jsem je rozdráždil.” Slova prezidenta těsně po odchodu z jednací síně Sněmovny, která bude hlasovat o důvěře jednobarevne menšinové vlade Andreje Babise... pic.twitter.com/wbEYnkHmEN
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Prezident Miloš Zeman při odchodu ze sněmovny.
Odchazeni.Ihned od pultiku zamiril prezident zase k vychodu.Ve snemovne se zdrzel necelych 40 minut pic.twitter.com/gfarUNPxbk
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) January 10, 2018
Premiér doufá, že debata bude především o programu.
Prezident Miloš Zeman odešel od řečnického pultu, předstoupil premiér Andrej Babiš s žádostí o důvěru.
"Zavazuji se, že vytvořím před avizovaným druhým pokusem dostatečný časový prostor, odpovídající německému modelu," dodal prezident na závěr svého projevu.
Prezident nastínil poslancům možné koalice či podpory jednobarevné vlády. "103, 108, 115 a 140," uvedl.
Podle Zemanova často opakovaného bonmotu, je koaliční partner nejhorší nepřítel. "Chápu snahu Andreje Babiše stát v čele jednobarevné vlády založené na odbornících a nebude rozdírána koaličními rozpory," sdělil.
"Očekávám od premiéra, že povede dlouhá jednání, opírající se o programové svorníky. Může to trvat dlouho, podívejte se na Německo. Teď na to nebylo mnoho času," doplnil.
"Zdůrazňuji, že to není prezident, který by měl jednat o vládě, to není jeho funkce. Neodmítnu žádost o konzultaci, ale nebudu je iniciovat," prohlásil Zeman.
Programové prohlášení vlády, které slibuje všechno všem, připomíná Miloši Zemanovi švédský stůl.
Programové prohlášení vlády, které slibuje všechno všem, připomíná Miloši Zemanovi švédský stůl. Kdo ale bude hostinu platit?
— ODS (@ODScz) January 10, 2018
Miloš Zeman chce opět provokovat.
Prezident Zeman nyní před poslanci tvrdí, ze bude provokovat a mluví o tom, jak moc peněz dostávají neziskovky, nebo jak moc lidi děla na úřadu vlády... Ve skutečnosti nejde o žádnou provokaci, ale jízdu na vlně veřejného mínění... Tedy disciplínu, kterou ovládá mistrně...
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Prezident vyzval vládu, aby šetřila na podpoře obnovitelných zdrojů, množství úředníků či podpoře neziskových organizací. "Snižte přebujelý počet úředníku, kteří si často vymýšlejí zbytečné úkoly," řekl.
"Jsem známý přítel neziskových organizací, ale někdy si říkám, že by měly hospodařit za své a nevysávat státní rozpočet," dodal.
Prezident pochválil programové prohlášení vlády. "Připomíná mi v dobrém slova smyslu švédský stůl, kde si každý může vybrat, na co má chuť," řekl.
Zeman se ve sněmovně vyjadřoval i k inkluzi.
"Několik let protestuji proti inkluzi jako proti zrůdnému sociálnímu experimentu." Říká prezident před hlasováním o důvěře vládě. Souvis?
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
Zeman vyzval poslance, aby v kauze Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka nechali rozhodnout soud.
Zeman vyzval poslance,aby nechali rozhodnout soud. Zaroven ale tvrdi, ze v 80% pripadu soudy dosud obzalovane politiky osvobodily.A poukazuje na pripady,kdy se stihani vleklo leta..."A soudy pak reknou jen:sorry jako!",dodal.
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) January 10, 2018
Nyní se prezident ostře vymezuje proti inkluzi ve školství.
"Jestli máme něco požadovat, aby vyšetřování proběhlo rychle. Neměla by se opakovat situace zpívající ministryně Vlasty Parkanové, která je pět let vyšetřována kvůli kauze údajné předraženému nákupu letadel Casa," prohlásil prezident.
Poslanec Dominik Feri (TOP 09) k vystoupení Zemana ve sněmovně:
Obdivuju zkušenější kolegy politiky.
— Dominik Feri (@DominikFeri) January 10, 2018
Třeba Miloš Zeman zvládne mluvit pár dní před volbama ve sněmovně do televize a nedělá přitom vůbec žádnou kampaň.
