Praha - Nový prezident Miloš Zeman v inauguračním projevu vytyčil tři základní cíle pro své působení v úloze hlavy státu: uklidnit politickou scénu, rozšířit, jak řekl, "ostrovy pozitivní deviace" a bojovat proti "kmotrovským mafiím" a médiím.
Politické scéně nabídl "neutrální půdu" pro hledání dialogu a slíbil, že by v takovém případě vykonával roli prostředníka a moderátora, nikoliv ale soudce.
"Tato role prezidentu republiky evidentně nepřísluší," prohlásil Zeman.
Pochválil si "opoziční smlouvu"…
Inaugurační projev využil k tomu, aby vyzdvihl tzv. "opoziční smlouvu" mezi ČSSD a ODS, kterou v roce 1998 uzavřel s Václavem Klausem - smlouva umožnila existenci menšinové vlády ČSSD.
Dokument: Přečtěte si Zemanův inaugurační projev v plném znění
Jako prezident chce podporovat to, čemu říká "ostrovy pozitivní deviace" - jmenoval mezi nimi podnikatele "baťovského typu" (platící daně, vytvářející pracovní místa, reinvestující zisk) nebo třeba úspěšné starosty a osobnosti z oblasti školství, zdravotnictví nebo sportu.
V této souvislosti slíbil, že chce rozšířit počet udělovaných vyznamenání právě takovým lidem.
Projděte si průběh Zemanovy inaugurace v obrazech:
… a tvrdě zkritizoval média
Poté se pustil do "ostrovů negativní deviace" - tam zahrnul "kmotrovské mafie", neonacistické bojůvky, ale také "podstatnou část českých médií".
Zemanova kritika médií se táhne prakticky celou jeho politickou kariérou. Tentokrát přímo v inauguračním projevu hovořil o "upovídaných komentátorech", kteří ničemu nerozumějí, a médiích, která se zaměřují na "vymývání mozků".
Zajímavé bylo, že právě tato pasáž - a také jako jediná v průběhu proslovu - sklidila potlesk přítomných zákonodárců i hostů.
V programu i majetková přiznání
V souvislosti s "kmotrovskými mafiemi" nový prezident zdůraznil, že dál bude prosazovat přijetí plošných majetkových přiznání - a s vědomím, že prezident nemá zákonodárnou iniciativu, řekl i oficiálně, jak to bude prosazovat.
"Budu se trpělivě snažit přesvědčit poslance a senátory, aby takový zákon navrhli," prohlásil Miloš Zeman.
Hned v úvodu pak poděkoval všem, kdo ho volili, i všem, kdo volili Karla Schwarzenberga, protože tím podle Zemana "uplatnili své aktivní občanství".
Svého předchůdce Václava Klause oslovil v úvodu "pane prezidente", což ovšem Václav Klaus před deseti lety učinil také směrem k Václavu Havlovi.