"Je povinností prezidenta sem přijít a vyjádřit vládě podporu," řekl Zeman před sněmovnou.
Prezident hovoří o trestním stíhání Andreje Babiše:
Prezident hovoří o trestním stíhání Andreje Babiše: "Prosím politiky, aby si nehráli na vyšetřovalete a nebo soudce."
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
"Od starořímských dob platí presumpce neviny. Presumpce neviny říká, že na obviněného je třeba pohlížeti jako na nevinného dokud není pravomocně odsouzen. Prosím všechny politiky včetně sebe, aby si nehráli na vyšetřovatele, státního zástupce ani na soudce," řekl prezident Zeman k Andreji Babišovi.
Video: Miloš Zeman přichází do sněmovny.
Miroslav Kalousek (TOP 09) a Miloš Zeman, před prezidentovým vystoupením ve sněmovně.
Miloš Zeman předstoupil před poslance.
Miloš Zeman je ve sněmovně.
Čekání před jednacím sálem, ve kterém bude za chvíli prezident přesvědčovat poslance, aby podporovali premiéra Andreje Babise... A zejména - má k dispozic velmi cenné vystoupeni před televizními kamerami těsně před volbami... Voliči, myslete na to :) pic.twitter.com/gzvR9wNuhV
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Jan Hamáček z ČSSD vysvětluje, proč by se podle něj o důvěře sněmovny mělo jednat nyní.
Není důvod nic zdržovat. Vláda musí požádat o důvěru do 30 dnů. Je to odpovědnost @AndrejBabis a hnutí ANO, že se rozhodli jít do projektu menšinové vlády. Seriózní jednání se nevedla a teď je načase vystavit účet.
— Jan Hamáček (@jhamacek) January 10, 2018
Novináři čekají na příjezd prezidenta Zemana do Poslanecké sněmovny.
Čekání na příjezd prezidenta Miloše Zemana. pic.twitter.com/ZBQTU09GUl
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
Do sněmovny přijel prezident Miloš Zeman. Vystoupil z vozu a míří do sálu.
Zdanění církevních restitucí bylo původně podmínkou KSČM k tomu, aby vládu tolerovala. Teď už je ale pozdě. "Náš postoj v hlasování o důvěře to nezmění, protože už jsme se rozhodli," řekl Aktuálně.cz k vládnímu rozhodnutí předseda KSČM Vojtěch Filip.
ODS novou vládu podle Petra Fialy nepodpoří ze 3 hlavních důvodů: "První je ústavně-politický a souvisí s nestandardním způsobem jejího vzniku. Druhým důvodem je, že podpora jednobarevné menšinové vlády ANO by byla v rozporu s mandátem od našich voličů. Třetím důvodem je obsah programového prohlášení," napsal Fiala na Twitter.
1/2 Okolnosti vzniku jednobarevné menšinové vlády hnutí ANO jsou znepokojivé. Neproběhla žádná seriózní jednání o vytvoření transparentní většiny v PS, pan prezident i nový premiér postupovali od počátku směrem k menšinové vládě a tedy v rozporu se zvyklostmi parl. demokracie.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 10, 2018
Poslanci návrh pirátů na odklad hlasování o důvěře neschválili. Dnes se tak může hlasovat o důvěře vládě premiéra Babiše.
Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová má o dnešním hlasování o důvěře jasno.
Premiér vlády, která dnes žádá o důvěru, je bývalý agent StB a podezřelý z dotačního podvodu. V takové situaci nechápu, jak o důvěru může vůbec žádat, natož abych mu ji vyslovila.
— Markéta Adamová (@market_a) January 10, 2018
Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek tvrdí, že by mělo dojít k přestávce jednání a poradě o dalším postupu.
SPD pokus oddálit hlasování o důvěře nepodpoří.
SPD pokus oddálit hlasování o důvěře nepodpoří. "Vyčkáme na vyjádření mandátového a imunitního výboru," uvedl místopředseda SPD Radim Fiala. Opět vzniká hlasovací blok ANO, SPD a KSČM. Nově se připojila ČSSD.
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
SPD, komunisté ani ČSSD zřejmě s návrhem pirátů na změnu programu schůze nesouhlasí. Chtějí počkat na vyjádření mandátového a imunitního výboru. ODS, STAN a Pirátská strana chtějí naopak odložit hlasování o důvěře vládě do chvíle, než bude jasné, zda Sněmovna vydá premiéra k trestnímu stíhání.
SPD pokus oddálit hlasování o důvěře nepodpoří. "Vyčkáme na vyjádření mandátového a imunitního výboru," uvedl místopředseda SPD Radim Fiala. Opět vzniká hlasovací blok ANO, SPD a KSČM. Nově se připojila ČSSD.
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš navrhl na jednání před dnešní hlasování o důvěře vládě zařadit na jednání sněmovny hlasování o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Podle nich je zásadní vědět, zda chce důvěru získat trestně stíhaný premiér.
Piráti navrhují předřadit jednání o důvěře vládě bod vydání poslanců Babiše a Faltýnka.
Na dnešní schůzi @snemovna navrhujeme předřadit jednání o důvěře vládě bod vydání poslanců Babiše a Faltýnka, který je odložený od 2. schůze.
— Piráti (@PiratskaStrana) January 10, 2018
Schůze sněmovny se točí okolo trestního stíhání premiéra Babiše.
SPD je zatím pro vydání A.Babiše a J.Faltýnka k trestnímu stíhání. Ještě si ale počkají na stanovisko imunitního výboru. Tam za SPD často mlčky sedí M.Rozner.#OLAF
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
Jednání sněmovny začalo.
Jak v minulosti premiéři žádali o důvěru?
Zajímavý dokument, který vypracovalo tiskové oddělení Sněmovny.. Jak v minulosti premiéři zadali o důvěru ... Co k tomu dodat? Čtu to a říkám si, jak život utíká, jak jedni mizejí a druzí přicházejí... A jednou zmizime i my novináři a současní politici. Co čeká příští generace? pic.twitter.com/8SWXNPqa5k
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Ani poslanci z hnutí SPD nepodpoří menšinovou vládu Andreje Babiše.
Tak ani Tomio Okamura vládu nepodpoří... Možná se Andrej Babis boji, ze bych mu přerostl přes hlavu, pravil Okamura... pic.twitter.com/0V98wtYyCI
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Babiš nemůže počítat ani s podporou ODS:
Ani u ODS Andrej Babis nepochodil... Sestřih z oznámení ODS, proč vládu Babise nepodpoří... pic.twitter.com/9V4ufcTPq4
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Menšinovou vládu Andreje Babiše nepodpoří ani TOP 09.
Ani Topka vládu nepodpoří. Tady je sestřih prohlášení dvojice Pospisil - Kalousek... Historická premiéra, vláda s agentem - v tomto případě Burešem - ještě nikdy o důvěru nezadala... Uvedl M. Kalousek... pic.twitter.com/4gLTSwOZUU
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Předseda SPD Tomio Okamura zopakoval, že vládu on ani jeho poslanci nepodpoří. Babiš podle něj chce pouze jednostrannou podporu pro svou vládu, aby jeho ministři mohli rozdělovat veřejné peníze ve svůj prospěch.
SPD vládu nepodpoří. Vadí jim, že v ní nesedí, program a také někteří ministři, kteří hnutí Tomia Okamury kritizují.
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 10, 2018
"Dva ze tří premiérů, které si Miloš Zeman vybral, nezískají důvěru, to je důkaz, že to nedělá dobře," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Zároveň prezidenta vyzval, aby po projevu ve sněmovně zůstal i na diskusi.
Ani poslanci ODS ruku pro Babišovu vládu nezvednou. "Neproběhla žádná jednání, která by vedla k vytvoření transparentní většiny," řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.
Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka řekl, že strana nebude pro odložení hlasování o důvěře. "Vláda, která si důvěru nezaslouží, by to měla vědět hned nejdříve, jak je to možné," řekl. Předřazení bodu, kde by se hlasovalo o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání v případu Čapího hnízda bez předchozího stanoviska imunitního výboru, ČSSD také nepodpoří.
Strana chce dodržet zvyklost, kdy plénum čeká na doporučení výboru. "Je to zvyklost, která by se neměla kvůli osobním důvodům porušovat," uvedl.
"Byl to velmi jemný a dámský projev v porovnání s tím, co musela zakoušet," komentoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek gesto Miroslavy Němcové (ODS), které včera jednání mandátového a imunitního výboru o kauze Čapí hnízdo opustila s prásknutím dveří.
ČSSD je připravena na věcné jednání o vládě, které ale musí mít pravidla, uvedl Chovanec. Při prvním pokusu podle Chovance ANO vážně míněná jednání o vládě nevedlo.
Také TOP 09 se podle očekávání přidala ke stranám, které Babišův kabinet nepodpoří. Předseda strany Jiří Pospíšil označil vystoupení prezidenta Miloše Zemana ve sněmovně na podporu vlády za součást kampaně. "Říká, že kampaň nedělá, ale všichni víme, že dělá," uvedl Pospíšil na briefingu ve sněmovně.
Sociální demokracie je podle Chovance připravena podpořit proevropský projekt, který bude zachovávat vazby s partnery ČR v rámci atlantického spojenectví. "Musí to být vláda, kde nebudou obvinění politici," uvedl. ANO by podle Chovance také nemělo mít vliv na ministerstvo spravedlnosti, vnitra a financí.
Statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec říká, za jakých okolnosti ČSSD vládu podpoří při dalším pokusu.
Ani CSSD vládu Babise nepodpoří... Statutární místopředseda Milan Chovanec říká, za jakých okolnosti CSSD vládu podpoří při dalším pokusu - podmínky to nejsou vůbec malé - viz video :) ... pic.twitter.com/9FWRqtJ52C
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Podle Bartoše je nezbytné vědět, zda důvěru sněmovny žádá premiér, který je trestně stíhaný.
Předseda pirátů Ivan Bartoš oznámil, ze na začátku schůze navrhne, aby sněmovna nejdříve rozhodla o zbaveni imunity dvojice Babis - Faltynek. Podle Bartoše je nezbytné vědět, zda důvěru sněmovny žadá premiér, který je trestne stihany... Piráti budou hlasovat proti důvěře... pic.twitter.com/UjiMyK9ETG
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Pirátská strana bude hlasovat proti vyslovení důvěry menšinové vládě Andreje Babiše.
Podle šéfa STAN Jana Farského je premiér Andrej Babiš nedůvěryhodný.
Poslanci STAN se přidali k lidovcům a nepodpoří vládu Andreje Babise. “Predstupuje před nás zcela nedůvěryhodný politik, který je na Slovensku veden v seznamech StB, v České republice je vyšetřován z podvodů a orgány EU jej podezírají ze dvou trestných činu, sdělil Jan Farský. pic.twitter.com/VQg59Tiy80
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka: "Zažil jsem jako ministr zemědělství desítky případu, kdy malí a střední podnikatelé museli vracet dotace za poměrně drobné porušení dotačních pravidel."
Exministr Jurečka v souvislosti s kauzou Capi hnízdo: Zažil jsem jako ministr zemědělství desítky případu, kdy mali a střední podnikatele museli vracet dotace za poměrně drobné porušení dotačních pravidel... pic.twitter.com/dp0klHkUzO
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
"Pro důvěru této vlády hlasovat nebudeme," řekl předseda STAN Jan Farský a Babiše označil za nedůvěryhodného.
Poslanci z řad KDU-ČSL Babišovu menšinovou vládu v hlasování o důvěře nepodpoří.
Dnešní rusny život v Poslanecké sněmovně se rozjíždí, lidovci jako první potvrdili, ze vládu při hlasování o důvěře nepodpoří... Jsou pro vládu většinovou, ne menšinovou... pic.twitter.com/X1nIGuMq5h
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 10, 2018
Pokud budou poslanci hlasovat tak, jak avizovali, menšinová vláda Andreje Babiše důvěru nezíská. Šéf hnutí ANO však s tímto vyústěním hlasování počítá.
ODS a piráti ve středu plánují přerušit hlasování o důvěře pro menšinovou vládu Andreje Babiše. Podle místopředsedy pirátů Jakuba Michálka by poslanci nejprve měli znát závěry OLAFu.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z hlasování o důvěře menšinové vládě Andreje Babiše.